Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,000.48 -0.11%    FERS 73,526.00 0.72%    GRNT 1,210.20 0.75%    KMB 7,309.27 0.82%    MPOL 299.00 -0.33%    MPT 79,512.48 -0.26%    MTUR 5,700.00 -0.2%    PKB 12,000.00 3.68%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 70.00 0%    SBT 3,200.00 0%    STB 1,204.69 0.36%    STBP 656.00 0%    STIL 101.01 0.9%    TETE 2,348.75 1.94%    TNB 17,753.58 0.59%    TRPS 1,800.00 0%    TTK 1,689.90 2.76%    ZPOG 1,800.00 0%    

Дали Трамп ќе ја сруши вредноста на доларот?

Време: 15:29

Датум: јули 16, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со оглед дека претседателот на САД Доналд Трамп повеќе пати повтори во неговите неодамнешни говори дека доларот е премногу силен во однос на директните “ривали” на меѓународната валутна сцена, а финансиските аналитичари најчесто го потврдуваат неговиот заклучок, во наредниот период би можело да дојде до блага депресија на американската национална валута.

Овој потег би бил добредојден за Трамп, особено имајќи на ум дека би било добро оценет меѓу големите извозници и производители, пред клучните моменти од кампањата за неговиот реизбор следната година.

Меѓутоа, прашањето е, на кој начин американскиот претседател би можел тоа да го стори. Политиката на FED со години се движи во друг правец. Покрај тоа, Bank of America издаде соопштение дека тоа би можело да започне нова “валутна војна”, чии последици можеби и не би биле среднорочни по американската економија.

Една од опциите кои се споменуваат во последните неколку дена по американските медиуми е и директната интервенција на меѓународниот валутен пазар, чиј дневен промет достигнува вредност од околу пет трилиони долари. Аналитичарите во Goldman Sachs, иако сметаат дека доларот во овој момент е малку преценет, тие велат дека овој вид на интервенција може да предизвика значителна реакција на пазарот, и ланчана депресија на главните валути.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Астрономски трошоци: Даваат 3,5 милиони долари за два дена во Давос

  Дводневнoтo патување на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега е најскапото патување во Давос…

 • Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

  Папата Франциско им порача на учесниците на Светскиот економски форум во Давос да ги стават во фокусот луѓето, а не профитот. Франциско во писменото обраќање,…

 • Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС е отворена за нови земји членки

  Групата БРИКС од економии во развој, која ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка е отворена за членство на нови земји, смета рускиот…

 • На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На листата со најмоќни земји во светот на првите три позиции нема промени

  На врвот на листата најмоќни земји во светот и во 2020 година се САД. Следува Русија, а на третото место е Кина. Листата е направена…

 • Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст на кредитите и депозитите и во декември

  Раст и кај депозитите и кај кредитите е забележан во декември годинава. Според објавените податоци на Народната банка на месечна основа депозитите бележат раст од…

 • Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Кој тоа таму управува?! – ИДСЦС со одговори на најгорливите прашања

  Видео од ИДСЦС за тоа како да се одбере најдобриот Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС), во март 2019-та година одржа конференција на тема: „Кој…

 • О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  О2 Иницијатива: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

  На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема…

 • Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Макрон: Одличен разговор со Трамп

  Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека имал одличен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп за дигиталните такси. „Ќе работиме заедно на добар договор за да…

 • Германија е најиновативна земја во светот

  Германија е најиновативна земја во светот

  Според најновиот Bloomberg индекс за иновации за 2020 година, Германија е најиновативна земја во светот, објави Anadolu Agency (AA). По Германија, следи Јужна Кореја, Сингапур,…

 • Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Опаѓаат цените за изнајмување станови во Германија

  Цените за изнајмување станови во поголемите германски градови престанаа да раснат во последниот квартал од минатата година. Во некои случаи, тие почнаа да паѓаат, покажува…