Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Овошје од кое антибиотикот делува многу поефикасно

Време: 10:59

Датум: јуни 4, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Антибиотиците многу подобро ќе делуваат ако со нив додадете брусница!

Отпорноста кое човештвото го развило на антибиотици е најдобар доказ за нивната прекумерна употреба, а губење на животите на милиони луѓе поради резултат на компликации од навидум излечиви болести е најголемиот предизвик на модерната медицина.

Иако биле откриени неколку други видови на антибиотици, нивното воведување во примената е исклучително тешко и може да потрае подолго. Дотогаш научниците се фокусираа на зајакнување на постоечките.

Едно решение, цело време им било пред носевите.

Имено, брусницата која се карактеризира со прекрасен вкус, а најмногу поради нејзините здравствени, може да помогнат да ја победиме отпорноста спрема антибиотиците.

Група научници од Факултетот Мекгил во Монтреал додале екстракт од брусница во бактериски молекули и покрај тоа што веќе се спроведувало лечење со антибиотици. Се покажало дека бактериите станале ранливи на дејството на антибиотиците.

Научниците до оваа идеја дошле по бројните истражувања кои сведочат за тоа дека сокот од брусница повеќекратно делува на инфекциите на уринарниот тракт.

Така тие испитувале бактерии кои предизвикуваат инфекции на уринарниот тракт, пневмонија, гастроентеритис и – Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa и Escherichia coli.

– Колку подолго внесуваме антибиотици, почнуваме да создаваме отпорност на него. Но, кога во исто време со антибиотик ќе воведете и екстракт од брусница не е развиен отпорот. Ова е голем чекор во борбата со отпорноста на бактерии, изјавила професорката д-р Натали Туфенкџи, авторка на истражувањето.

Дополнителните истражувања потврдиле дека екстрактот од боровинки ја зголемуваат чувствителноста на бактериите на антибиотици на следниов начин: прават ѕид на бактериски клетки достапни од антибиотици и го мешаат механизмот кои бактериите го користат за да се елиминира дејството на антибиотици.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Овошје од кое антибиотикот делува многу поефикасно

 1. Пингбек: Овошје од кое антибиотикот делува многу поефикасно - ММС | Македонски Медиа Сервис - Сите вести на едно место

 • Чистач на организмот и силен афродизијак

  Чистач на организмот и силен афродизијак

  На јадењата им дава одлична арома, тој е здрав и нискокалоричен. Иако целерот денес се користи исклучиво како додаток во јадењата, до 17-тиот век тој…

 • Не се среќните лото броеви, но ќе ви донесат здравје и среќа

  Не се среќните лото броеви, но ќе ви донесат здравје и среќа

  Забрзаното темпо на живеење и постојаното брзање никако не му одговараат на нашиот организам. Еве неколку броеви кои мора да ги знаете за да бидете…

 • Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената на прво место: Работи кои никако НЕ смеете да ги делите со други лица

  Хигиената секогаш треба да ви биде на прво место, за да го сочувате вашето здравје и здравјето на луѓето околу вас. – За почеток немојтее…

 • Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Се повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

  Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува збор за ризици коишто можат…

 • Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

  Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да ги идентификува и изолира…

 • Совети за долг живот

  Совети за долг живот

  Покрај физичките активности, здравата исхрана и добриот сон, постојат неколку начини за да го разубавите секојдневието и да живеете подолго и поквалитетно. Доктор Дејвид Б. Агус од калифорнискиот…

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Овие намирници ги заменуваат лековите

  Овие намирници ги заменуваат лековите

  Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби…

 • Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка…