Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Либерти Скопје го прославува членството во ГФГ Алијансата

Време: 13:43

Датум: септември 20, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Меѓународниот индустриски и метал претприемач Санџив Гупта денес го пречека Либерти Скопје во ГФГ Алијансата и ја претстави својата визија за интегрирање на фабриката со глобалните бизниси на ГФГ.

Во присуство на Кочо Анѓушев, заменик премиер на Северна Македонија и Рејчел Галовеј, Британската амбасадорка, г-дин Гупта им се придружи на вработените и околу 130 гости за официјално да ја пречекаат скопската челичана во семејството на ГФГ. Либерти Скопје беше превземена на почетокот на јули, заедно со шест други големи челичани и пет сервисни центри низ седум европски земји. Договорот од 740 милиони евра го направи Либерти Стил да биде еден од првите десет производители на челик на глобално ниво, со исклучок на Кина, со вкупен капацитет на валање кој надминува 18 милиони тони што опфаќа широк спектар на готови производи.

Либерти Челик Континентална Европа има за цел да ја направи фабриката со 474 работници важен дел од широкиот ланец на снабдување со производство, кој обезбедува материјали и компоненти за индустријата ширум Европа. За да се започне тој процес, Либерти веќе формираше техничка работна група за да ги разгледа потенцијалните синергии со Либерти Магона и нејзините работи со челик во Пиомбино, Италија.  Фабриката во Скопје има капацитет за производство од 750 илјади тони ладно валан челик, 200 илјади тони галванизиран челик со топли натопи, како и 77 кт на органски обложен челик за градежни и индустриски клиенти. Либерти Скопје држи долгорочен рекорд за производство на производи со висок квалитет, како што се органски обложени челици што се користат за профили на покрив или сендвич-панели, како и поцинкувани челици за структури. Друга предност на фабриката во Скопје е нејзината силна врска со Либерти Галати, со тоа што сестринската фабрика во Романија обезбедува високо квалитетни влезни материјали.

Завршувањето на превземањето предизвика почеток на 100-дневен преглед во текот на кој високи извршни директори од Либерти Челик Континентална Европа работеа со менаџерскиот тим во Скопје, синдикатите, клиентите и добавувачите, за да се заврши сеопфатната анализа на деловните активности Ова им овозможи да ги истражат можностите за инвестирање и да развијат детални планови за зајакнување на конкурентноста, проширување на опсегот на производите и поддршка на растот на продажбата. Со процесот започнаа да се распределуваат инвестициски фондови во текот на следните години за поддршка на активностите за подобрување.

Саџив Гупта, извршен претседател на ГФГ, соопшти: „Ние сме навистина горди што ги пречекавме стотиците квалификувани и посветени кадри во Скопје во ГФГ семејството. Со нетрпение очекуваме да работиме заедно со Волфганг и неговиот тим за да создадеме светла и одржлива иднина за нашата алијанса и нашата индустрија.“

Волфганг Марингер, извршен директор на Либерти Скопје изјави: „Ние сме многу среќни што се приклучивме на ГФГ семејството и уживавме да работиме со Санџив и неговиот динамичен тим. Нивното искуство во челичната индустрија и нивниот ентузијазам како помош да ја обноват  благосотојбата во Скопје е фантастично, и со нетрпение очекуваме да инвестираме и да ја развиваме иднината на нашиот бизнис.”

Кочо Анѓушев, вицепремиер на Северна Македонија изјави: „Ваква компанија е посакувана како инвеститор во нашата држава и тоа само се надеваме дека апсолутно обезбедува иднина на овој производствен капацитет“.

Амбасадорката на Обединетото Кралство Н.Е. Рејчел Галовеј дополнително изјави : „Ни претставува задоволство да видиме ваква британска инвестиција денеска во Северна Македонија од страна на Либерти Скопје дел од Либерти Хаус Груп со седиште во Лондон. Економскиот развој е клучен за стабилно и безбедно општество. Се надеваме дека ќе гледаме се повеќе вакви инвестиции.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Развојот на технологијата ги смени нашето секојдневие и начинот на живот, но и начинот на водење бизнис. Се менуваат деловните процеси, структурата и на човечките…

 • Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank давала скапи подароци на кинеските власти кога се обидуваше да се наметне како главен играч во финансиската индустрија во Кина, пренесуваат медиумите. Германски…

 • А1 Македонија – домаќин на А1 Дигитална конференција 2019!

  А1 Македонија – домаќин на А1 Дигитална конференција 2019!

  На тема „Дигитализирај го твојот бизнис: Обликувај ја иднината! Европските искуства во Македонија“, денес А1 Македонија беше домаќин на А1 Дигитална конференција 2019, на која…

 • Компанија за мобилно банкарство го тужи Facebook поради кражба на логото

  Компанија за мобилно банкарство го тужи Facebook поради кражба на логото

  Откако Ebay, Visa и Mastercard ја повлекоа поддршката за Libra, Facebook се соочува со уште еден предизвик во врска со оваа криптовалута. Current, компанија за мобилно банкарство…

 • МИ-ДА Гранд Моторс на нова, модерна локација и со нова понуда

  МИ-ДА Гранд Моторс на нова, модерна локација и со нова понуда

  Новиот дом на Ford Македонија по премиум стандарди Овластениот импортер и сервисер на возилата од марката на Ford, МИ-ДА Гранд Моторс, започна со работа на…

 • Top 10 премиум проекти на Лимак!

  Top 10 премиум проекти на Лимак!

  Една од најголемите градежни компании во светот Лимак, го гради во Скопје мултифункционалниот комплекс Diamond of Skopje. Слободно можеме да кажеме дека во нашата историја…

 • Сите канцеларии на Thomas Cook ги купува неговиот најголем ривал

  Сите канцеларии на Thomas Cook ги купува неговиот најголем ривал

  Сите 555 канцеларии на туристичката агенција Thomas Cook се префрлаат во рацете на ривалот Hays Travel. Со овој потег ќе бидат спасени 2.500 работни места. Независната туристичка…

 • Нов пропуст: Twitter ги користел телефонските броеви на корисниците за рекламни цели

  Нов пропуст: Twitter ги користел телефонските броеви на корисниците за рекламни цели

  Twitter им се извини на корисниците бидејќи „ненамерно“ ги користел во маркетинг цели телефонските броеви и електронските адреси кои се запишани поради заштитa на акаунтите.…

 • А1 Македонија ја одбележува Светската недела за грижа на корисниците

  А1 Македонија ја одбележува Светската недела за грижа на корисниците

  Како компанија водена од премисата што поблиску до своите корисници кои секогаш се во фокусот на вниманието, А1 Македонија jа одбележува Светската недела за грижа…

 • Еуростандард Банка ја воведува првата припејд подарок-картичка на нашиот пазар

  Еуростандард Банка ја воведува првата припејд подарок-картичка на нашиот пазар

  За прв пат во земјата, Еуростандард Банка АД Скопје воведува нова Mastercard PrePaid подарок-картичка која со своите карактеристики и можности е уникатна и единствена картичка…