Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,595.67 -0.06%    GRNT 1,011.33 1.13%    KMB 5,989.65 -0.19%    MPT 67,718.93 -0.44%    OKTA 3,802.00 0.53%    REPL 82,000.00 0%    SBT 2,998.00 3.69%    STB 1,130.33 2.76%    TEL 319.00 0%    TNB 16,299.91 -0.62%    TTK 1,242.00 -1.5%    UNI 2,021.00 1.05%    

Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

Време: 14:36

Датум: мај 15, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Безбедноста на прво место: предупредување за слепа точка од страна, камера за гледање позади, помош од страничен ветер, предупредување за напуштање на лента н адвижење
 • Целосно поврзан: Navi 50 IntelliLink Pro со Apple CarPlay и Android Auto
 • За секоја намена: четири должини, три висини и повеќе од 150 варијанти
 • Подвижна канцеларија: Умно складирање како што е FlexTray касетата
 • Добар изглед: Типично лице на Opel со интегрирани светла за дневни ЛЕД светла
 • Се ново: флотата на Opel LCV е најмлада на пазарот со Movano, Vivaro и Combo Cargo

Риселсхајм. Новиот Opel Movano е посовремен и повеќе „user-friendly“ од кога било досега. Новиот преден дизајн јасно го идентификува Movano како член на семејството на Opel. Бројни системи за помош и технологии ја правата работата во животот побезбедна и попријатна. Тие вклучуваат систем за гледање назад, така што возачот секогаш има добар поглед кон задниот дел. Функции како што се: предупредување за слепи точки и предупредување за напуштање на лента исто така ја зголемуваат безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Потоа доаѓа одличната понуда за поврзување и за инфозабава која е компатибилна со Apple CarPlay и Android Auto, а исто така вклучува и 7 инчен екран на допир со брзо реагирање. Паметните телефони можат да се полнат безжично.

Movano е големиот LCV во портфолиото на Opel. Заедно со новиот Vivaro и Combo Cargo, германскиот бренд ја има најмладата флота на пазарот na LCV возила.

Внатрешноста на новиот Movano е поставен како модерна мобилна канцеларија. Со вкупно 22 оддели за складирање има многу простор за се што е секојдневно потребно. Умните дизајни како што е FlexTray касетата со капацитет до 10,5 литри, што може да се отвори како фиока, го прави животот уште полесен. Седиштето што се полни со воздух гарантира дека возачот секогаш патува во удобност.

Како и претходно, новиот Movano панел е достапен во четири должина и три висини, со максимална бруто тежина на возило до 4,5 тони и 17 кубни метри товарен волумен. Вкупно 150 различни варијанти и конверзија се нудат. Во зависност од варијантата, Movano може да превезува до пет еуро палети. Ова значи дека Мовано е речиси за секоја потреба. Благодарение на новите рачки на страничните ѕидови и LED осветлувањето, товарниот простор сега е уште попогоден.

„Новиот Opel Movano е совршен партнер за работа и е идеален за возачите кои го користат за комерцијални цели. Затоа нашите програмери се фокусираа на понатамошна оптимизација на возилото како високо ефикасен целосен пакет. Ова е очигледно во неговите бројни системи за помош и технологии, како и во подобрените области на ергономија и складирање”, вели  Тобиас Стовер, менаџерот на Opel LCV Group. „Со Movano, продолжуваме доследно да ја спроведуваме нашата стратегија за раст на LCV. Заедно со неодамна презентираната Vivaro и успешно лансираниот Combo Cargo, на пазарот ќе му понудиме најмлад LCV портфолио, позиционирајќи се уште посилни како сигурен германски LCV бренд за сите”

Новиот Movano е јасно идентификуван со лицето. Новиот преден дел е опремен со голема, длабоко позиционирана решетка, со логото на Opel поставено видливо во средината. Карактеристичните крила тргнуваат од логото во дневните LED светла кои се интегрирани во фаровите. Оттаму, новиот Movano е јасно препознатлив како член на семејството на Opel.

Досега се продадени околу 170.000 единици, и Movano е бестселер во сегментот на пазарот на Е-ван. Редовно беше меѓу првите десет во својата класа во последните две години. Со 20.000 до 25.000 единици годишно, продажбата на Movano порасна за 40 отсто во споредба со 2013 година. Новиот, помоќен, поефикасен и попрактичен Movano ја нагласува важноста на опеловата стратегија за раст на LCV, која е дел од PACE! стратешки план за постигнување одржлива профитабилност.

Висока безбедност: помош при страничен ветер, предупредување за слепа точка, камера за гледање позади

Бројни системи за помош на возачот, кои се достапни за прв пат на Movano, а не се понудени од конкуренцијата, го прават возењето пореласирачко и пред сè, побезбедно.

Оптималната видливост на сите страни е обезбедена од страна на предупредувањата за слепи точки и систем за гледање позади. Како што веќе се нуди на Combo, специјална камера во Movano му покажува на возачот што се случува зад возилото додека се движи; и верзијата со панел верзии со преграда помеѓу кокпитот и товарниот простор сега возачите повеќе не треба да се потпираат само на надворешните ретровизори. Сликата е прикажана на екранот од 7 инчи. Ако возачот избира рикверс, оваа камера се исклучува и се заменува со камерата за возење во рикверц. Новиот систем за задна камера ќе биде достапен со предни и задни сензори за паркирање, како дел од пакетот “Easy Park & ​​Sight”.

Предупредувањето за слепи точки ги спречува несреќите со други учесници во сообраќајот, на пример со велосипедистите. Подвижните предмети, како што се велосипеди или моторни велосипеди, кои возачот вообичаено не можат да ги видат од кабината, се препознаваат преку ултразвучни сензори. Ако детектираат нешто во слепата точка, свети LED-предупредувачот во соодветниот надворешен ретровизор. Предупредувањето ќе почне да трепка ако возачот потоа го активира индикаторот од оваа страна.

Предупредувањето за напуштање на лента се активира со брзина поголема од 30 км / ч. Доколку Movano ја напушти лентата ненамерно, системот дава акустичен аларм и покажува предупредување на информативниот екран. Предните и задните сензори го олеснуваат паркирањето. Кога маневрираат со брзина помала од 12 км /ч. ултразвучните сензори го известуваат возачот за пречките пред и зад возилото преку звучни сигнали и предупредување во приказот на информации за возачот. Ако е инсталиран мултимедијален систем, просторот зад возилото се прикажува на екранот од 7 инчи.

Помош при страничен ветер е уште еден важен систем во новиот Movano. Големите возила, како што се транспортерите се подложни на странични ветрови, особено на мостовите. Во такви услови, стандарданата помош за страничен ветер го задржува возилото под контрола со активирање на ESP (возачот е информиран со симбол за ветер на информативниот екран). Новата стандардна опрема на Movano вклучува и автоматски бришачи и автоматски соборени светла.

Бројните системи за помош во новиот Movano дополнително ја зголемуваат безбедноста на екипажот. Седиштата се повеќе прилагодливи и даваат удобност, помагајќи им на возачот на Movano да ја напушти кабина опуштен по долго возење. Опционалните седишта за удобност за возачот и совозарот нудат подесиви лумбални потпори. Ако Movano често се вози на нерамни површини, возачите ќе го ценат воздушното седиште на возачот. Возачот може да ја прилагоди амортизацијата на нивните лични преференции.

Широк избор: Мовано за се

Повеќе од 150 верзии на Movano се достапни – од панел комбиња, шасии, платформи на кабини, прево на луѓе, за превоз, различни конверзии. Комбинираните платформи на Movano се достапни со должина на товарот до 4,38 метри, до 2,14 метри висина на товарот и до 17 м3 товарниот волумен. Во зависност од варијантата на моделот, бруто тежината на возилото достигнува 4,5 тони; максималната носивост е 2,4 тони. Movano е исто така одлично влечно возило – може да повлече до 3,5 тони.

Opel сака да го направи животот полесен и пријатен за своите клиенти. Затоа, новиот Movano нуди неколку функции кои го олеснуваат користењето на товарниот простор. Постојат нови рачки на столбовите B и D за побезбеден влез и излез, додека LED осветлувањето ја подобрува видливоста во задниот дел на панелот. Лизгачката странична врата е доволно голема за влез на евро палета. Во зависност од верзијата, товарниот простор може да прими до пет евра палети.

Поврзана работна станица на тркала: модерна мобилна канцеларија

Напредно развиената возачка кабина наликува на модерен работен простор. Новиот Movano нуди 22 опционални места за складирање на вкупно 104 литри дополнителен простор. Постојат ергономски поставени прегради со и без капаци; вклучувајќи ги џебовите на вратите. Посебно е практичен патничкиот касета FlexTray од страна на патникот кој се повлекува како фиока. Може да се наполни до 10,5 литри. Документацијата А4 може да се складира овде.

Приказот за инфозабавниот систем и навигацијата е оптимално интегриран во новосоздадената табла со инструменти. Navi 50 IntelliLink Pro ја има својата премиера во новиот Movano. Напредниот развиен систем е компатибилен со Apple CarPlay и Android Auto и на тој начин нуди одлична поврзаност. Тој е побрз од својот претходник, со 7 инчен екран на допир, кој исто така го олеснува работењето. Паметните телефони се поврзани преку Bluetooth или USB. Безжично полнење е исто така ново во Movano.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Инженерите на Opel ја завршуваат следната генерација на Mokka Новата Opel Mokka е до 120 килограми полесна од претходниот модел Шасијата и системите за помош…

 • Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа драстично паднала во април, бидејќи ограничувањата поради коронавирус во регионот ги затворија авто салоните и го стопираа производството и продажбата,…

 • 70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  Пред седумдесет години, SEAT започна возбудливо патување. На 9 мај 1950 година основана е компанијата што ја стави Шпанија на тркала и ја демократизира мобилноста.…

 • Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini Huracan EVO Spyder е автомобил кој нема да ве остави рамнодушни. Lamborghini, во јануари го претстави Huracan EVO и таа верзија имаше само погон…

 • Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  BMW во средата извести за зголемување на добивката од 133 проценти во првиот квартал, поради непостоењето на еднократен ефект во претходниот период, но влијанието на…

 • Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen денес објави дека на неодредено време го одложува продолжувањето на производството во својата фабрика во САД, каде работата требаше да започне…

 • Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  За „последен километар“ и повеќе: електричен опсег до 230 или 330 километри (WLTP1) Моќен: електромотор од 100 kW (136 КС) со вртежен момент од 260Nm…

 • Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Volkswagen од денес повторно ќе го покрене производството во својата фабрика во Волфсбург, Германија, како последен од флотата на европски производители на автомобили кои ќе…

 • Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Новата Opel Mokka веќе ја возеше Јирген Клоп

  Успешниот тренер ентузијастички за првото тест возење: „Супер ауто!“ Амбасадорот на брендот ветува: „Многу ќе се забавувате“ Втора генерација на Mokka: Започна фазата на тестирање…

 • Фабриката Suzuki во Унгарија повторно почнува со работа

  Фабриката Suzuki во Унгарија повторно почнува со работа

  Јапонската компанија Suzuki денеска соопшти дека повторно ќе ја отвори својата фабрика во Естергом на 29 април. Фабриката во градот во северна Унгарија се затвори на…