Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Најголемиот светски призводител на пиво излегува на берза и подготвува најголемо IPO за оваа година

Време: 20:25

Датум: јули 3, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Најголемиот светски производител на пиво најави излегување на берза при што се надева дека ќе собере дури 9,8 милијарди долари и така ќе ја забележи најголемата овогодишна иницијална понуда на акции(IPO) во светот.

Поконкретно, дури 1,6 милијарди акции ќе продаде Budweiser Brewing Company APAC која е дел од пивскиот гигант Anheuser-Busch inBev, a во неговото портфолио има над 50 брендови на пиво меѓу кои се Stella Artois, Beck’s i Corona. Budweiser своите акции ќе ги излиста на Хонг Конгшката берза на 19 јули, а нивната почетна цена ќе биде меѓу 5.13 и 6.02 долари по акција, со што компанијата, според Reuters, треба да собере помеѓу 8,3 и 9,8 милијарди долари.

AB InBev стана најголем производител на пива во светот со задолжување на големи количини на пари со цел да си дозволат да платат голем број на превземања, а последното во 2016 година, кога го купи неговиот ривал SABMiller, долгот на компанијата скокнал на 102.5 милијарди долари. Затоа, многумина веруваат дека тоа всушност е обид да се спаси задолжената компанија. Сепак, од компанијата како главна причина за претстојното IPO ги навеле потенцијалните нови аквизиции и “станување лидер на азиско-пацифичкиот регион, каде што продажбата се уште расте, а богатите потрошувачи тргувуваат со висока маржа на квалитетни пива”.

Ако цената на акциите на Budweiser достигнат дури и најниска поставена цена, тој IPO сеедно ќе биде најголем оваа година и ќе надмине 8,1 милијарди долари колу што во мај на Wall Street собра Uber. Покрај тоа, само котацијата на тие акции ќе биде и повеќе од добредојдена за помош на берзата во Хонг Конг  која каска зад New York и Nasdaq. Оваа година, преку IPO во тој кинески административен регион биле собрани 8,9 милијарди долари, додека неговите американски ривали собрале 14,9 односно 17,5 милијарди долари.

Спонзори на ова IPO се JPMorgan и Morgan Stanley, додека глобални координатори се Bank od America, Merrill Lynch и Deutsche Bank.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  „HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

  Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите,…

 • Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Бафет купи акции за 1,7 милијарди долари од „Bank of America“

  Инвеститорот Ворен Бафет во јули купил акции вредни 1,7 милијарди долари од „Bank of America“, пренесува „Bloomberg“. Купувањата се реализирани преку „Berkshire Hathaway“, која веќе…

 • “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  “Saudi Aramco” тргнат од тронот, “Apple” највредна компанија во светот

  Саудискиот државен нафтен гигант повеќе не е највредната компанија во светот, тој мораше да ја предаде титулата на американскиот Apple. „Apple“ стана компанија со најголема…

 • Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Извлечен среќниот добитник на автомобилот пежо 208 во големата наградна игра на Веро

  Вчера напладне (1 август) во јавно и транспарентно извлекување пред посетителите на Веро центар беа извлечени добитниците на двете главни награди во големата наградна игра…

 • „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  „Caterpillar“ се подготвува за одржлив пад на продажбата

  Кризата предизвикана од коронавирусот ја поткопува побарувачката за големите машини на „Caterpillar“ од страна на градежните и рударските компании ширум светот. Компанијата соопшти дека нејзините…

 • „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  „BNP Paribas“ се претстави подобро од очекуваното

  Големата француска банка, „BNP Paribas“, помина релативно неповредена низ кризата предизвикана од коронавирусот благодарение на напредното инвестициско банкарство. Во вториот квартал, нето добивката падна за…

 • Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Безос заработи 10 милијарди долари за еден ден

  Продажбата на „Amazon“ во вториот квартал од 2020-та година се зголеми за 40% во однос на претходната година и достигна 88,9 милијарди долари. Аналитичарите очекуваа…

 • Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Пандемијата донесе раст на продажбата на „Procter & Gamble“

  Зголемената потрошувачка на производи за домаќинства, како што се прашок за перење, плус зголеменото складирање, помогна во продажбата на „Procter & Gamble Co.“. Но, растот…

 • Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Важна вест за корисниците на Apple: iPhone 12 ја менува воспоставената практика

  Компанијата Apple ги навикна своите корисници на сигурен распоред – новиот „iPhone“ претставен на почетокот на септември, а на пазарот би се нашол неколку недели…

 • Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Amazon во вториот квартал скоро ја удвои добивката

  Работењето на интернет гигантот Amazon цветаше на брановите на онлајн продажбата за време на пандемијата од коронавирусот, а нето добивката скоро двојно се зголеми во вториот…