Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Шеста генерација Opel Corsa доаѓа во електрична верзија

Време: 22:01

Датум: мај 23, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

• Новата Opel Corsa-e: нуди електричен возен опсег од 330 километри (WLTP1)
• Моќен: 100kW (136hp) во секоја Corsa-e
• Активна безбедност: системите вклучуваат адаптивна асистенција на брзината
• Светла: IntelliLux LED® matrix светло за прв пат во сегментот на мали автомобили

Риселхајм. Opel ќе биде електричен. Со новата шеста генерација на Corsa, германскиот производител на автомобили првпат нуди електрична верзија со домет од 330 километри (WLTP1, привремена бројка). Opel го избра најпопуларниот модел на брендот за конечно да ја доведе електричната мобилност надвор од својата нишка на постоење. Opel Corsa е апсолутен бестселер. Повеќе од 13,6 милиони единици се произведени од светската премиера во 1982 година. Corsa направи милиони луѓе мобилни; сега им нуди пристап за возење без емисија на гасови. Книгите за нарачка за шестата генерација на Corsa ќе се отворат за неколку недели, почнувајќи од Corsa-e, по што следат дизел и бензински верзии.

Импресивни податоци: излезна моќност од 100kW (136hp), 330 km опсег

Опел произведува автомобили 120 години и отсекогаш ја прави технологијата достапна за широката маса на купувачи на автомобили. Новата Corsa-e нуди state-of-the-art електрична мобилност. Со опсег од 330 км според WLTP1,  Corsa-e со пет седишта е погодна за неограничена секојдневна употреба. Батеријата од 50 kWh за 30 минути може  да се наполни до 80 проценти од својот капацитет.

Corsa-e е подготвена за сите опции на полнење – преку кабел, wallbox или high-speed charging – а батеријата има осумгодишна гаранција. The state- of-charge може да се провери со апликацијата “myOpel”, така што времето и трошоците за полнење можат да бидат оптимизирани во секое време.

Покрај тоа, опсегот може да се прилагоди од страна на возачот, кој може да избере од три режими на возење – Нормално, Еко и Спорт. Спорт ја зголемува брзината и динамиката на возење, со умерено губење на опсегот на возење. Во Еко-модот, Corsa-e станува тркач на долги растојанија, значително го зголемува опсегот додека тешко влијае на удобноста.

Системот за погон на Corsa-e го комбинира возењето без емисија со максимален “fun-to- drive” фактор. Благодарение на моќноста од 100kW (136hp) и максималниот 260 Nm моментален вртежен момент, главните карактеристики вклучуваат реакција, агилност и динамички перформанси. На Corsa-e и е потребно само 2,8 секунди2  да развие од нула до 50 км / ч и само 8.1 секунди од нула до 100 км / ч.

Corsa-e, исто така, изгледа динамично благодарение на нејзиниот спортски дизајн, додека компактните надворешни димензии на претходните генерации се задржани. Со должина од 4,06 метри Corsa останува агилен, практичен и добро уреден петтосед. Кровната линија е купе, 48мм помала од нејзината претходничка, без да смета на главата. Возачот седи 28мм понизок. Држењето и динамиката на возење имаат корист од долниот центар на гравитација. Ракувањето е респонзивно и динамично, за да биде позабавно зад управувачот. Современиот ентериер со целосно дигитализирана пилотска кабина може дури да се надгради со кожени седишта.

Безбедноста на прво место: IntelliLux LED® Matrix светло, страничен асистент за слепи точки, заштита на крилата

Технологиите и системите за помош кои се почесто се среќаваат во повисоките сегменти го прават своето деби во Corsa-e. Најдобрите карактеристики вклучуваат адаптивни, без отсјај IntelliLux LED® matrix светло што Opel го нуди за прв пат во сегментот на мал автомобил. Осумте LED елементи, контролирани од најновата генерација на предна камера со висока резолуција, континуирано го прилагодуваат светлосниот зрак до преовладувачката состојба на сообраќајот и околината.

Напредните системи за помош на возачот обезбедуваат конкретна дополнителна безбедност. Благодарение на новиот препознатлив знак за препознавање сообраќајни знаци сега открива дополнителни информации, како што се LED знаци. На екранот се прикажани и ограничувањата за брзината што се зачувани во системот. Радарската подржувачка адаптивна контрола на брзината и сензорот-базиран на заштита ја слават нивната премиера во новата Corsa. Помош за слепа точка и разни паркинг асистенти се исто така достапни.

Мултимедијални системи со новиот софтвер “Opel Connect”

Новите инфозабавни системи ги држат возачите и патниците на Corsa целосно конектирани. Мултимедијалниот Navi со 7,0-инчен екран на допир, како и најголемиот мултимедијален Navi Pro со 10,0-инчен екран во боја на допир, исто така, го нудат новиот софтвер “Opel Connect”. Корисни функции, како што се навигација во живо со информации за сообраќајот во реално време, како и директна врска за помош на пат и итен повик, даваат дополнителен мир на возачите и патниците.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Hyundai и Rimac работат на проект суперавтомобил

  Овој мај Hyundai и Kia станаа, со околу 80 милиони евра, едни од главните инвеститори во Rimac Automobili и еден од сопствениците на оваа компанија. Соработката за…

 • Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

  Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува понудата…

 • Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Меркел на саемот на автомобили: Инвестирајте во електрични автомобили

  Германската канцеларка Ангела Меркел, отворајќи го во четвртокот Меѓународниот автомобилски саем во Франкфурт, ги повика производителите на автомобили повеќе да инвестираат во електрични возила. ,,Високата…

 • Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Volkswagen спорниот програм го вградил и во новите автомобили?

  Јавниот сервис SWR во четвртокот утврди дека автомобилскиот гигант Volkswagen спорниот програм за манипулирање со вредноста на издувните гасови наводно го вградувал и во моторите…

 • Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Германскиот авто гигант најави промена: Омилениот градски автомобил се префрла на електричен погон

  Старите мотори со внатрешно согорување ќе завршат во музејот, објави производителот. Производителот на автомобили Daimler најави дека неговиот градски автомобил Smart, со новиот модел ќе биде…

 • Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Светска премиера на Opel на IAA 2019: Новата Аstra, новата Corsa, Corsa-e, Corsa-e Rally и Grandland X Plug-In Hybrid

  Успешна приказна, шести дел: За првпат нова целосно електрична Corsa Новa Corsa-e Rally: Opel е првиот производител што претстави е-рели автомобилот 300 КС и AWD:…

 • Поставени темелите на новиот Yaris

  Поставени темелите на новиот Yaris

  Toyota ја претстави нова механичка платформа која ќе ја користи следната генерација Yaris. Платформата на Toyota TGNA во моментов е најзастапената база во опсегот на…

 • Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Светска премиера на новиот, електричен Porsche Taycan!

  Чист дизајн со препознатлив Porsche ДНК Porsche го претстави својот прв, целосно електричен спортски автомобил пред јавноста со спектакуларна светска премиера што се одржува истовремено…

 • Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  Новата Opel Astra ќе има премиера на престојниот саем на автомобили во Франкфурт

  До 21 отсто понизок СО2: Најефикасна Astra на сите времиња Риселхајм. Новата Opel Astra ќе ја има светската премиера на меѓународниот автомобилски саем IAA во…

 • Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Porsche се обиде да забрза до 145 км на час и да застане на палуба на носач на авиони (видео)

  Oд премиерата на електричниот Porsche Taycana не дели уште еден ден, а германскиот производител во пресрет на дебито на својот прв електричен модел одлучи да…