Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

Време: 13:54

Датум: јуни 20, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Конкуренцијата во областа на брзите полначи станува се поостра. Иако би можело да се каже дека достигнавме ниво каде што брзините на полнење се доста пристојни, каде што за само половина час батеријата се полни за над 50 проценти, се чини дека за компаниите нема застанување. Во текот на изминатата година добивме полначи од 30W и 40W (OnePlus и Huawei), а оваа година Oppo Find X беше прв што доби исклучително брзо 50W SuperVOOC Flash Charge полнење. Но, Vivo сака да ги надмине сите.

Компанијата Vivo ги објави плановите за речиси нереалното 120W Super FlashCharge полнење. Според официјалните податоци, односно тврдењата на производителот, овој полнач ќе биде во состојба да полни 50 проценти од батеријата од 4000 mAh за само 5 минути, додека за целосно полнење ќе биде потребно само 13 минути. Нереални бројки, нели? Ќе видиме како ќе се покажат во пракса, како и долготрајноста на таквата батерија.

Производителите на мобилни телефони се подготвуваат за MWC Shanghai 2019, кој ќе се одржи следната недела. Vivo очекува да биде подготвен во живо да ја демонстрира оваа технологија за посетителите, заедно со 5G смартфонот кој овој пат нема да биде никаква модификација на постојниот телефон, туку наменски креиран уред.

Останува да се види колку ќе биде потребно за 120 W полначот да дојде до крајните корисници, односно да се појави во производите на овој бренд. Сè делува интересно во теорија, но не треба да заборавите ни дека така брзото полнење драматично ќе влијае на издржливоста на батеријата, како и дека брзото полнење има висок степен на загревање на телефонот. Додуша, ако целата операција трае 5-10 минути… Xiaomi исто така објави дека работи на 100 W полнач, со тоа што неговата технологија сеуште не е подготвена за демонстрација.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 180 новозаболени од КОВИД-19, двајца починати

  180 новозаболени од КОВИД-19, двајца починати

  Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на…

 • Илон Маск: Време е “Amazon” да се рабие

  Илон Маск: Време е “Amazon” да се рабие

  Основачот на Тесла, Илон Маск оцени дека “Amazon” треба да се „разбие“. Тој ова го изјави откако писателот Алекс Беренсон објавил дека му било оневозможено…

 • Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Лионел Меси веќе некое време не е дел од заедничките активности на Барселона, јавуваат шпанските медиуми. Денес, како и во средата, капитенот на „Лос Кулес“…

 • Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и Балканот, која…

 • Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  По издавањето на седмата еврообврзница вредна 700 милиони евра, Денар анализираше – колкав јавен долг има Македонија, кога доспеваат за враќање натрупаните стари долгови, и…

 • Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и…

 • Посакувате промени за подобар живот? Применете ги овие совети…

  Посакувате промени за подобар живот? Применете ги овие совети…

  Еве неколку примери кои ќе направат вистинска разлика во квалитетот на Вашиот живот и ќе го намалат нивото на стрес. Притоа, ќе му помогнат на…

 • Наскоро пристигнуваме до милијарда 5G конекции: Една земја до крајот на 2020 година ќе има сто милиони

  Наскоро пристигнуваме до милијарда 5G конекции: Една земја до крајот на 2020 година ќе има сто милиони

  Долгорочното влијание на коронавирусот врз ширењето на 5G мрежата нема да биде толку големо како што на почетокот се мислеше. Според новите анализи на CCS…

 • Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  По потврдата дека Златко Хорват потпишува за Металург, прекинувајќи ја 25-годишната соработка со ППД Загреб, иако клубот му понудил едногодишен договор, се јави и хрватскиот…

 • Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се…