Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Samsung влегува во сферата на меѓународните плаќања

Време: 12:05

Датум: октомври 7, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Американските кoрисници на Samsung Pay сега можат да испраќаат пари во странство и да се регистрираат за виртуелна Mastercard дебитна картичка.

Samsung се здружи со лондонската компанија Finablr во врска со функцијата за трансфер на пари, која им овозможува на американските корисници да испраќаат средства во 47 земји преку различни начини на плаќање со Samsung Pay апликацијата.

„Нашите потрошувачи се глобални, а имаат пријатели и роднини ширум светот. Samsung е возбуден што им овозможува на корисниците да испраќаат пари од САД во остатокот од светот правејќи го на едноставен, безбеден и транспарентен начин“, вели Санг В Ан, менаџер за содржини и услуги во Samsung Electronics America.

Во меѓувреме Samsung се здружи со Mastercard и Netspend на Samsung Pay Cash, виртуелна картичка која им овозможува на купувачите во САД да бараат, испраќаат или додаваат пари преку било која друга картичка во Samsung Pay. Картичката потоа може да се користи секаде каде што е прифатена Mastercard.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Следејќи ги светските стандарди во трговијата со нафтени деривати, како и потребите на своите потрошувачи, Макпетрол АД постојано се труди да имплементира новини во своето…

 • Google опремува дата центри во САД

  Google опремува дата центри во САД

  Компанијата Google ги објави своите планови и стратегија за 2020 година. Во вкупно 11 американски сојузни држави, ќе гради свои дата центри. Повеќе од 10 милијарди…

 • Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

  Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

  По трет пат годинава, вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освојуваат медали на интернационални вински натпревари. Најнови во низата високи награди се медалите…

 • Авионска карта поевтина од шолја кафе – “Сакаат да ја вратат довербата на патниците”

  Авионска карта поевтина од шолја кафе – “Сакаат да ја вратат довербата на патниците”

  Милиони луѓе се соочуваат со ограничувања на патувањaта поради ширењето на коронавирусот. Кинеските авиокомпании решија да понудат евтини авионски билети, а колку тие ги намалија…

 • Шест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“

  Шест златни медали за вината на „Стоби“ на најпрестижниот вински натпревар „Мундус вини“

  Шест златни и еден сребрен медал за вината на „Стоби“ е резултатот што го постигна оваа винарница на престижниот меѓународен вински натпревар „Мундус вини“ кој…

 • Година на рекордни приходи, добивка и признанија за Атлантик Група

  Година на рекордни приходи, добивка и признанија за Атлантик Група

  Атлантик група во 2019 година оствари приходи од продажба во износ од 724,2 милиони евра, што претставува раст од 3,4 отсто во однос на претходната…

 • Тетекс АД Тетово прокнижи над половина милион евра за 2019 година

  Тетекс АД Тетово прокнижи над половина милион евра за 2019 година

  ТЕТЕКС АД Тетово за периодот јануари-декември 2019 година оствари добивка  во износ од 33.992 илјади денари искажана во неревидираниот Биланс на успех. Оперативните приходи изнесуваат…

 • Влегуваш и излегуваш: Отворен првиот Amazon супермаркет без каса

  Влегуваш и излегуваш: Отворен првиот Amazon супермаркет без каса

  Компанијата Amazon го отвори својот прв супермаркет без каса, во кој нема чекање во ред ниту купување во кеш или поминување на картичка на каса. Супермаркетот…

 • Adidas: Нови Џејмс Бонд патики

  Adidas: Нови Џејмс Бонд патики

  Од Avengers до Star Wars, Adidas ги следи филмските трендови, и ги преместува во свои обувки, прилагодувајќи го дизајнот на она што публиката најмногу го сака во…

 • На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

  На 1ви Март започнува новата наградна игра на Макпетрол, „ВЕРНА секогаш со Вас!“

  На денешната прес-конференција, компанијата Макпетрол АД ја промовираше новата наградна игра за 2020 година, од „ВЕРНА секогаш со Вас“, која започнува на 1ви Март, а…