Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,797.55 -0.38%    GRNT 1,026.84 -2.51%    KMB 5,605.21 -0.09%    MPT 71,273.31 -3.55%    RMDEN18 98.70 -0.15%    RZUS 83.00 -7.78%    SBT 2,500.00 -1.34%    STB 1,158.97 -2.6%    STIL 100.67 1.08%    TEL 300.00 -1.31%    TTK 1,431.43 2.46%    UNI 2,277.50 1.22%    

Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

Време: 13:00

Датум: јули 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Турската компанија „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде во повеќе фази планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на почетокот 80, а за три години 306 работни места. Во Скопје ќе произведува пластични производи и тоа амбалажа за хемиската и прехранбената индустрија според потребите на клиентите.

Ерен Чаликер од „Балканлар пластик“ истакна дека одлучиле да вложат во земјава, а со поддршка на Владата и ТИРЗ им било овозможено во многу краток рок да ги направат подготовките за старт на инвестицијата.

-Со вложувањето во земјава планираме да придонесеме за нови вработувања. Очекуваме инвестицијата да биде успешна и ќе дадеме се од наша страна да се оствари овој проект. Тука ќе произведуваме пластични производи според потребите на купувачите, рече Чаликер.

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев истакна дека ова е една од 30-те фабрки што се градат во државата. Турција е еден од најголемите партнери на нашата држава, лани имаше директни инвестиции од 36,2 милиони евра, а во првиот квартал од годинава 16,3 милиони евра што покажува тенденција на раст и очекуваме до крај на годината ланската бројка да биде надмината во голема мерка.

Анѓушев посочи дека како Влада ќе направат се што е во нивна моќ да ги поддржат сите домашни и странски инвеститори за, како што рече да извезуваме производи, а не луѓе од нашата држава.

– Само со индустријализација на државата можеме да обезбедиме одржлив развој во економијата и одржливи бројки на растот на БДП. Тоа е знак на посветеноста на Владата на градбата и поддршката на реалната економија како што ево целито демократски свет и како што треба долгорочно да биде во државата за да направиме одржлива економија која ќе расте наподолг рок, наместо економија која ќе има варијации во својот раст, рече Анѓушев и изрази надеж дека „Балканлар пластик“ ќе работи еснафски во нашата држава.

За премиерот Зоран Заев, секое отворање нова фабрика е радост за сите бидејќи тоа креира работни места, го зголемува БДП на државата, а учествува и во извозните компоненти, што значи зајакнување на економскиот стандард на граѓаните.

-Новите фабрики се радост за сите заради тоа што тие потврдуваат неколку вредности, а тоа е дека е сигурно и стабилно, дека е прогресивно и перспективно и дека практично е возможно да се решат сите прашања и предуслови за отворање фабрика, истакна Заев.

Тој потенцира дека инвестицијата доаѓа од еден од најголемите, ако не и најголемиот наш пријател.

-Турските инвеститори се едни од најприсутните во нашата земја, рече премиерот порачувајќи им да се чувствуваат како дома, а се заблагодари и за неодамнешната ратификација на Протоколот за НАТО во Собранието на Туција.

Соопшти дека странските инвестиции оваа година растат со одлично темпо, а економскиот стандард се зголемува. Нагласи дека странските гринфилд инвестиции од јуни 2018 година до мај годинава пораснале за 200 проценти во споредба со истиот период од претходно. Тоа, посочи, е констатирано во Извештајот за гринфилд иннвестиции во Западен Балкан на „ФБИ маркет“, специјализираниот сервис на “Фајненшл тајмс“.

– Дефинитивно сме земја која е променета, која нуди просперитет и обезбедува одличен профит за инвеститорите, а за нас нови работни места, рече Заев.

Според министерот за економија Крешник Бектеши, мерките на Владата ги даваат своите резултати и како резултат на тоа, како што рече, речиси секојдневно ТИРЗ Скопје 1 се менува во позитивна насока.

-Тука се отвораат фабрики речиси секој месец. Убеден сум дека со успешната работа на Дирекцијата на ТИРЗ во наредниот период ќе се отворат многу нови фабрики, а тоа се должи и на политичката сигурност и владдењето на правото што беше констатирано и на недоамнешните средби со СТО во Женева, рече Бектеши.

Тој ги повика сите потенцијални инвеститори да ги искористат можностите од Законот за финансиска поддршка на инвестициите и да ги зголемат нивните капацитети, а со тоа да отворат и нови работни места.

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Александар Младеновски посочи дека го радува секое отворање на нова фабрика во Бунаџик, бидејќи, потенцира, сум сигурен дека за некој месец тука ќе работат млади луѓе кои нема да заминат од земјава.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  Раст на минималецот – најниската плата ќе изнесува 14.500 денари!

  14.500 денари. Ова е новиот износ на минималната плата кој ќе мора да се исплаќа од декември годинава. Зголемувањето е за околу 2.000 денари. „Имаме…

 • Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Анкета: САД најпријателска држава, Бугарија за една година станала најголем непријател

  Во анкетата што денеска ја објави Центарот за европски стратегии Евротинк, за прашања поврзани со евроинтеграциите, од граѓаните кои сметаат дека државава би можела да…

 • Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Во пресрет на Брегзит: Секоја трета британска компанија во автомобилскиот сектор укинува работни места

  Секоја трета компанија во британскиот автомобилски сектор започна со укинување на работни места во пресрет на Брегзит. Тоа е пораст во однос на секоја осма…

 • Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина скокна речиси 70 проценти

  Цената на свинското месо во Кина во текот на септември скокна дури за 69,3 проценти во однос на минатата година, објави CNBC. Најнаселената земја во светот…

 • МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  МФ: Со денешната редовна аукција се сервисираат стари долгови од пред 5 години

  Со денешната аукција Министерството за финансии ќе покрие стари долгови од претходно издадени државни хартии од вредност, кои доспеваат за исплата на 16ти и 19ти…

 • Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Минималната плата ќе се зголеми на 14.500 денари

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари.…

 • ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  ИКТ компаниите прават голем исчекор напред со приклучување кон професионалните пензиски шеми

  Моќта и ефектите од работата на ИКТ секторот и компаниите во него сé повеќе расте и се зголемува. Како што се одвива дигитализацијата на македонските…

 • Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанските банки успешно го тестираа усогласувањето на податоците преку блокчеин

  Италијанското банкарско здружение (ABI) во текот на целата година успешно обработи податоци за усогласување на локалното банкарско работење на блокчеин платформата. Здружението најави успешен тест…

 • Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот за здравство Асим Муса поднесе оставка

  Заменик министерот Муса по објавувањето на снимката од страна на албанската телевизија “The Channel” во шоуто  “Fiks Fare”, во кое наводно прима мито, си поднесе…

 • Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Бизнисот доби од Министерството за финансии онлајн-платформа за иницијативи

  Министерството за финансии креираше онлајн-платформа преку која стопанските комори, фирмите и други правни субјекти и организации ќе можат да даваат предлози за решавање на проблеми со кои се соочуваат,…