Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

Време: 21:45

Датум: април 12, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Џим Хакет, извршен директор на Ford, оваа недела ги намали значењето проекциите кои се во врска со плановите на компанијата во однос на автономните автомобили, признавајќи дека првите возила ќе имаат ограничувања. “Го преценивме доаѓањето на автономните возила”, изјави Хакет, кој некогаш беше на чело на автономната дивизија на компанијата.

Сепак, Форд се уште планира да го лансира својот возен парк на автономни возила во 2021 година, а Хакет додава дека “неговата апликација ќе биде ограничена, она што ние го нарекуваме “geo-fenced”, затоа што проблемот е толку сложен.

Објаснувањето на Хакет доаѓа речиси шест месеци откако Генералниот директор на автономни возила, Шериф Маркаби, го претставил деталниот план за сервис на автономните автомоби во медиумскиот пост. Компанијата инвестирала повеќе од четири милијарди долари во развојот на технологијата, вклучувајќи повеќе од милијарда долари во Argo AI, компанија која е специјализирана за вештачка интелигенција и која создава систем на виртуелен возач. Ford во моментов ги тестира автономните возила во Мајами, Вашингтон и Детроит.

По неколку години и милијарди долари во инвестиции, и други компании исто така признаваат дека очекувањата поврзани за автономните автомобили се можеби превисоки. Претходно оваа недела, Uber предвиде дека неговата “флота” на автономни автомобили се уште многу ќе чека додека конечно не стигне до патиштата. Waymo започна своја такси служба на автономни возила на крајот на минатата година, но не беше отворена за јавноста ниту пак се прошири надвор од неколку “гео-оградени” области во Феникс, Аризона.

Иако Хакет веднаш ја вратил надежта за автономните возила, и јасно ставил до знаење дека верува во потенцијалот на технологијата.

“Кога овој концепт ќе го донесеме на пазарот, тоа ќе биде навистина моќно”, додаде Хакет.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Само 10 богаташи можат да си го дозволат овој луксуз

  Bugatti го претстави најскапиот модел во својата понуда наречен Centodieci, чија цена изнесува вртоглави девет милиони долари, а тоа што е уште поексклузивно е фактот…

 • Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Како пропадна аукцијата за најскапиот автомобил на сите времиња (видео)

  Аукциските куќи ретко прават грешки, меѓутоа, тоа што поради неускладеност се случило со познатата аукциска куќа Sotheby’s веројатно е најголемиот неуспех досега. Голема грешка направија токму…

 • Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Нова Opel Corsa: Започнува шестото поглавје на успешната приказна

  Директна рута до мулти-милионски бестселер: над 13,6 милиони Opel Corsa возила продадени за 37 години Пионер: Opel воведува врвни технологии од повисоките класи во мал…

 • Rimac го спасува Audi R8

  Rimac го спасува Audi R8

  Audi R8 може да има иднина благодарение на Rimac автомобилите. Според магазинот Car, R8 ќе добие електричен наследник во 2023 или 2024 година, а ќе…

 • Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Русите се подготвени за производство на првиот EV автомобил

  Заменик-министерот за индустрија и трговија во владата на Русија, Александар Морозов, го потврди почетокот на производството на првиот електричен автомобил за крајот на годината. Морозов…

 • Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Се повлекуваат 223.000 автомобили поради поплаки на социјалните мрежи

  Заедничката компанија на јапонската Honda и кинеската компанија Guangzhou Automobile Industry Group ќе повлече во Кина 222.674 седани accord од пазарот, соопштија денеска пазарните регулатори.…

 • Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

  911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911…

 • Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Голем пад на продажбата на автомобили во светот

  Во првата половина од оваа година во светот се продадени 7,1 проценти помалку автомобили отколку во истиот период минатата година. Според податоците на VDA и ACEA,…

 • Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota инвестира 600 милиони долари во Didi Chuxing

  Toyota Motor објави во четвртокот дека ќе инвестира 600 милиони долари во кинескиот гигант Didi Chuxing и ново заедничко вложување за проширување на соработката со…

 • Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Новото Audi R8 ќе биде на струја

  Германскиот Audi потврди дека новата генерација R8 ќе биде електрифицирана. Меѓутоа, во Инголштат се уште не одлучиле кој тип на мотори ќе користат. Директорот на…