Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,903.09 0%    GRNT 951.88 -0.54%    KMB 5,999.03 0.13%    MPT 65,000.00 0.04%    OKTA 3,153.00 0%    RZUS 50.00 0%    SBT 2,600.00 8.29%    STB 1,070.00 1.42%    STIL 77.00 -1.28%    TEL 320.00 0%    TNB 16,350.00 -0.61%    TTK 1,282.00 9.57%    

Ако секој ден користите слушалки, ова мора да го знаете: Можат да бидат виновни за болни воспаленија, еве како тоа да го спречите

Време: 09:43

Датум: мај 10, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Слушалките денеска ги користат речиси сите генерации. Каде и да се свртите, дали во автобус, пошта или на улица, ќе видите некој со овој мал уред во ушите. Меѓутоа, без разлика колку се забавни и дискретни, со нив треба да бидете претпазливи. Дури и некои истражувања покажуваат дека оние што користат слушалки имаат 40 проценти повеќе бактерии од оние кои не ги користат.

– ”Тие се сами по себе нехигиенски, па долготраен притисок на кожата на ушниот канал, кој е нежен и тенок, може да предизвика воспалителни процеси кои обично се многу болни и непријатни”, истакнува д-р Александар Вујовиќ, специјалист за оториноларингологија.

Затоа треба да ги чистите секоја вечер.

Јачината на звукот се мери во децибели и таквото назначување не е на листата на денешните емитери на звук, па ако не го слушате соговорникот кои ви се обраќа додека слушате некоја содржина со помош на слушалките, можете да сметате дека звукот е силен и не е добар за вашето уво.

”Секој звук што го слушате во тишина или во секојдневното опкружување, а кој не доаѓа од надвор, веќе е производ на вашето уво, а има форма на тапани, шуштење, ѕвонење, е показател дека вашето уво страда. Се разбира, овие симптоми можат да се појават од голем број други причини, а не само поради слушалките”, истакнува д-р Вујовиќ и додавајќи дека во практика спорадично се јавуваат млади пациенти со оштетување на слухот кој е предизвикан од силен звук.

Ако овој тренд продолжи, оториноларинголозите ќе имаат полни раце работа, но, како што вели д-р Вујовиќ, без многу можности да помогнат бидејќи оштетување на слухот со силен звук прави непоправливи оштетувања. Така да, за да не ги замените слушалките со слушни апарати ставете малку прст на копчето волумен во минус.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Четири напитоци за здраво срце

  Четири напитоци за здраво срце

  Болестите на срцето се речиси генетски наследени, но исто така се во голема мерка превентабилни и може да се влијае да не дојде до нив. Антиоксидативната…

 • СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  СЗО: Малку е веројатно дека короната може наскоро да се искорени

  Малку е веројатно дека коронавирусот во скоро време ќе биде искоренет, изјави претставникот на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан. „Во моментов, вирусот е малку…

 • СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  СЗО потврди – Пренесување на коронавирус во воздухот е можно за време на овие постапки

  Светската здравствена организација денес соопшти дека пренесувањето на коронавирус преку воздух може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросоли. Агенцијата…

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…