понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕПриродно и ефикасно: Како да ги избелите забите со помош на кора...

Природно и ефикасно: Како да ги избелите забите со помош на кора од банана?

Тајната за совршена насмевка се крие токму во вашата кујна…

Познато е дека белење на заби кај стоматолог не е најевтината и најбезбедната постапка бидејќи станува збор за хемикалии и дека забниот глеѓ прв страда во овој процес.

Затоа ви препорачуваме да се свртите кон природните процеси и да ги отстраните дамките од вашата насмевка.

Сè што ви треба е кора од банана, четка и паста за заби.

Четкајте ги забите со внатрешноста на кората од бананата. Почекајте 10 минути, а потоа убаво измијте ги забите со четка и паста.

Овој процес повторете го секој ден наредните 2 недели.

Зошто овој процес е ефективен: магнезиум, манган, калиум се минерали кои се наоѓаат во кората од банана, а тие се природни средства за отстранување на дамки на забите.

Ќе имате бели заби без употреба на тешки хемикалии и трошење пари.

Звучи одлично нели?

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП