Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Внимавајте ова се топ 5 десерти за летово

Време: 16:01

Датум: јули 15, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Знаеме дека во летниот период сите сакаме да изгледаме убаво и се трудиме да ги намалиме вишокот на килограми, но сепак слатките задоволства некако идат рака под рака со долгите топли денови.

Кога велиме летни десерти мислиме на слатки задоволства кои не само што ги јадеме со сласт туку и се погодни да ги измешаме со сладолед, овошје или некои други декорации кои ќе му дадат и допнителна свежина на вкусот.

 1. Палачинки – за искусните домаќинки можеби и не се проблем, но оние кои се нови во кујната иако рецептот е едноставен сепак напорите да се погоди смесата некогаш е макотрпна и одзема многу време. Но, решението денес е едноставно бидејќи можете да ја набавите готовата смеса на Фантазиа и за кратко време да ги направите најдобрите палачинки кои некогаш сте ги пробале. Добрата страна на палачинките е што ја предизвикуваат вашата фантазија во правењето слатки и солени комбинации…од нив можете да направите дури и торта, за гостите слатки ражничи или класично да си свиткате и да си го пуштите омилениот филм.

 1. Кога велиме лето мислиме на сладолед…во корнет, на стапче, домашно приготвен…сеедно важно е сладолед! Но кога сакате на порцијата да и дадете личен печат тогаш ви велиме исецкајте го сезонското овошје и прелијте го со течно чоколадо Chocola! Никој не е рамнодушен на ваквата комбинација

 

 1. Кој вели дека правењето торти не е летна комбинација?! Да, можеби вклучувањето на рерната кога надвор е многу топло е непристоен предлог, но ако ви кажеме дека готовите и најсочни кори за торта Soft Cake Layers можете да ги купите и да ги искомбинирате со свежо овошје и ванила крем тогаш претпоставуваме вие на мени веќе го имате најдобриот сладок десерт за ова лето!

 1. Ви се јавуваат пријателите да поминат на кафе, вас фрижидерот ви е празен, а и премногу е топло за да излезете и да пазарите. Сите знаеме дека со кафе најдобро иде нешто благо, сочно и чоколадно.  Foil Cake на Винчини е полниот погодок со кој ќе им направите добредојде на гостите.

 1. И за крај како јаготка на шлагот е нашиот предлог за топло ладен десерт! Нема да ви се верува, но и за овој предлог не треба да ги засукувате ракавите и да ја валкате кујната. Готовите браунис на Винчини треба само да ги отпакувате да ги загреете и да ги послужите со сладолед од ванила, гранче нане и „voila“ вие сте врвен готвач на слатки.

 

Се надеваме овие неколку предлози го збогатија вашето мени за ова лето. Ве охрабруваме да се забавувате со декорациите и помалку да се грижите дали благото добро ви испаднало, денес е навистина лесно да подготвите нешто вкусно!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Шпанската авиокомпанија Vueling откажа 112 летови најавени за претстојниот викенд на аеродромот El Prat во Барселона поради штрајк на копнениот персонал. За сабота, 24 август, компанија откажа…

 • Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Со многу забавни активности за најмладите и со специјални попусти и подароци за потрошувачите, компанијата „Веропулос“ в понеделник (26 август) ќе го одбележи отворањето на…

 • Volkswagen го менува логото

  Volkswagen го менува логото

  Германскиот автомобилски гигант Volkswagen го претстави во четвртокот новото лого во кое сака да изгради имиџ на компанијата ангажирана во заштитата на животната средина и да…

 • Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Друштвото во шесте месеци од 2019 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности оствари позитивен финансиски…

 • Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Кинеската банка (Bank of China) до крајот на годинава ќе отвори филијала во Грција, изјави шефот на таа банка за европски операции Жоу Лихонг, во средата…

 • Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски стана дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“. – Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата…

 • Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот Daimler планира тешки камиони од марката Mercedes Benz да произведува во Кина и да ги обнови фабриките за камиони чиј сопственик е неговата локална…

 • Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Во периодот од 01.01.2019 до 30.06.2019 година Стопанска банка АД – Скопје оствари нето добивка пред оданочување во износ од 1.171.487 илјади денари, што претставува…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…