Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,076.22 0.34%    AMEH 500.00 -18.7%    CKB 700.00 0%    FERS 80,000.75 0.76%    GRNT 920.00 0.48%    KJUBI 1,598.00 1.01%    KMB 5,495.20 0.32%    MKSD 227.00 2.76%    MPT 62,570.49 1.05%    MTUR 5,450.00 0%    OKTA 5,132.00 -2.99%    PKB 10,000.00 -15.54%    POPK 24.00 -4%    RZIN 101.00 0%    RZLE 19.00 0%    RZLV 82.00 0%    SBT 2,358.00 2.97%    STB 1,011.09 0.98%    STIL 120.23 1.68%    TEL 310.12 0.45%    TETE 2,477.00 3.17%    TKVS 5,369.69 1.31%    TNB 17,155.48 0.36%    TTK 1,302.00 -0.89%    

Што се случува на интернет за 60 секунди?

Време: 13:12

Датум: мај 8, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Колку често користите Google пребарувач? Колку пати дневно се најавувате на Facebook за да проверите кои се новостите? Одговорот е: веројатно премногу.

Во текот на еден работен ден, 60 секунди може да изгледаат како ништо конкретно да не можете да направите за тоа време. Од друга страна, пак, според податоците објавени од страна на Lewis and Chadd Callahan од Cumulus Media, 60 секунди значат многу за вас и вашиот бизнис.

Наместо да се фокусираме на трендовите и предвидувањата во светот на дигиталниот маркетинг, во наредните редови ќе се фокусираме на активностите кои се случуваат во текот на 60 секунди на интернет. Без оглед на тоа дали користите некоја од долу наведените социјални мрежи и платформи, оваа информација ќе биде значајна за вашиот бизнис.

996.956 долари потрошени онлајн
3,8 милиони пребарувања на Google
1 милион Facebook најавувања
347,222 Instagram прелистувања
87.500 Твитови
188 милиони испратени меилови
18.1 милиони текстуални пораки
390.030 преземени апликации од Google Play и App Store
41,6 милиони испратини пораки преку WhatsApp и Messenger
4,5 милиони прегледи на YouTube
694.444 гледани часа на Netflix
2,1 милиони креирани снепови
41 претплати на музички сервиси

Овие податоци се неверојатни. Застанете за момент и размислете на кој начин можете да ги икористите овие податоци за да ја подобрите активноста и ефективноста на вашиот бренд на социјалните мрежи. Исто така, важно е да се анализира присуството на вашиот бренд на социјалните мрежи. Дали постојат некои  од наведените мрежи на кои вашиот бренд не е присутен, а тука да се наоѓа вашата целна група.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кинески авио-превозник бара оштета од Boing

  Кинески авио-превозник бара оштета од Boing

  China Eastern Airline соопшти денеска дека има поднесено формално барање кое од Boing бара оштета за загубата поради “приземјувањето” на Boing 737 Max. “Приземјувањето на авионот…

 • Од понеделник цената на бензините по новата методологија

  Од понеделник цената на бензините по новата методологија

  Од следниот понеделник Регулаторната комисија за енергетика ќе ги утврдува цените на нафтените деривати по новата методологија, која регулаторите треба да ја донесат во следните…

 • НБРМ: Раст на кредитите и депозитите во април

  НБРМ: Раст на кредитите и депозитите во април

  Раст на кредитите и депозитите е забележан во април. Податоците на Народната банка покажува дека растот е забележан и кај секторот население и кај домаќинствата.…

 • Рестораните на Џејми Оливер пред затварање

  Рестораните на Џејми Оливер пред затварање

  Познатиот британски готвач повторно има големи финансиски проблеми. Повеќе од 1.300 луѓе можеби ќе останат без работа. Рестораните на познатиот готвач Џејми Оливер се пред…

 • Македонската трпеза сѐ поскромна – многу леб, малку месо

  Македонската трпеза сѐ поскромна – многу леб, малку месо

  На просечната трпеза има најмногу леб и компир, а најмалку месо и риба. Македонецот од година во година се храни се поскромно. Според официјалните податоци…

 • Русија го носи Nestle на суд поради откриено ГМО во овесните каши

  Русија го носи Nestle на суд поради откриено ГМО во овесните каши

  Рускиот регулатор за заштита на правата на потрошувачите Rospotrebnadzor, започна прекршочна постапка против компанијата Nestle Русија, откако пронашол генетски модифицирана папаја во инстант овесната каша…

 • До крајот на векот многу повисоко ниво на морето од очекуваното?

  До крајот на векот многу повисоко ниво на морето од очекуваното?

  Научниците изразија уверување дека нивото на морето може да се зголеми многу повеќе отколку што се очекуваше поради брзото топење на мразот на Гренланд и…

 • 27 фудбалско куп финале – занимливости!

  27 фудбалско куп финале – занимливости!

  Купот се враќа во Скопје. По двете последни финалиња кои се одиграа во Струмица, во среда по 20 пат се игра на Националната Арена „Тодор…

 • УНЕСКО: Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство

  УНЕСКО: Охрид да се стави на листата на загрозено светско наследство

  УНЕСКО во најновиот извештај препорачува да го стави природното и културното наследство на Охридскиот регион на листата на загрозено светско наследство, како резултат на недоволниот…

 • ФФМ и УЕФА со поддршка за СОС Детско село

  ФФМ и УЕФА со поддршка за СОС Детско село

  Фудбалската федерација на Македонија и Фондацијата за деца на УЕФА во СОС Детско село официјално пуштија во употреба фудбалско игралиште. На отворањето на теренот со…