Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Неизвесна иднината на компанија стара 178 години: Милијарда евра за опстанок

Време: 16:18

Датум: септември 16, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Во Велика Британија се случува драма со најстариот тур оператор во светот, компанијата Thomas Cook, стара 178 години.

Потребни се милијарди евра за компанијата Thomas Cook, која прва во светот организираше патувања во вид на туристички аранжман во далечната 1841 година, продолжи да постои и по овој септември.

Постара од оваа компанија е Cook и Kings (над 260 години постоење), но оваа компанија беше задолжена за организација на патувања на воени лица од Англија до Индија и првично не се занимавала со класични туристички патувања.

Thomas Cook денес се соочува со најголемата криза во својата историја. Оваа компанија е во преговори со кинески инвеститор кој би требало да инвестира околу милијарда евра за да продолжи да постои.

Неизвесноста за договорот со Кинезите ги принуди државните регулаторни органи да започнат со подготовките ако Thomas Cook прогласи банкрот до крајот на септември кога имаат рок да постигнат договор. Во компанијата има и авиокомпанија, па поради тоа е алармирана британската дирекција за цивилно воздухопловство, која веќе работи на подготовка на план за превоз на илјадници туристи кои би можеле да бидат оставени на разни туристички дестинации низ целиот свет.

Што се однесува до самиот тур-оператор, неговите патници се заштитени со ATOL програма. Оваа програма за осигурување, која е задолжителна за сите тур-оператори, им гарантира на патниците дека нема да им пропаднат платените пари и дека ќе можат да се вратат дома во случај компанијата да банкротира.

Thomas Cook во моментов е член на ATOL програма, но членството на компанијата нема да биде обновено од 1 октомври освен ако до тогаш не се постигне договор со инвеститорот.

Од друга страна, од компанијата тврдат дека договор ќе биде постигнат и дека патниците немаат причина да се грижат.

Во сеќавање на јавноста, е колапсот на авикомпанијата Monarch Airlines минатата година, кога десетици илјади патници останаа заробени на аеродромите ширум светот.

Во сопственост на групацијата Thomas Cook, покрај главниот тур оператор, се наоѓаат и неколку туристички агенции, онлајн системи за резервација, бројни регионални ограноци, ланец на хотели и ресорти и две авиокомпании Thomas Cook, како и германскиот Kondor.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Компанијата Tesla доби лиценца за започнување на производство во Кина

  Компанијата Tesla доби лиценца за започнување на производство во Кина

  Американската компанија Tesla доби дозвола за започнување на производство во Кина, откако Министерството за индустрија и информатичка технологија на земјата ја додаде на списокот на одобрени производители.…

 • Извршниот директор на Microsoft на милионска плата доби покачување од 66 проценти

  Извршниот директор на Microsoft на милионска плата доби покачување од 66 проценти

  Сатја Надела, извршен директор на Microsoft, доби покачување од 66 проценти во изминатата фискална година. Во најновиот финансиски извештај на Microsoft се вели дека Надела добил…

 • А1 Македонија го реализираше првиот повик на 5G технологија

  А1 Македонија го реализираше првиот повик на 5G технологија

  A1 Македонија, како компанија што постојано ги имплементира најсовремените технологии што обезбедуваат највисоко ниво на квалитетот на услугата за своите корисници, со гордост објавува дека…

 • Пиварци и пријателите исчистија неколку километри од кејот на Вардар

  Пиварци и пријателите исчистија неколку километри од кејот на Вардар

  Во најновата еко-акција, што се спроведе во рамки на повеќегодишната платформа „Рециклирате ли!?“, волонтерите на Пивара Скопје исчистија неколку километри од кејот на реката Вардар…

 • A1 за припејд сегментот во мобилната телефонија: 10GB за опуштено сурфање

  A1 за припејд сегментот во мобилната телефонија: 10GB за опуштено сурфање

  А1 Македонија го збогатува своето припејд портфолио во мобилната телефонија и објавува нова, атрактивна понуда со која од денеска, припејд корисници кои ќе активираат нова,…

 • Facebook ќе ја лансира Libra so 21 партнери

  Facebook ќе ја лансира Libra so 21 партнери

  По неодамнешното напуштање на Facebook на некои од неговите најважни партнери, Здружението Libra денес претстави 21 партнер кои се обврзаа да учествуваат во проектот. Имајќи го…

 • Huawei: Расте продажбата и профитот и покрај санкциите на САД

  Huawei: Расте продажбата и профитот и покрај санкциите на САД

  Кинеската технолошка компанија Huawei објави дека за девет месеци од 2019 година, остварила раст на продажбата на паметни телефони и технологија за 24,4 проценти и…

 • Македонска компанија за здрава храна Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс

  Македонска компанија за здрава храна Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс

  Најпознатата македонска компанија за здрава храна, Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс. Посетителите на Старбакс Белград, освен што можат да ги…

 • Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Развојот на технологијата ги смени нашето секојдневие и начинот на живот, но и начинот на водење бизнис. Се менуваат деловните процеси, структурата и на човечките…

 • Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank давала скапи подароци на кинеските власти кога се обидуваше да се наметне како главен играч во финансиската индустрија во Кина, пренесуваат медиумите. Германски…