Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Можете да изгубите и до 60 отсто! Еве кои автомобили најмногу ја губат вредноста

Време: 09:30

Датум: април 8, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Во првите пет години, автомобилите губат дури до 52 проценти од вредноста. И додека тој пад е, сепак, нешто помалку изразен кај постарите автомобили, оние поновите во првите неколку години нивниот сопственик го чинат вистинско “мало богатство”.

На пример, Рено Клио, чиј сопственикот платил околу 13.000 евра, во првата година ќе изгуби околу 16 отсто, или околу 2.000 евра, а “Фолксваген голф” кој вреди околу 20.000 евра, ќе изгуби 12 проценти или околу 2.500 евра.

Поради големата разлика на одредени брендови, класи и видови на возила, треба да бирате нов или користен автомобил по тоа колку ќе ја изгуби својата вредност. Голф и Клио се примери за добар избор.

Како што се пишува, истражувањата покажуваат дека германските автомобили се најдобри за вреднување. Најмала загуба има Порше, по што следуваат Мерцедес, Фолксваген, Ауди и БМВ. Најдобар бренд надвор од Германија во смисла на зачувување на вредноста е јапонската Тојота.

Спротивно на верувањата, француските производители на автомобили исто така, држат добра вредност, додека корејските се малку послаби, но подобри од италијанските и американските брендови.

Што се однесува до категоријата, односно класата, во текот на првите пет години, најбрзо ја губат вредноста скапите луксузни автомобили. Според истражувањето, по пет години, луксузните автомобили (како што се Ауди А8, BMW Серија 7 или Порше Панамера) губат околу 61 процент од вредноста. Прилично големи губитници се купувачите на автомобили од високата и средната класа со 60 отсто, а само малку подобри се патничките ванови кои губат 59 проценти од вредноста.

Од автомобилите што просечните купувачи ги купуваат најчесто, најдобрата вредност ја имаат помалите урбани модели, проследени со компактни и средни автомобили. Исто така, трендот во последниве години покажа дека SUV имаат подобра вредност отколку класичен автомобил.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  AUTOBEST награди за новата Opel Corsa и за Лохшелер, извршниот директор на Opel

  „Best Buy” автомобил во Европа за 2020: Corsa победи по трет пат на AUTOBEST „MANBEST 2019“: Извршниот директор Мајкл Лохшелер е менаџер на годината Голема…

 • Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Opel Corsa ја доби наградата „Connected Car“

  Новата Corsa има најдобра поврзаност во сегментот на мали и компактни автомобили Шефот на Opel, Мајкл Лохшелер ја прими наградата во Риселсхајм Новата Corsa и…

 • Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија сака да ја донесе Tesla

  Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијално вложување на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во оваа земја, јавуваат локалните медиуми, цитирајќи го министерот за…

 • Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар го претставува својот прв автомобил

  Северен Кипар се подготвува да и претстави на јавноста прототип на првиот модел на првиот домашен автомобил. Прототипот е резултат на долгогодишна работа на Near East…

 • Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Стотици мали компании ќе учествуваат во производството на првиот турски автомобил

  Турски TOGG (Turkey’s Automobile Joint Venture Group) планира да потпише договори со 114 компании кои ќе бидат нивни добавувачи во процесот на производство на турскиот електричен…

 • Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Ова е новиот Audi S3 (видео)

  Audi A3 четвртата генерација ќе има светска премиера на претстојниот саем за автомобили во Женева, а британските новинари веќе имаа шанса да ја испробаат неговата…

 • Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала

  Тивко влечење: Opel Grandland X со електричен погон на сите тркала

  Најсовремен 4×4: плаг-ин хибриден СУВ на Opel со електричен погон на сите тркала Четири режими на возење: „Електричен“, „хибриден“, „погон на сите тркала“ и „спорт“…

 • Продажбата на електрични автомобили во ЕУ скоро двојно зголемена

  Продажбата на електрични автомобили во ЕУ скоро двојно зголемена

  Повеќе од 290.000 електрични автомобили биле продадени во Европската унија минатата година, што е скоро двојно повеќе од 2018 година, покажуваат податоците на Европската асоцијација…

 • Ford смисли решение против кражба на тркала од автомобили (видео)

  Ford смисли решение против кражба на тркала од автомобили (видео)

  Инженерите на Ford смислиле прилично интересно решение за да ги спречат крадците да украдат тркала од автомобили. Дизајнирале специјални навртки за заклучување на тркалата кои се…

 • Британија до 2035 година забранува бензинци, дизел и хибридни возила

  Британија до 2035 година забранува бензинци, дизел и хибридни возила

  Велика Британија ќе забрани продажба на нови бензински, дизел и хибридни автомобили од 2035 година, пет години порано од планираното, обидувајќи се да го намали…