Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,491.56 0.03%    AUMK 2,202.00 9.88%    GRNT 959.29 1.51%    KMB 6,200.23 0.02%    KVAS 14,604.00 -3%    MPT 64,201.86 -1.4%    PELK 500.00 0%    RMDEN17 99.00 0%    RMDEN18 99.00 0%    TEL 326.00 2.52%    TNB 16,990.00 -0.06%    TTK 1,300.00 0%    UNI 2,266.00 3%    VRDR 10.00 0%    

Кинески авио-превозник бара оштета од Boing

Време: 21:47

Датум: мај 21, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

China Eastern Airline соопшти денеска дека има поднесено формално барање кое од Boing бара оштета за загубата поради “приземјувањето” на Boing 737 Max.

“Приземјувањето на авионот 737 Max од 11 март предизвика релативно големи загуби за China Eastern Airline”, објавила кинеската авиокомпанија во својот дневен весник и додалa дека очекува дека со протокот на времето загубите ќе стануваат се поголеми.

Кина беше меѓу првите земји кои ги приземји Boing 737 Max во март, како одговор на несреќите што се случија со тој модел на авион.

За време на викендот Boing ги признал недостатоците на софтверот за симулатор на летање кој се користи за обука на пилоти на тој авион.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Lenovo“ ги надмина очаквањата со раст од 31 проценти на профитот

  „Lenovo“ ги надмина очаквањата со раст од 31 проценти на профитот

  Најголемиот светски производител на персонални компјутери, „Lenovo“, ги надмина очекувањата на пазарот со 31% раст на нето профитот за кварталот, откако пандемијата на коронавирус ја…

 • „Sixt“ генерираше загуба и се прошири на американскиот пазар

  „Sixt“ генерираше загуба и се прошири на американскиот пазар

  Компанијата за изнајмување автомобили „Sixt“ оствари две третини помала продажба во вториот квартал и објави загуба од 118 милиони евра пред даноци и отписи. Компанијата…

 • Што ново, единствено и достапно на мобилен телефон се подготвува на македонскиот пазар?

  Што ново, единствено и достапно на мобилен телефон се подготвува на македонскиот пазар?

  Изминатиов период на македонските портали и телевизиски канали се појавија реклами за тоа дали македонските граѓани се подготвени за нешто прво и единствено на пазарот…

 • А1 Македонија со соопштение до своите корисници во врска со новонастанатата состојба со Еуростандард банка

  А1 Македонија со соопштение до своите корисници во врска со новонастанатата состојба со Еуростандард банка

  А1 Македонија ги известува своите корисници дека како резултат на новонастанатата состојба со Еуростандард банка, нема да можат да ги вршат уплатите за своите сметки…

 •  „TUI“ забележа пад на приходите од 98,5% во последниот квартал

   „TUI“ забележа пад на приходите од 98,5% во последниот квартал

  „TUI“, најголемата светска туристичка компанија, изгуби 1,1 милијарди евра приходи поради ковид-19 за три месеци до јуни. Покрај тоа, „TUI“ објави дека ја проценува можноста…

 • „Carlsberg“ очекува пад од 15% на нивниот оперативен профит за годинава

  „Carlsberg“ очекува пад од 15% на нивниот оперативен профит за годинава

  Данската пиварница „Carlsberg“ соопшти дека очекува оперативната добивка да падне за 15% во оваа година, бидејќи блокадите ќе влијаат на продажбата на клучните пазари како…

 • ЕВН Македонија ги насочува корисниците на алтернативни решенија за плаќање

  ЕВН Македонија ги насочува корисниците на алтернативни решенија за плаќање

  ЕВН Македонија ги информира корисниците дека како резултат на последните случувања со Еуростандард банка, истите не ќе бидат во можност да извршат уплати за фактури…

 • Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

  Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

  #WhatWeDoNext – платформа за млади за креирање подобра иднина преку технологијата Кампањата почнува на 12 август, Меѓународниот ден на младите на ОН со универзална порака…

 • „Toshiba“ ја објави својата прва оперативна загуба по четири години

  „Toshiba“ ја објави својата прва оперативна загуба по четири години

  Јапонскиот индустриски конгломерат „Toshiba Corp“ ја објави својата прва тримесечна загуба во работењето за речиси четири години во средата, бидејќи пандемијата на коронавирусот влијаеше на…

 • Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

  Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

  Сите редовни корисници на апликацијата HalkEco на Халкбанк, како и оние што допрва ќе ја симнат и ќе ја користат апликацијата со која банката поттикнува…