Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

Време: 13:42

Датум: август 21, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки.

Откако индексот во средината на неделата потона за три проценти во услови на слабеење на германската економија и опаѓање на приносите на долгорочните американски обврзници, што се смета за најава на рецесија, пазарната капитализација на европските банки падна под половина трилион евра, што е, на пример, половина од вредноста на Microsoft.

Денешните цени на акциите се на нивоа како кога на Грција, Ирска и Португалија им беше потребна меѓународна финансиска помош. Кипар, од друга страна, им нареди на своите банки да замрзнат дел од депозитите на своите граѓани, а шпанските банки беа спасени од колапс само со инекција на готовина од владата.

Иако уште не е на дното, индексот на банки на еврозоната од 2017 година изгуби до сега дури 84 проценти од вредноста.

Покрај тоа, според анализата на Reuters, сега е само неколку бодови одалечен од нивото во времето на падот на Берлинскиот ѕид кон крајот на осумдесеттите години кога еврото беше далечна идеја, а во оптек во источноевропските земји се уште беше советската рубља.

Во 2007 година, европските банки вредеа на берза 1,7 трилиони долари, далеку над американските конкуренти.

Денес состојбата е спротивна – европските банки вредат само една третина од капитализацијата на банките од другата страна на Атлантикот.

Ниската профитабилност е главен проблем кој може да доведе до следна европска банкарска криза, за разлика од солвентноста која беше главна грижа на почетокот на деценијата, велат аналитичарите.

За тоа време американските банки профитираа од повисоки каматни стапки и подобра заработка во инвестициското банкарство.

Европските банки, бидејќи немаат голем потенцијал за проширување, ќе имаат и помал капацитет во финансирање на европските компании.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Air France – авиокомпанија со највисок индекс за одржлив развој

  Air France – авиокомпанија со највисок индекс за одржлив развој

  Авио групата Air France-KLM објави дека таа компанија добила признание за авиокомпанија со највисок индекс на одржлив раст според компанијата Dow Jones која се занимава со истражување…

 • „Apple“ треба да плати 13 милијарди долари данок на Ирска

  „Apple“ треба да плати 13 милијарди долари данок на Ирска

  Американската технолошка компанија „Apple“ започна епска судска битка со ЕУ, поради одредби на Комисијата според кои на Ирска треба да ѝ исплати 13 милијарди долари…

 • Неизвесна иднината на компанија стара 178 години: Милијарда евра за опстанок

  Неизвесна иднината на компанија стара 178 години: Милијарда евра за опстанок

  Во Велика Британија се случува драма со најстариот тур оператор во светот, компанијата Thomas Cook, стара 178 години. Потребни се милијарди евра за компанијата Thomas…

 • Apple ги измами сите да размислуваат дека новиот iPhone чини 300 долари помалку

  Apple ги измами сите да размислуваат дека новиот iPhone чини 300 долари помалку

  Технолошката компанија икористи маркетиншки трик за сите да помислат дека новиот iPhone е 300 долари поевтин. Најновиот предводник на Apple, iPhone 11, беше објавен во…

 • „Икеа“ инвестира во романски ветроелектрани

  „Икеа“ инвестира во романски ветроелектрани

  Групацијата Ингка, сопственик на повеќето продавници на „Икеа“, ќе купи 80% од уделот во седум романски ветроелектрани од производителот на ветерни турбини Вестас, за 136…

 • Бимилк им посака среќен и успешен почеток на учебната година на децата во социјален ризик

  Бимилк им посака среќен и успешен почеток на учебната година на децата во социјален ризик

  „Моја Кравица“ повторно ги изненадува учениците Традицијата на подарување мали изненадувања со кои на учениците ќе им се посака успешен почеток на учебната година, Бимилк…

 • Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

  Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

  Пивара Скопје започна со производство на ново пиво – „СКОПСКО IPL“, прво од ваков вид на македонскиот пазар. Најновата бренд екстензија на СКОПСКО претставува автентично…

 • British American Tobacco укинува 2.300 работни места ширум светот

  British American Tobacco укинува 2.300 работни места ширум светот

  Kомпанијата British American Tobacco – BAT најави укинување на 2.300 работни места ширум светот за да се сменат промените во навиките на потрошувачите и поголем број…

 • Дополнителни опции за корисниците на новата Magenta 1

  Дополнителни опции за корисниците на новата Magenta 1

  Повеќе мобилен интернет, интернет во роаминг, СМС пакет или Oпција Video без надомест Избор секој месец преку апликацијата Telekom MK Новата Magenta 1, која нуди…

 • Nissan вградува бесконтактни плаќања во автомобилите

  Nissan вградува бесконтактни плаќања во автомобилите

  Nissan сите нови и користени автомобили во Бразил ќе ги опреми со бесконтактни налепници за плаќање, овозможувајќи им на возачите да плаќаат патарина, гориво, паркинг…