Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

Време: 12:14

Датум: април 19, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

На почетокот на годината се случило нешто што ретко кој можел да очекува, пристигнала вест дека Apple за време на сезонскиот одмор ја намалил продажбата на мобилни уреди, а со тоа и на приходите. Наместо очекуваните 89-93 милијарди долари, Apple остварил приход од ,,само” 84 милијарди долари, што резултирало со пад на вредноста на акциите на компанијата за 9 проценти.

Аналитичарите сега повторно предвидуваат слично сценарио. Имено, според аналитичарите од OTR Globe и Wall Street, Apple повторно ќе испорача помал број на iPhone-и. И додека аналитичарите се согласуваат дека Apple повторно ќе потфрли, не се согласуваат со бројот на испораките на iPhone.

OTR Global предвидува испорака помеѓу 37 и 42 милиони iPhone телефони за време на вториот фискален квартал, додека Wall Street е пооптимистичен предвидувајќи испорака помеѓу 40 и 45 милиони iPhone-и.

Apple воведе практика повеќе да не го објавува бројот на испорачани мобилни телефони туку само приходот од нивната продажба. Причината за ова е очигледна, сè помал број на продадени iPhone телефони.

Но, помала продажба делумно ја решава со повисоки цени па Apple повторно се најде тука некаде во калкулациите.

Овој пат Apple предвидува дека во вториот фискален квартал приходите ќе бидат помеѓу 55 и 58 милијарди долари, со маржа меѓу 37 и 38%.
Но, предвидувањата се едно, а остварените приходи се сосема друго. Ќе треба ли Тим Кук повторно да мора да испраќа специјални писма до акционерите како што мораше тоа да го прави после сезонскиот пад, ќе се знае на 30 април кога Apple ќе го објави официјалниот извештај поврзан за остварените приходи во текот на вториот фискален квартал.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Boeing повторно започна со производство на авионите 737 MAX

  Boeing повторно започна со производство на авионите 737 MAX

  Американскиот производител на авиони Boeing повторно почна со производството на патничките авиони 737 MAX, кои беа суспендирани во јануари, објави агенцијата Anadolu. Производството на овие…

 • Burger King во Германија најде начин како да ги задржи гостите на дистанца

  Burger King во Германија најде начин како да ги задржи гостите на дистанца

  Burger King во Германија воведе џиновски картонски круни за да ги принуди луѓето да стојат на доволно растојание едни од други, пренесува mymodernmet.com. Многу ресторани ширум…

 • Авио-гигантот отпушта 12.000 работници во САД

  Авио-гигантот отпушта 12.000 работници во САД

  Американската компанија Boeing има намера во наредните недели да отпушти околу 12.000 работници во Соединетите држави, објави BBC. Компанијата објави дека оваа недела ќе информира за…

 • Компанијата Apple повторно отвора околу 100 свои продавници во САД

  Компанијата Apple повторно отвора околу 100 свои продавници во САД

  Компанијата Apple најави отворање на околу 100 свои продавници во САД, објави Reuters. По прогласувањето на пандемија од коронавирус, раководството на Apple нареди затворање на…

 • Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

  Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

  Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. го најави започнувањето на официјалната продажба на домашниот пазар на новите модели од својата Lifestyle линија на телевизори за 2020…

 • Adria Airways продава се, дури и профили на социјалните мрежи

  Adria Airways продава се, дури и профили на социјалните мрежи

  Официјалните профили на социјалните медиуми на Adria Airways на Facebook, Twitter и LinkedIn се објавени на продажба како дел од стечајната постапка на пропаднатата авиокомпанија. Заинтересираните купувачи имаат…

 • ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје е секогаш во служба на своите корисници и граѓаните на градот Скопје. Следејќи ги трендовите на дигитализација, ЈП Водовод…

 • Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Вклучете се во Lyconet мрежата и заработувајте брзо и лесно од удобноста на вашиот дом Моменталната ситуација со пандемијата и порастот на невработеноста, дополнително ги…

 • Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  15 GB мобилен интернет и дополнителни придобивки по избор секој месец Во овие времиња, многу работи се променија, а многумина препознаа можност да научат нешто…

 • Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Швајцарски Nestle договори соработува со економскo-технолошката развојна зона Тијанџин (TEDA) за изградба на фабрика со годишен капацитет на производство од 8 илјади тони. Првата фабрика на…