Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Лимак, изведувачот на комплексот „Diamond of Skopje“, рангиран на 67-мо место помеѓу најдобрите градежни компании во светот

Време: 11:10

Датум: октомври 7, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Изведувачот на грандиозниот проект „Diamond of Skopje“, Limak Construction, беше рангиран на 67-мо место на листата на 250 најдобри градежни компании од светот. Со исклучително високиот ранкинг, Limak уште еднаш го потврди своето интернационално влијание, кое го заработи со градењето на елитни инфраструктурни и суперструктурни проекти од највисок стандард.

Листата е прифатена како глобален стандард, ја објавува престижниот магазин Engineering News Record (ENR) и е посветена на светската градежна индустрија, а се подготвува врз основа на приходите остварени од проектите во странство, динамиката на изведба и навременоста на реализираните проект, како и нивното севкупно глобално значење. Самиот ранкинг е доказ за градежното реноме на Limak Construction, a дополнително, таа е доказ дека компанијата е сериозен инвеститор и проектот „Diamond of Skopje“ ќе биде изведен  навремено и според највисоките стандарди од една од најголемите градежни компании во светот.

Заложбата на Limak Construction е преку „Diamond of Skopje“ да му подари на главниот град уникатен станбено-деловен објект кој ќе понуди ревитализација на дел од метрополата кој беше одамна запоставен, а на граѓаните на Скопје – место во градот на кое можат да бидат горди во иднина.  Како дел од инвестицијата е и изградбата на подземен двонасочен тунел со шест сообраќајни ленти, со вкупна должина од 800 метри, кој ќе биде сместен под „Diamond of Skopje“ и ќе се протега низ целата должина на комплексот.

Формирана уште во 1976 година, Limak Construction низ текот на годините прерасна во една од најголемите градежни компании во Турција и светот. Главно специјализирана за големи, мултифункционални проекти, Limak нуди и инфраструктурни решенија, изведби на енергетски проекти, а особено е фокусирана на проекти со обновлива енергија.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Herbalife: Сочувавме силна позиција на пазарот и остваривме значителен раст

  Herbalife: Сочувавме силна позиција на пазарот и остваривме значителен раст

  Случајот 2016 година влијаеше на зачувување на силната позиција на Herbalife на пазарот, наведоа во демантот од оваа компанија, откако на регионални портали по грешка беше…

 • Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Следејќи ги светските стандарди во трговијата со нафтени деривати, како и потребите на своите потрошувачи, Макпетрол АД постојано се труди да имплементира новини во своето…

 • Google опремува дата центри во САД

  Google опремува дата центри во САД

  Компанијата Google ги објави своите планови и стратегија за 2020 година. Во вкупно 11 американски сојузни држави, ќе гради свои дата центри. Повеќе од 10 милијарди…

 • Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

  Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

  По трет пат годинава, вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освојуваат медали на интернационални вински натпревари. Најнови во низата високи награди се медалите…

 • Авионска карта поевтина од шолја кафе – “Сакаат да ја вратат довербата на патниците”

  Авионска карта поевтина од шолја кафе – “Сакаат да ја вратат довербата на патниците”

  Милиони луѓе се соочуваат со ограничувања на патувањaта поради ширењето на коронавирусот. Кинеските авиокомпании решија да понудат евтини авионски билети, а колку тие ги намалија…

 • Шест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“

  Шест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“

  Шест златни и еден сребрен медал за вината на „Стоби“ е резултатот што го постигна оваа винарница на престижниот меѓународен вински натпревар „Мундус вини“ кој…

 • Година на рекордни приходи, добивка и признанија за Атлантик Група

  Година на рекордни приходи, добивка и признанија за Атлантик Група

  Атлантик група во 2019 година оствари приходи од продажба во износ од 724,2 милиони евра, што претставува раст од 3,4 отсто во однос на претходната…

 • Тетекс АД Тетово прокнижи над половина милион евра за 2019 година

  Тетекс АД Тетово прокнижи над половина милион евра за 2019 година

  ТЕТЕКС АД Тетово за периодот јануари-декември 2019 година оствари добивка  во износ од 33.992 илјади денари искажана во неревидираниот Биланс на успех. Оперативните приходи изнесуваат…

 • Влегуваш и излегуваш: Отворен првиот Amazon супермаркет без каса

  Влегуваш и излегуваш: Отворен првиот Amazon супермаркет без каса

  Компанијата Amazon го отвори својот прв супермаркет без каса, во кој нема чекање во ред ниту купување во кеш или поминување на картичка на каса. Супермаркетот…

 • Adidas: Нови Џејмс Бонд патики

  Adidas: Нови Џејмс Бонд патики

  Од Avengers до Star Wars, Adidas ги следи филмските трендови, и ги преместува во свои обувки, прилагодувајќи го дизајнот на она што публиката најмногу го сака во…