Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,052.00 0.03%    GRNT 868.34 2.16%    KMB 5,369.00 0.69%    MPT 61,504.82 -0.59%    RMDEN12 99.10 0.11%    RMDEN14 98.50 0.2%    RMDEN18 98.69 -0.01%    SBT 2,253.42 -6.11%    STIL 98.00 -2%    UNI 2,100.40 0.02%    

Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

Време: 15:00

Датум: јуни 20, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки приходи.

Нивните пресметки покажале дека за едно семејство да го добие максималниот поврат на ДДВ од 28.800 денари годишно треба да потроши околу 20 илјади евра.

Семејство кое нема автомобил, што троши месечно 32.670 денари, колку што изнесува минималната потрошувачка кошница која ја пресметува синдикатот, ќе може да очекува поврат на ДДВ од 172 евра за една година. Оваа сума можат да ја достигнат само семејства со една просечна и една минимална плата.

„Семејствата со две минимални плати не се во можност без да се откажат од нешто да преживеат и со синдикалната потрошувачка кошничка. Според тоа, тие и најмалку ќе добијат од колачот што се вика поврат на ДДВ“, заклучува Finance Think.

Најсиромашните домаќинства ќе вратат само 738 денари годишно.

Повратот на ДДВ ќе почне да се спроведува од 1 јули. Веќе е изработена мобилна апликација преку која ќе се одвива овој процес.

Граѓаните треба да се регистрираат во системот Е-персонален данок (Е-ПДД) на УЈП, да ја преземат мобилната апликација „Мој ДДВ“ и да го внесат корисничкото име и лозинката од профилот на системот Е-ПДД. Откако ќе креираат ПИН, апликацијата се активира, а луѓето ќе треба само да го скенираат баркодот од фискалната сметка.

„Апликацијата дозволува скенирање само на валидни фискални сметки, додека незаконските не ги препознава. На тој начин граѓаните ќе знаат кој им го скратил правото, ќе ни помогнат во борбата против сивата економија и ќе бидат наши партнери и еден вид инспектори“ објаснува директорката на УЈП Сања Лукаревска.

Максималниот износ на поединечна сметка не треба да надминува 30.000 денари.

Првата исплата ќе биде во декември 2019 година директно на сметките на граѓаните, а потоа на секои три месеци, односно во февруари, мај, август и ноември.

„Можноста за поврат на дел од ДДВ-то ќе биде достапна за сите граѓани што имаат наполнето 15 години и кои од 1 јули ќе ја преземат одговорноста редовно да си ги земаат фискалните сметки на продажните места, а потоа да ги скенираат на својот мобилен телефон“ изјави премиерот Зоран Заев при промоцијата на проектот.

Од оваа услуга на граѓаните ќе им бидат вратени најмногу 50 милиони евра годишно.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

 1. Пингбек: Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите – ПелаНет

 • Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа враќа 1.600 тони пластичен отпад во САД и Канада

  Камбоџа се приклучи на групата азиски земји кои одлучија да ги враќаат назад пратките со пластичен отпад што им ги испратија западните компании, објави „Си-ен-ен“.…

 • Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германија воведува задолжителна вакцинација против мали сипаници

  Германската влада го прифати предлогот на министерот за здравство, Јенс Шпан за воведување на задолжителна вакцинација против малите сипаници. Децата во Германија ќе мора во…

 • Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  Индексите на Wall Street во пад втор ден по ред

  На Wall Street во средата цените на акциите паднаа втор ден по ред бидејќи деловните резултати на некои компании предизвикале стравувања од негативното влијание на американско-кинескиот…

 • Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Поголема градежна активност на патиштата, намалена изградбата на станови

  Раст на градежните активности, претежно во нискоградбата, и надолен тренд во високоградбата ја одбележуваат состојбата во градежништвото во првата половина од годинава, коешто, според стопанствениците,…

 • На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

  На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година слободни се вкупно 10 665 места. Според Конкурсот…

 • Сончево време со температура до 33 степени

  Сончево време со температура до 33 степени

  Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе…

 • „Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

  „Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

  На 25 октомври 2019 год, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата…

 • Недостиг од квалификувана работна сила во преработувачката индустрија

  Недостиг од квалификувана работна сила во преработувачката индустрија

  Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производство во преработувачката индустрија имаат недостигот на квалификувана работна сила со 26,2 проценти, недоволната странска побарувачка со 15,6…

 • Роденден на MMF: 0,1 проценти од најбогатите заработиле колку половина од населението

  Роденден на MMF: 0,1 проценти од најбогатите заработиле колку половина од населението

  Вршител на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Дејвид Липтон, изјавил дека најбогатите 0,1 проценти од населението акумулирале исто богатство како најсиромашните 50 проценти. “Светот…

 • Затворена фабриката на лажните Ferrari и Lamborghini

  Затворена фабриката на лажните Ferrari и Lamborghini

  Бразилската полиција затворила илегална фабрика во која се произведувале лажни автомобили од марката Ferrari и Lamborghini. Полицијата соопшти дека е под обвинение за повреда на индустриска…