Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Колку непотребни апликации имате на својот телефон?

Време: 14:36

Датум: април 15, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата Connecthings која се занимава со локациска анализа на мобилните телефони направила интересно истражување за употребата на мобилните апликации на дневно ниво. Истражувањето било спроведено на 1034 корисници кои демографски го покриваат населението во САД, а опфатен е периодот од октомври до декември 2018 година.

Резултатите покажале дека корисниците имаат инсталирано помеѓу 25 и 50 апликации на нивните телефони, додека повеќето користат само пет апликации на дневна основа. Повеќе од половина од анкетираните корисници (56%) се сметаат себеси за луѓе кои брзо ги прифаќаат новите технологии, но половина од нив на нивните телефони немаат инсталирано повеќе од 25 апликации. Само четири проценти од корисниците објавиле дека имаат инсталирано повеќе од 100 апликации. Дури 84% од корисниците навеле дека на дневна база користат помалку од 10 апликации.

Прилично се изненадувачки резултати кои што ги наведоа припадниците од Генерацијата Z.  Дури 42% од овие корисници користат помалку од пет апликации дневно, додека само 14% користат повеќе од 20 апликации на дневна основа (што е повеќе од сите други генерации заедно). Ако ги погледнеме истражувањата по полот, повеќе од две третини од мажите (69%) “ги чистат” своите телефони барем еднаш месечно. Тие ги распределуваат апликациите по фолдери и редовно ги бришат апликациите што повеќе не сакаат да ги користат. Двајца од пет (40%) мажи ја прават оваа работа најмалку еднаш неделно (додека кај жените е 29%).

Исто така е интересно како корисниците се однесуваат според известувањата на телефонот. Повеќе од половина од испитаниците (58%) одговориле дека отвориле само околу една четвртина од добиените известувања. Никој не ги гледа сите известувања, а само 10% од корисниците гледаат три четвртини од добиените известувања. Најмногу се следат известувањата поврзани за временската прогноза (38% од корисниците ги гледаат), а во руралните средини овој процент е уште поголем (52%). Членовите на Baby Boomers (родени по втората светска војна па се до средината на шеесеттите години од минатиот век) најмногу се нервираат поради добиените известувања.

Ова истражување имало за цел да ги открие навиките на корисниците на мобилни телефони врз основа на кои во иднина би можеле да создаваат адаптивни апликации кои би го препознале и би го персонализирале искуството на нивните употреби.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  ЛШ: Вардар на чекор од „Ф4“ по убедливата победа над ПИК Сегед

  Екипата на Вардар го совладат ПИК Сегед со 31-23 (14-12) во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони и со тоа си обезбеди добра предност пред…

 • LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG ќе престане да произведува телефони во Јужна Кореја

  LG планира да го прекине телефонското производство во својата јужнокорејска фабрика, според наводите на Reuters. Извештајот дополнително сугерира дека компанијата ќе го префрли производството во…

 • Необичен часовник инспириран од природата

  Необичен часовник инспириран од природата

  Кога првпат беше претставен за време на овогодинешната SIHH изложба, H.Moser & Cie Nature часовникот стана вистински спектакл. Многу луѓе мислеа дека во прашање е шега,…

 • Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Пропаднаа преговорите за спојување на Deutsche Bank и Commerz Bank

  Преговорите за спојување на двата водечки германски кредитори Deutsche Bank(DB) и Commerzbank завршија неуспешно. “Заклучивме дека придобивките од оваа трансакција нема да бидат доволни за…

 • Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Beiersdorf нов партнер на Атлантик Група во Македонија

  Со Нивеа во дистрибутивното портфолио, Атлантик Група има шест од десетте најдобри регионални брендови Во средината на март, Атлантик група потпиша договор за соработка за…

 • СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  СЗО: Пред екран не повеќе од еден саат

  Децата помали од една година не треба воопшто да имаат допир со екрани. Уредите станаа вообичаен дел од секојдневниот живот. Меѓутоа, проблемот е во тоа…

 • Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Минатогодишните добитници на детскиот ликовен конкурс на „Ладна“, семејството Цветковски ни раскажува: „Не поминува ден, а да не се спомене времето кое го поминавме во Дизниленд“

  Цртај со Ладна и патувај во Дизниленд Која е омилената активност на вашето дете кое секогаш со задоволство ја прави?! Кај повеќето цртањето ќе биде…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  Наскоро почнува најголемата регионална е – спорт лига!

  А1 и ESL ПОВТОРНО ПОДГОТВУВААТ СПЕКТАКЛ На чекањето му дојде крај и новата сезона A1 Adria League powered by ESL е пред вратите. Пријавите за…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…