Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Патувајте безбедно и весело со автомобилите и вановите на Opel

Време: 14:01

Датум: април 3, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

 • Вселенски шатлови: новаta Opel Zafira Life и наградениот Opel Combo Life
 • Патувајте со стил и удобност: Opel Astra и Opel Insignia Sports Tourer
 • SUV за одмор: Opel Grandland X со оптимална видливост и товарен простор
 • Додатоци: превозни и транспортни системи за викенди и за подолги патувања
 • Багажник: FlexOrganizer® го чува багажот на своето место

Риселсхајм. За совладување на ридовите или погоден за плажа? Без оглед на дестинацијата за претстојните празници и годишни одмори, автомобилите, комбињата и спортските возила од Opel – Grandland X, Combo Life, Astra Sports Tourer, Insignia Sports Tourer и новата Zafira Life – имаат нешто заедничко: многу простор и удобност за патниците и нивниот багаж. Најважно од сè – багажот мора безбедно да се складира, и покрај тоа, патувањето треба да биде релаксирачко. Затоа, Opel нуди широк опсег на практична опрема за своите различни модели.

До 1.665 литри: Opel Sports Tourers нуди многу багажен простор

Многу простор и флексибилна дистрибуција на багаж се силните страни на караваните на Opel, на Astra Sports Tourer и Insignia Sports Tourer. Astra Sports Tourer може да ги дели задните седишра во размер 40: 20: 40 и до 1.630 литри волумен на багаж. Insignia Sports Tourer нуди дополнителни 35 литри простор. Со 1.665 литри багажен простор, предводник е на караваните на Opel и е идеален за „целосно“ пакување и возење на долги релации. Истото важи и за елегантниот Grandland X. Најголемиот SUV на Opel не нуди само 1.652 литри волумен на багажниот простор, туку и типичнао висока положба за седиштата, што им дава добра видливост на возачот и патниците.

Opel дури размислуваше и за тоа како се пристапи до багажникот, ако вашите раце се полни: опционалната сензорска контрола на задната врата на Astra и Insignia Sports Tourer и Grandland X е отворање со движење на ногата под задниот браник.

Опционалниот FlexOrganizer® го чува багажникот на Sports Tourer чист и уреден. Благодарение на шините во подот, мрежите што го делат просторот и разните додатоци, има место за се што е во багажникот. Како и во караваните, на Grandland X може да се инсталира решетка за заштита на патничкиот простор од предмети во багажникот. Со цел да се спречи движење на предметите во багажникот дури и при силно сопирање, сигурносната мрежа што се прицврстува во подот исто така е достапна за Grandland X. Умни додатоци, како што се двострани душеци и се нудат и водоотпорни патосници.

Оние кои сакаат да земат повеќе багаж со нив во нивните Opel каравани и комбиња ќе најдат голем избор на флексибилни системи за транспорт и за превоз кои создаваат дополнителен простор за складирање. Со своите стандардни покривни шини, Opel Sports Tourers може да носи максимално од 75кг (Astra), 85кг (Grandland X) и дури 100кг (Insignia). Лесно се инсталираат кровни куќишта и носачи за велосипед, кои лесно сепоставуваат и се растоваруваат. Opel нуди и разновидни носачи на маунтин бајк велосипеди.

Место за сè: Транспортни кутии и повеќе за уреден багажник

Семејствата исто така патуваат безбедно и се е организирано во Opel Combo Life – мулти активно возила и во пространото комби Zafira Life. Покривот станува дополнителна транспортна површина благодарение на носачите на покривот за кутии или велосипеди; и со четири (Combo) или шест држачи (Zafira Life) со кои багажот може да се обезбеди. Во Combo Life, “best Buy Car in Europe 2019”, опционална мрежа го одделува патничкиот простор од багажникот. Покрај тоа, голем број додатоци, како што се разни душеци и подни покривки со анти-лизгачки слоеви, го штитат багажниот простор од удари и гребнатинки кои често се појавуваат за време на товарење и растоварање.

Дополнителен, исклучително практичен додаток за одмор е двонасочната, преклоплива транспортна кутија со димензии 61x34x31см. Може да носат многу помали предмети, како што се картички или книги кои инаку би останале расфрлани наоколу. Ако кутијата е испразнета и повеќе не е потребна на дестинацијата, може да се склопи до дебелина од само 3,0см.

Безбедност за сите: Специјални седишта и ремени за мали патници

Opel исто така размислува за безбедноста на најмладите патници и нуди детски седишта и системи за деца од сите возрасни групи (стандард ECE-R 44/04), прилагодени за секој модел. Во Combo Life, на пример, во вториот ред може да се инсталираат три детски седишта едно до друго. Седиштата може лесно да се наместат благодарение на ISOFIX приклучоците или стандардни ремени со три точки на затегање.

Последно, но не и најмалку важно, четириножните членови на семејството често се исто така важни. Така е и со безбедноста за нив. Кучињата кои тежат до 8 килограми можат да се вози безбедно и опуштено на задното седиште, благодарение на специјалниот безбедносен ремен за кучешкиот појас; и кога удобно седи на кучешкото ќебе, седиштата се заштитени. Алтернативно, кучињата можат да легнат на подот покривот на багажникот со анти-лизгачки слој, како и во Grandland X.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tesla такси без возач пристигнува на улиците следната година (видео)

  Tesla такси без возач пристигнува на улиците следната година (видео)

  Илон Маск објавил дека во 2020 година во САД ќе лансираат т.н. “роботакси” услуга со самовозечки автомобили кои наместо човек од крв и месо ќе…

 • Резултатите на Hyundai подобри од очекувањата

  Резултатите на Hyundai подобри од очекувањата

  Јужнокорејскиот Hyundai Motor извести за 24 процентниот скок на нето добивката за кварталот од јануари до април. Резултатите се подобри од очекуваните, бидејќи подобрувањето на…

 • Откако ги ”уби” сите ”достапни” модели, Ford развива нови

  Откако ги ”уби” сите ”достапни” модели, Ford развива нови

  Американски Ford минатата година го оконча производството на сите мали автомобили на американскиот пазар, вклучувајќи ги Fiesta, Focus и Fusion (Mondeo на европскиот пазар) и…

 • Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Апсолутен триумф на Jaguar на Светскиот избор на автомобил на годината!

  Електричниот Jaguar I-Pace ја обедини титулата на автомобил на годината, откако во март беше прогласен за ”Автомобил за 2019 година” во Европа, сега истото признание…

 • ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  ŠKODA KODIAQ, OCTAVIA SCOUT и SUPERB – Најдобри возила со погон на сите тркала

  Трикратен успех за ŠKODA во овогодинешниот избор за најдобри автомобили со погон на сите тркала. Читателите на германското списание за автомобили Auto Bild Allrad доделија…

 • Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Volvo автомобилите во Европа меѓусебно ќе се предупредуваат на лизгавите патишта

  Новите безбедносни карактеристики од компанијата Volvo веројатно нема така лесно да застанат. Производителот на автомобили овозможува своја Slippery Road Alert и Hazard Light Alert опција…

 • Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Toyota ја продава технологијата за електрични возила на кинески Singulato

  Јапонската автомобилска компанија “Toyota Motor” постигнала договор за продажба на технологијата за производство на електрични автомобили со кинеската иновативна технолошка компанија Singulato за да ја…

 • Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Директорот на Ford смета дека компанијата ги ”преценила” автономните автомобили

  Џим Хакет, извршен директор на Ford, оваа недела ги намали значењето проекциите кои се во врска со плановите на компанијата во однос на автономните автомобили,…

 • Tesla Model S: Куќа на тркала

  Tesla Model S: Куќа на тркала

  Љубителите на Тесла автомобили веќе некое време бараат “куќа на тркала”, и тоа конечно доаѓа, но не директно од компанијата. Веќе неколку години се обидуваат…

 • Модерната верзија DeTomaso Pantera

  Модерната верзија DeTomaso Pantera

  На овој модел многу работи се случуваат, но во исто време сè е совршено вклопено. Кога дизајнерската куќа “Ares” објавува планови за конструкционирање на современа…