Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,031.83 -0.69%    AUMK 2,000.00 0%    GRNT 1,000.00 1.61%    KMB 5,890.90 -0.08%    MPT 73,820.13 2.52%    MTUR 5,350.00 0%    OILK 6,000.00 0%    PKB 12,441.00 3.08%    POPK 21.00 -12.5%    RMDEN16 98.50 0%    STB 1,139.76 -0.32%    TNB 16,521.30 -0.47%    TTK 1,460.00 0%    VITA 11,200.00 -0.12%    

Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

Време: 14:01

Датум: август 22, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот Daimler планира тешки камиони од марката Mercedes Benz да произведува во Кина и да ги обнови фабриките за камиони чиј сопственик е неговата локална компанија.

Ова ќе го продлабочи сојузот помеѓу Daimler и неговиот кинески партнер, компанијата Beigi Foton Co.

Овој потег доаѓа откако компанијата Beijing Automotive Group (BAIC), матична компанија на Foton, минатиот месец купи пет проценти акции во Daimler.

Уште во 2016 година, тогашниот директор на одделот за тешки камиони на Daimler за германските медиуми изјави дека производството на тешки камиони под името Actros марка Mercedes Benz е планирано во Кина до крајот на оваа деценија.

Според најновиот план, мешаната компанија Beijing Foton Daimler Automotive (BFDA) ќе започне со производство на Actros на своите производни линии, кои во моментот произведуваат камиони Auman, велат извори запознаени со ситуацијата.

Сите камиони на Mercedes Benz кои моментно се продаваат во Кина се увезуваат и нивната цена е значително повисока од цената на камионите, кои се направени во земјата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на квалитет преку организирање „отворен ден“ за заинтересираните граѓани

  Битолска млекара го одбележа Светскиот ден на квалитет преку организирање „отворен ден“ за заинтересираните граѓани

  Верните потрошувачи на Бимилк се запознаа со производствениот процес на млекото Традицијата на одбележување на Светскиот ден на квалитет и оваа година беше продолжена од…

 • Nokia влегува на пазарот на паметни телевизори

  Nokia влегува на пазарот на паметни телевизори

  Nokia одлучи да го прошири својот бизнис во друга насока, во насока на паметни телевизори. Но, притоа ќе бидат претпазливи и нема да одат со…

 • Преставена новата колекција на Omega пред македонската публика

  Преставена новата колекција на Omega пред македонската публика

  Во интимна атмосфера во претседателскиот апартман во хотел Мериот, каква што му доликува на брендот Omega, компанијата „Божиновски часовници и накит“ ја претстави најновата колекција…

 • Google влегува во банкарството

  Google влегува во банкарството

  Google следната година ќе понуди тековни сметки заедно со финансиски институции, вклучувајки ја и Citigroup, што ќе претставува најсилен потег на компанијата во потрошувачкото банкарство. Повеќето…

 • АД Европа Скопје со намалени приходи и добивка за периодот јануари-септември 2019 година

  АД Европа Скопје со намалени приходи и добивка за периодот јануари-септември 2019 година

  Во периодот 01.01-30.09.2019 година АД Европа Скопје оствари вкупни бруто приходи на износ од 530.865.812 денари и се намалени за 6,8% во однос на  бруто…

 • Протестите ја срушија продажбата: Луксузната модна куќа бележи загуби на клучниот пазар

  Протестите ја срушија продажбата: Луксузната модна куќа бележи загуби на клучниот пазар

  Луксузната модна куќа Burberry соопшти дека продажбата на нивните производи во Хонг Конг нагло падна по протестите во тој град кои траат веќе неколку месеци.…

 • Во првите девет месеци остварен раст на премијата и на добивката

  Во првите девет месеци остварен раст на премијата и на добивката

  Групацијата Триглав преку своите три компании на македонскиот пазар ги покрива сите осигурителни потреби на клиентите Групацијата Триглав во првите девет месеци од оваа година,…

 • Nike ја прекинува соработката со Amazon: Дали на големите брендови им е потребен онлајн застапник за продажба?

  Nike ја прекинува соработката со Amazon: Дали на големите брендови им е потребен онлајн застапник за продажба?

  Американскиот производител на спортска облека Nike одлучи да ја прекине соработката со Amazon. Од Nike соопштија дека компанијата повеќе нема да продава роба преку страницата…

 • Стопанска банка а.д. Битола со минимална добивка заклучно со третиот квартал

  Стопанска банка а.д. Битола со минимална добивка заклучно со третиот квартал

  Стопанска банка а.д. Битола за периодот 1.1.-30.9.2019 година оствари добивка во износ од 0,77 милиони денари и е намалена во однос на истиот период лани кога…

 • Гевгелискиот комбинат „Винојуг“ од земјоделски гигант се претвори во бетонски „спанко“

  Гевгелискиот комбинат „Винојуг“ од земјоделски гигант се претвори во бетонски „спанко“

  Речиси не постои поголем град во нашата држава кој нема по некој „споменик“ на транзицијата чии што процеси на приватизација за најнеуспешни се сметаа во…