Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

PSA го купува Jaguar Land Rover?

Време: 21:51

Датум: мај 13, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Се појавиле документи кои укажува на намерата на француската PSA групација да го купи британскиот Jaguar Land Rover (JLR).

Инсајдерите во JLR тврдат дека “работите се движат брзо зад затворени врати”, додека портпаролот на PSA изјавил дека компанијата “ќе ги разгледа превземањата ако се укаже прилика”.

Сепак, лидерите на двете компании експлицитно ги демантирале тврдењата за спојување. И претставници на индиската компанија Tata, кој е мнозински сопственик на JLR, укажува дека гласините за продажба се неточни.

PSA, под чие покровителство работат Peugeot, Citroen и Opel има седиште во Велика Британија одалечено 40 километри од седиштето на JLR. Францускиот конзорциум поседува фабрика во Велика Британија откако го купил германскиот Opel, кој на островот се продава под брендот Vauxhall.

PSA, чиј  ко-сопственост е француската влада со 13,68 проценти од акциите, забележал голем успех откако го превземал Opel/Vauxhall од General Motors.

Opel/Vauxhall направил профит од 859 милиони евра во текот на 2018 година, споредено кога работеше под GM беше во загуба од 257 милиони во 2016 година.

Гласините за продажба на JLR ги покренале лошите деловни резултати на компанијата која во последниот квартал минатата година забележала загуба од 315 милиони евра, а ја намалила вредноста на имотот за 3,5 милијарди евра. Неодамнешниот успех на електричниот Jaguar I-Pace и новиот Range Rover Evoque значително влијаело врз зголемување на профитот на компанијата, како и воведувањето на хибридни модели, но еколошките норми и економската “војна” со Кина предизвикале пад на продажбата на модели како Jaguar XE и Land Rover Discovery.

Во меѓувреме, PSA бара партнер за пробивање на американскиот пазар, па се шпекулира за соработка со FCA и GM.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  „Форд“ отпушта 7.000 вработени

  Американската автомобилска компанија „Форд“ соопшти дека ќе затвори 7.000 работни места во администрацијата или околу 10 отсто од својата глобална работна сила со фиксни месечни…

 • Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  Opel Grandland X plug-in hybrid со погон на сите тркала

  300 КС и AWD: Новата верзија на Grandland X Hybrid4 е на врвот во понудата на SUV семејството на Opel Четири режими на возење: Целосно…

 • Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Нов Opel Movano: Висока безбедност и варијабилност, целосно поврзан

  Безбедноста на прво место: предупредување за слепа точка од страна, камера за гледање позади, помош од страничен ветер, предупредување за напуштање на лента н адвижење…

 • Овие се најсигурните автомобили во светот

  Овие се најсигурните автомобили во светот

  Маркетинг компанија J.D. Power ја објави традиционалната годишна анализа на сигурноста на возилата. Мерен е бројот на проблеми кои се појавиле на 100 возила, а…

 • Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Се создава нов автомобилски џин: Reno и официјално понудил спојување со Nissan

  Француската автомобилска компанија Reno доставила официјална понуда за спојување со долгогодишниот партнер, Nissan Motor. Reno предложил компанијата да се спои по системот холдинг, што на Reno и Nissan…

 • Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen ја продолжува традицијата на своите големи лимузини 2021

  Citroen подготвува нов седан кој ќе се најде на врвот на понудата на овој француски производител. Како што дознава Auto Express, Citroen ќе ја продолжи…

 • Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Тестирање, тестирање, тестирање: Се подготвува следната генерација на Opel Corsa

  Цели на планот за развој: Продажбата започнува летово, првите испораки наесен Тест центар на поларниот круг, Шведска: Човекот и машината длабоко замрзнати на -30 C…

 • Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes почна со производство на електичен SUV (фото)

  Mercedes-Benz започнал со производство на електричен SUV EQC во погон во Бремен и ја отворил можноста за нарачки за автомобилот. EQC 400 4MATIC има автономија…

 • Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla планира да собере 2 милијарди долари дополнителен капитал

  Tesla Inc. планира да собере околу 2 милијарди долари преку понуда на акции и хартии, бидејќи Елон Муск ја преценил способноста на лимузината Model 3…

 • Скандалот го чинеше Volkswagen над 30 милијарди евра

  Скандалот го чинеше Volkswagen над 30 милијарди евра

  Трошоци кои ги претрпе “Volkswagen” за аферата во врска со емисијата на штетни гасови надмина 30 милијарди евра, откако групацијата издвоила една милијарда евра за…