Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Оперативниот план за вработување со најголем буџет досега, се очекува успешна реализација

Време: 11:47

Датум: април 14, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување „Шанса за сите“ за 2019 година е со најголем буџет досега, а зголемен е и опфатот на лица за околу 2.000 корисници повеќе во однос на лани. Надлежните очекуваат дека „Шанса за сите“ ќе ја постигне целта, односно ќе се отворат нови работни места и ќе се зголеми вработливоста.

За реализација на годинашниот Оперативен план проектирани се 1,1 милијада денари, а се очекува да бидат опфатени најмалку 8.500 лица. Во период од неполни два месеца, како што информираа од Агенцијата за вработување, исполнет е предвидениот опфат на лица кои аплицирале за учество во мерките што водат до директно вработување, односно засновање на работен однос.

– Овие изминати два месеци се позитивен показател дека и оваа година како и лани ќе имаме успешна реализација на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување. Големиот интерес за учество во мерките за вработување покажан досега од страна на невработените лица и работодавачите се сериозен показател дека сме на правиот пат во остварување на нашиот приоритет во работењето, изјави завчера директорката на Агенцијата за вработување Билјана Јовановска.

За програмата „Самовработување“ во моментов се почнати обуките на 2.076 лица од кои околу 800 се млади на возраст до 29 години. Најмалку 1.070 лица се очекува да се самовработат во првата половина од годинава.

Позитивни резултати се очекуваат и од мерката „Субвенционирање“ каде во фаза на потпишување се договорите со кои во текот на следната недела ќе бидат вработени 1.000 лица. Од нив, 50 проценти се млади до 29 години.

Во тек е и потпишувањето на договорите за мерката „Вработување и раст на правни субјекти за вработување“ за нови 500 лица.

Годинава, зголемен е и опфатот на 1.625 лица за програмата „Практиканство“ што, според Агенцијата за вработување, е највисок опфат за оваа програма досега. Потпишувањето на договорите за оваа мерка се очекува да почне од следната недела.

Посебен акцент е ставен и на преквалификацијата и доквалификацијата на невработените лица така што планирано е со разни обуки да бидат опфатени 4.740 лица. Од Агенцијата за вработување посочуваат дека младите имаат голем интерес за преквалификацијата, а за обуките за побарувани занимања аплицирале 1.300 лица од кои 500 се млади до 29 години.

Наскоро се очекува да бидат отворени и обуките кои се посебно атрактивни за младите лица, како што се оние за стекнување на дигитални вештини.

Надлежните се задоволни и од реализацијата на Оперативниот план за 2018 година со кој биле опфатени околу 6.500 лица од кои 53 проценти биле млади на возраст до 29 години. Како пример може да се посочат програмата „Самовработување“ преку која се вработиле 1.191 лице од кои 508 биле млади на возраст до 29 години, потоа мерката „Субвенционирање на плати“ со која биле опфатени 759 лица од кои повеќе од половина или 471 лице биле млади. Дури и во мерката „Вработување и раст на правни субјекти“ од вкупно вработените 347 лица, млади на возраст до 29 години биле 217 лица.

Успешноста на Оперативниот план за 2018 година се проценува на околу 95 проценти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…

 • Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Тркалезна маса за економската иднина на земјава

  Во организација на Институтот за стратегија и развој (ИСД), денеска во Скопје ќе се одржи тркалезна маса на тема „Економските предизвици и ефекти од евроатланските…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава…