Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Ерсте банка: Северна Македонија ќе има полза од решавањето на спорот со името

Време: 08:57

Датум: мај 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Со завршувањето на речиси тридеценискиот спор со Грција околу името на земјата, Северна Македонија може да очекува период на забрзан раст на среднорочен план поттикнат од крајот на политичката неизвесност, потрошувачката и обновената инвестициска активност, покажува новиот извештај на Ерсте банка.

Оваа година, банката очекува земјава да има раст на БДП од 2,9 проценти, а во 2020 година да достигне 3,3 проценти, со нов раст на инвестициите како клучна разлика во споредба со досегашните трендови. Стапката на невработеност, пак, според извештајот на банката, ќе се спушти на 20 проценти годинава, а вработеноста ќе достигне близу 53 проценти, поткрепени со владини субвенции за работодавачите од приватниот сектор.

-Јавните инвестиции во 2018 година, во голема мера беа во застој поради политичката неизвесност, така што оваа година очекуваме пораст на капиталните инвестиции со интензивирањето на изградбата на автопатите, се вели во извештајот.

Според банката, триумфот на лево-ориентираниот кандидат Стево Пендаровски во тесната трка за претседател на државата над кандидатот на опозицијата Гордана Силјановска Давкова може де факто да се сфати како став во однос на неодамнешната промена на името на државата, како и посветеноста кон НАТО и ЕУ интеграцијата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

  • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

    Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

    Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

  • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

    Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

    Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

  • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

    Фрлена када на дното на Охридското Езеро

    Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

  • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

    Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

    Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…

  • Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

    Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

    Џеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек во светот ја остави сопругата со која беше 25 години, финалето на Вимблдон помеѓу Новак…

  • САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

    САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

    Соединетите Американски Држави можеби веќе за две недели ќе ги овластат компаниите од САД да ги продаваат нивните производи на кинескиот Huawei, објави Reuters повикувајќи се…

  • Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

    Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

    Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…

  • Кина со најбавен економски раст од 1990

    Кина со најбавен економски раст од 1990

    Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата…

  • Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

    Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

    Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден…

  • Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

    Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

    Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд.…