Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Употребата на антибиотици го зголемува ризикот за појава на оваа болест

Време: 09:52

Датум: септември 11, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Новото истражувања откри дека употребата на антибиотици може да го зголеми ризикот од развој на ревматоиден артритис за 60 проценти.

Не е целосно јасно дали антибиотиците дефинитивно ја активираат или ја предизвикуваат состојбата, но постои очигледна врска помеѓу нив. Покрај тоа, истражувачите веруваат дека овој ризик се зголемува со количината на антибиотски третмани кои личноста ги прима.

Се смета дека поголемата употреба на антибиотици е во корелација со поголема шанса за развој на ревматоиден артритис.

Не се утврдени кои видови антибиотици се во прашање, но е откриено дека видот на инфекција која со овие лекови се лечи има големо влијание.

Истражувачите откриле дека кога антибиотиците се користеле за лекување на горните респираторни инфекции, постоела поголема шанса кај личноста за развој на ревматоиден артритис.

Постојат многу фактори на ризик, вклучувајќи дебелина, пушење, семејна историја, депресија, физичка или емотивна траума и употреба на одредени лекови.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Употребата на антибиотици го зголемува ризикот за појава на оваа болест

 1. Пингбек: Употребата на антибиотици го зголемува ризикот за појава на оваа болест - ММС

 • Персонализирана исхрана: Здравје, по ваша мерка!

  Персонализирана исхрана: Здравје, по ваша мерка!

  Прекумерната тежина е несомнено еден од најголемите медицински проблеми на 21 век. Вишокот килограми може да биде последица на генетски фактори, ендокрини нарушувања или употреба…

 • Како да јадете ленено семе за да изгубите тежина

  Како да јадете ленено семе за да изгубите тежина

  Најкорисна супер храна! Лененото семе е ефтин и многу корисен производ кој не е тешко да се купи во кој било супермаркет. Придобивките од лененото…

 • 3 предлози за здрави и брзи оброци

  3 предлози за здрави и брзи оброци

  Повеќето фамилии секојдневно се соочуваат со предизвикот за тоа што ќе се подготвува дента за ручек. Многу често се случува да потрошиме повеќе време за…

 • Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

  Испрекинатиот сон лошо влијае на мозокот и срцето

  Различни звуци, па дури и оние пригушени понекогаш можат да доведат до прекин на спиењето. За многумина од нас солидни осум часа знаат да бидат…

 • 4 лесно достапни намирници против вишокот килограми на стомакот

  4 лесно достапни намирници против вишокот килограми на стомакот

  Покрај урамнотежената исхрана и ефективните вежби, постојат и неколку намирници кои дополнително ќе ни помогнат да потрошиме неколку килограми вишок и да растопиме маснотии во…

 • За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  Во истражувањето учествуваа млади мажи приближно на иста возраст, тежина и физичка форма. Тие беа поделени во групи чии членови имаа задача да креваат тегови…

 • Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Многу луѓе пијат чај само кога се болни, а се повеќе има научни докази дека тоа на сите би требало да ни стане секојдневна навика.…

 • Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење. Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото…

 • “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  Студијата на Европската асоцијација за проучување на дијабетес (EASD) во Минхен, укажува на поврзаност помеѓу попладневните дремки и појавата на дијабетес. Имено, експертите сугерираат на…

 • Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Холин е есенцијална хранлива материја која поради сличните карактеристики често се вбројува во витамините Б-комплекс. Неопходен е за нормален развој на мозокот, подвижност на мускулите,…