Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Huawei пронајде начин како да се смири со Америка

Време: 11:20

Датум: јули 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Кинескиот производителот на паметни телефони Huawei е подготвен да потпише со владите на различни земји договори кои нема да користат “бекдор” за да добијат пристап до кориснички податоци.

“Кина нема никакви законски норми кои бараат од компаниите да се вклучат во собирање разузнавачки информации. Ние го искажуваме својот став до Владите на сите земји дека сме подготвени да потпишеме договор за исклучување на бекдор”, изјавил еден од лидерите на компанијата Лијанг Ху.

Тој уверува дека во сите земји каде што Huawei ги отвори неговите филијали и претставништва, компанијата работи во согласност со локалните закони.

Обвинувањата за собирање на доверливи информации од корисниците и нивно предавање на кинеската влада биле причина за воведување на санкции од американскиот претседател Доналд Трамп против Huawei. Во средината на мај тој ја вклучи компанијата на црната листа, забранувајќи му на американскиот бизнис да соработува со неа.

Бекдор е програма која инсталира вируси, црви или тројански коњи (без знаење на сопственикот) и која овозможува на трети лица неовластен пристап до компјутерот. Бекдор ги користи недостатоците на оперативните или безбедносните системи (заштитен ѕид или антивирусна програма).

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите,…

 • Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Инвеститорот Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“. Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе…

 • “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  Саудискиот државен нафтен гигант повеќе не е највредната компанија во светот, тој мораше да ја предаде титулата на американскиот Apple. „Apple“ стана компанија со најголема…

 • Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Вчера напладне (1 август) во јавно и транспарентно извлекување пред посетителите на Веро центар беа извлечени добитниците на двете главни награди во големата наградна игра…

 • „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  Кризата предизвикана од коронавирусот ја поткопува побарувачката за големите машини на „Caterpillar“ од страна на градежните и рударските компании ширум светот. Компанијата соопшти дека нејзините…

 • „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  Големата француска банка, „BNP Paribas“, помина релативно неповредена низ кризата предизвикана од коронавирусот благодарение на напредното инвестициско банкарство. Во вториот квартал, нето добивката падна за…

 • Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Продажбата на „Amazon“ во вториот квартал од 2020-та година се зголеми за 40% во однос на претходната година и достигна 88,9 милијарди долари. Аналитичарите очекуваа…

 • Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Зголемената потрошувачка на производи за домаќинства, како што се прашок за перење, плус зголеменото складирање, помогна во продажбата на „Procter & Gamble Co.“. Но, растот…

 • Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Компанијата Apple ги навикна своите корисници на сигурен распоред – новиот „iPhone“ претставен на почетокот на септември, а на пазарот би се нашол неколку недели…

 • Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Работењето на интернет гигантот Amazon цветаше на брановите на онлајн продажбата за време на пандемијата од коронавирусот, а нето добивката скоро двојно се зголеми во вториот…