Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,111.96 -0.11%    GRNT 1,010.00 -2.42%    MPT 72,010.00 -0.01%    RMDEN18 98.70 0%    STIL 91.00 -1.09%    TEL 306.00 -0.57%    TNB 16,600.00 0%    

„Икеа“ инвестира во романски ветроелектрани

Време: 15:15

Датум: септември 13, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Групацијата Ингка, сопственик на повеќето продавници на „Икеа“, ќе купи 80% од уделот во седум романски ветроелектрани од производителот на ветерни турбини Вестас, за 136 милиони евра.

Аквизицијата вклучува 64 турбини со вкупен капацитет од 171 мегават, објави групацијата Ингка, која исто така купила и голема ветроелектрана на морето во Германија.

„Уделот од 80 проценти е во согласност со нашата идеја да произведеме онолку обновлива енергија колку што трошиме, а со инвестицијата сме чекор поблизу до постигнување на нашата цел за 2020 година“, изјави финансискиот директор на „Ингка инвестментс“, Кристер Матсон.

Трансакцијата е потпишана, но допрва треба да се добие дозвола од надлежните регулатори, наведуваат до Ингка. Заклучокот се очекува во октомври.

Од Вестас потврдуваат дека договорот е во согласност со нивната стратегија за здружување на силите со клиентите за развој на проекти и управување со имот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првата европска фабрика Tesla ја отвара во Берлин

  Првата европска фабрика Tesla ја отвара во Берлин

  Извршниот директор на Tesla, Елон Маск изјави дека неговата прва фабрика на европско тло ќе биде отворена во Берлин, бидејќи добро познатиот производител на автомобили…

 • Huawei ќе исплати 286 милиони долари бонуси на вработените

  Huawei ќе исплати 286 милиони долари бонуси на вработените

  Кинескиот телекомуникациски гигант Huawei Technologies ќе исплати две милијарди јуани (286 милиони долари) бонуси на вработените. Компанијата на овој чекор се одлучи поради помошта на работниците…

 • SpaceX лансираше 60 сателити: Планетата ќе има супербрз интернет (видео)

  SpaceX лансираше 60 сателити: Планетата ќе има супербрз интернет (видео)

  Американската приватна технолошка компанија SpaceX, во вселената лансираше 60 сателити кои ќе обезбедат супербрза интернет врска за корисниците ширум светот. Ракетата Falcon 9, лансирана од…

 • Големо промашување на Adidas: Новата технологија прескапа, крај за две нови фабрики

  Големо промашување на Adidas: Новата технологија прескапа, крај за две нови фабрики

  Германскиот производител на спортска облека Adidas најави затворање на две роботски фабрики во Германија и САД, објаснувајќи дека користењето модерна производствена технологија во Азија ќе биде…

 • Нова атрактивна наградна игра од ЛУКОИЛ и можност за освојување на автомобил

  Нова атрактивна наградна игра од ЛУКОИЛ и можност за освојување на автомобил

  Сите ние уживаме во патувањата и во освојувањето на нови дестинации со нашиот автомобил, а сега патувањата и полнењето гориво добиваат уште поубава димензија. Под…

 • Alibaba излегува на Хонгконгшката берза

  Alibaba излегува на Хонгконгшката берза

  Кинеската компанија за онлајн трговија Alibaba планира во последната недела од ноември да излезе на Хонгконгшката берза, со цел да се соберат до 15 милијарди долари.…

 • Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

  Алкалоид АД Скопје дел од најголемиот глобален саем на фармацевтската индустрија

  „Алкалоид АД Скопје“ од 5-7 ноември годинава настапи како излагач на најголемиот саем на фармацевтската индустрија во светот: CPhI (Convention on Pharmaceutical Ingredients) кој се одржа во…

 • Бафет со Toyota инвестира во електрични автомобили

  Бафет со Toyota инвестира во електрични автомобили

  Најголемиот светски продавач на автомобили Toyota Motor ќе формира заедничко вложување со кинеската компанија BID, која 25 проценти е во сопственост на инвестицискиот фонд Berkshire Hathaway,…

 • Нискобуџетна авиокомпанија ги откупи слотовите на Thomas Cook

  Нискобуџетна авиокомпанија ги откупи слотовите на Thomas Cook

  Британски EasyJet купи од пропаднатата туристичка агенција Thomas Cook слотови на лондонскиот аеродром Gatwick и на аеродромот Bristol за 46 милиони долари. Како дел од договорот,…

 • Шпаркасе со преземање на Охридска банка станува четврта банкарска групација со 14 проценти пазарен удел

  Шпаркасе со преземање на Охридска банка станува четврта банкарска групација со 14 проценти пазарен удел

  Австриската Штаермаркише Банка и Шпаркасе, кои веќе се присутни во земјава 10 години, од 4 ноември се сопственици и на Охридска Банка. Со тоа станаа…