Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Колку ќе ја чинат Европската унија новоизбраните пратеници?

Време: 10:34

Датум: мај 27, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Изборите за Европскиот парламент се завршени, а новите пратеници ќе ја чинат Европската унија цело богатство.

За пет години, секој од 751 пратеници ќе добие месечна плата од 8.750 евра. За пет години, ова е околу 525.000 евра бруто по човек. На оваа плата им се пресметува европски данок и придонеси од осигурување. Кога ќе се одземат, останува 6.800 евра месечно.

Повеќето земји-членки ги обврзуваат своите застапници да платат дополнителен национален данок во матичната земја. Но, дури и по оданочувањето, им останува плати за која просечните граѓани можат да сонуваат. Покрај платата, пратениците добиваат и други надокнади.

Паушална надокнада од 4.500 евра месечно е за изнајмување канцеларија, телефонски трошоци, компјутери, конференциски и изложбени организации. Надокнадата се преполови за пратениците кои неоправдано изостануваат на половина од пленарните седници за една година.

Исто така, постои дневен паушал од 320 евра за секој ден за деловно патување во Брисел или во Стразбур. Оваа надокнада ги покрива трошоците за хотел, оброци и сите останати трошоци.

Во случај на ден на гласање, пратениците да пропуштат повеќе од половина од седниците, тие добиваат половина од таа сума.

На пратениците им е осигурана и надокнада за патни трошоци, и годишно можат да оправдаат износ од 4.454 евра, а имаат право и да повратат две третини од трошоците за лекување.

Претставниците во Европскиот парламент располагаат со канцеларии во Брисел и Стразбур. Тие, исто така, можат да ги користат официјалните возила на парламентот кога се на службено патување во еден од овие два града.

Пратениците можат да изберат нивни асистенти во рамките на сметката која ја утврдува Парламентот. Максималниот месечен износ за сите трошоци за вработување на асистент е 24.900 евра.

Пратениците можат да вработат до три акредитирани асистенти и не можат да вработуваат блиски роднини на тие места.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Од 1 јули годинава граѓаните ќе бидат „инспектори“ кои ќе и помагаат на Управата за јавни приходи (УЈП) во борбата против даночната евазија преку мотивацијата…

 • ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  Секоја година работниците мигранти кои живеат во други земји испраќаат пари во нивните матични земји. Протокот на пари кој е заработен во една земја и…

 • Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите…

 • Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Во што сè повеќе вложуваат богатите американски семејства

  Шумите и зелените површини стануваат се попривлечна инвестиција за богатите американски семејства. Тој тренд зема толкав замав што Bank of America, мултинационална инвестициска банка, основала…

 • Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си првпат сними кинески камп за трансформација на мисли(видео)

  Би-би-си неодамна ја сними својата прва репортажа од внатрешноста на големиот комплекс на кампови со висока безбедност, во кои, наводно, живеат повеќе од еден милион…

 • ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  ИКТ Комора: Дигитализацијата веќе не е опција, туку потреба за компаниите

  Дигитализацијата е неопходна за брз економски раст и напредок на секоја компанија, просецот подразбира употреба на дигитална технологија за промена на бизнис моделите. Дигиталната трансформација…

 • Сончево со температура до 33 степени, попладне дожд, грмежи и ветер

  Сончево со температура до 33 степени, попладне дожд, грмежи и ветер

  Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен…