Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Lenovo работи на лаптоп со флексибилен екран

Време: 21:32

Датум: мај 14, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Флексибилните телефони полека стануваат вообичаена појава, но за флексибилните лаптопи до сега не се слушнало многу. Lenovo веќе некое време размислува за овој концепт, а на 14 мај биле објавени и првите резултати од ова уште експериментално настојување, па компанијата на својата акцелераторска конференција претставила прототип на првиот флексибилен компјутер.

Новиот уред сè уште не добил име, но е замислен како дел од ThinkPad X1 семејството, а како замена за лаптопот. Прототипот е сеуште нецелосен, па компанијата има време да го дополни до 2020 година кога е планирано официјалното лансирање. Сè уште не е познато многу за карактеристиките, бидејќи проектот се чува во тајност за ривалските компании да не би можеле да копираат некои од претстојните функции.

Познато е само дека преклопливиот компјутер ќе има 13,3-инчен OLED дисплеј кој се преклопува како кај Galaxy Fold уредот. Кога ќе се расклопи уредот станува целосно рамен, нема видливо место на преклопување, а од компанијата велат дека така е поради што е вложен голем напор за да се направи нов екран да функционира подобро од постоечките модели. Кога ќе го преклопите уредот потсетува на notebook, а поради големината и обвивката од кожа, сосема е удобно за носење во една рака, бидејќи би требало да тежи помалку од 900 грама.

Уредот би требало да му се придружи на ThinkPad семејството, што е, како што трвдат оние кој го тестирале, логично е лесно да се држи во едната рака додека другата се користи за пишување. Покрај тоа, уредот може да се користи и како обичен лаптоп – расклопен на маса, со екран свртен кон корисникот. Иако прототипот е прилично базичен, сепак обезбедува увид во тоа како може да изгледа иднината на преклопувачките компјутери, а како најголем проблем е тоа што уредот не е особено функционален како лаптоп ако не се додаде соодветна тастатура, па компанијата има уште време за новиот модел да му овозможи да биде функционален и независен, без дополнителни елементи.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Lenovo работи на лаптоп со флексибилен екран

 1. Пингбек: Лаптоп со флексибилен екран од Lenovo | Friday

 • Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

  Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658 се излекувани. Најмногу заразени има…

 • Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

  Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините, соопшти Фејсбук, пренесува „Ен-Би-Си-Њуз“. Издавачот…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата на светските пазари паднаа во петокот поради страв од влошување на американско-кинеските односи. Во Лондон цената на суровата нафта „брент“ беше пониска…

 • Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Марсело: Сите со нетрпение го чекаме првиот натпревар по паузата

  Фудбалерот на Реал Мадрид, Марсело, рече дека тој и неговите соиграчи едвај чекаат да продолжи сезоната во Шпанија-2019/20, претходно прекината поради пандемијата на коронавирус. –…

 • Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

  Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност. Советот се очекува да одлучи…

 • Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат даночните пријави

  Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат до утре, од…

 • До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на годинава сиромаштијата ќе се зголеми во Македонија, а ќе се намали средната класа!

  До крајот на 2020-та година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија. Најновиот извештај на Светска банка за земјите од Западен Балкан покажува дека во сите…

 • Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

  Шест лица од вчерашните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството за здравство.  Нови случаи од…

 • Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

  Владата ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта за…