Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Apple ги измами сите да размислуваат дека новиот iPhone чини 300 долари помалку

Време: 12:01

Датум: септември 14, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Технолошката компанија икористи маркетиншки трик за сите да помислат дека новиот iPhone е 300 долари поевтин.

Најновиот предводник на Apple, iPhone 11, беше објавен во вторникот, заедно со „поголемото“ семејство, iPhone 11 Pro и Pro Max.

Како и многу други модели пред него, iPhone 11 има помоќен чип и подобри камери во споредба со минатите модели.

Но, постои една голема разлика помеѓу минатогодишниот iPhone XS и iPhone 11 – 300 долари.

Новиот iPhone 11 чини 700 долари, што е значително помалку од iPhone XS кој чинеше 1.000 долари.

А тоа се многу пари.

Но, ова не е вистинска споредба. IPhone 11 е всушност замена за минатогодишниот буџетски iphone XR, кој чинеше 750 долари кога беше претставен со iPhone XS чија цена изнесуваше 1.000 долари.

Во реалноста, 700 долари вреден iPhone 11 носи многу помала заштеда – само 50 долари.

Во прашање е маркетиншки трик кој Apple го изведе: iPhone 11 звучи како да е во прашање нова тежина, но не е.

IPhone 11 Pro е нов премиум телефон, и чини 1.000 долари, исто како и минатогодишниот iPhone XS.

Спецификациите на моделот iPhone 11 се слични на оној кој ги имал iphone XR, и со самото тоа е е дизајниран како замена за овој модел.

Двата модели имаат ист екран дијагонала 6,1 инча. IPhone 11 има две камери на задната страна, една помала од iPhone 11 Pro.

IPhone XR имаше една камера, а iPhone XS две.

Притоа, не постои нова верзија на моделот со ознака XR бидејќи тој всушност е iPhone 11, само без „буџетското“ брендирање кој XR моделот го имаше.

Во суштина, ова е брилијантен потег на Apple кој овозможи буџетскиот модел да го репозиционира како премиум модел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Компанијата Tesla доби лиценца за започнување на производство во Кина

  Компанијата Tesla доби лиценца за започнување на производство во Кина

  Американската компанија Tesla доби дозвола за започнување на производство во Кина, откако Министерството за индустрија и информатичка технологија на земјата ја додаде на списокот на одобрени производители.…

 • Извршниот директор на Microsoft на милионска плата доби покачување од 66 проценти

  Извршниот директор на Microsoft на милионска плата доби покачување од 66 проценти

  Сатја Надела, извршен директор на Microsoft, доби покачување од 66 проценти во изминатата фискална година. Во најновиот финансиски извештај на Microsoft се вели дека Надела добил…

 • А1 Македонија го реализираше првиот повик на 5G технологија

  А1 Македонија го реализираше првиот повик на 5G технологија

  A1 Македонија, како компанија што постојано ги имплементира најсовремените технологии што обезбедуваат највисоко ниво на квалитетот на услугата за своите корисници, со гордост објавува дека…

 • Пиварци и пријателите исчистија неколку километри од кејот на Вардар

  Пиварци и пријателите исчистија неколку километри од кејот на Вардар

  Во најновата еко-акција, што се спроведе во рамки на повеќегодишната платформа „Рециклирате ли!?“, волонтерите на Пивара Скопје исчистија неколку километри од кејот на реката Вардар…

 • A1 за припејд сегментот во мобилната телефонија: 10GB за опуштено сурфање

  A1 за припејд сегментот во мобилната телефонија: 10GB за опуштено сурфање

  А1 Македонија го збогатува своето припејд портфолио во мобилната телефонија и објавува нова, атрактивна понуда со која од денеска, припејд корисници кои ќе активираат нова,…

 • Facebook ќе ја лансира Libra so 21 партнери

  Facebook ќе ја лансира Libra so 21 партнери

  По неодамнешното напуштање на Facebook на некои од неговите најважни партнери, Здружението Libra денес претстави 21 партнер кои се обврзаа да учествуваат во проектот. Имајќи го…

 • Huawei: Расте продажбата и профитот и покрај санкциите на САД

  Huawei: Расте продажбата и профитот и покрај санкциите на САД

  Кинеската технолошка компанија Huawei објави дека за девет месеци од 2019 година, остварила раст на продажбата на паметни телефони и технологија за 24,4 проценти и…

 • Македонска компанија за здрава храна Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс

  Македонска компанија за здрава храна Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс

  Најпознатата македонска компанија за здрава храна, Виталиа, започна соработка со светскиот бренд на кафе – Старбакс. Посетителите на Старбакс Белград, освен што можат да ги…

 • Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Дигитализацијата на вашиот бизнис е вистинско „оружје“ во борбата против конкуренцијата

  Развојот на технологијата ги смени нашето секојдневие и начинот на живот, но и начинот на водење бизнис. Се менуваат деловните процеси, структурата и на човечките…

 • Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank призна дека во 2002 година ги поткупувала кинеските власти

  Deutsche Bank давала скапи подароци на кинеските власти кога се обидуваше да се наметне како главен играч во финансиската индустрија во Кина, пренесуваат медиумите. Германски…