Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,096.52 0.13%    GRNT 870.00 0.16%    KKGO 6,150.00 0%    KMB 5,359.17 0.22%    MKSD 216.00 2.86%    MPOL 350.00 0%    MPT 61,500.41 -0.1%    NEME 1,250.00 0%    RMDEN17 98.70 0%    RMDEN18 98.64 -0.05%    SBT 2,253.00 -0.01%    SPAZ 18,525.00 0%    STB 1,100.00 0.53%    TEL 290.00 0%    TNB 15,949.95 0%    TTK 1,314.43 0.91%    

Интернет ”од вселената” пристигнува во 2021 година?

Време: 12:10

Датум: март 23, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата OneWeb обезбеди 1,25 милијарди долари за да го забрза воспоставувањето на глобалната мрежа за супербрз широкопојасен пристап на интернет со помош на сателити.

Од OneWeb велат дека лансирањето на мрежата во 2021 година е “неизбежно”. Во февруари, оваа компанија успешно ги лансираше првите сателити способни да го овозможат сето тоа, наведува BBC.

По последната рунда на обезбедување на пари, OneWeb има вкупно 3,4 милијарди долари капитал, до кои дојдоа благодарение на инвеститорите како што се јапонскиот технолошки гиганти Softbank, Virgin Group, Coca-Cola и Qualcomm.

OneWeb вели дека благодарение на тој капитал, тие до крајот на годината ќе почнат да лансираат 30 сателити месечно, кои кога сите ќе бидат лансирани, ќе бидат распоредени така што ќе можат да овозможат интернет во целиот свет.

За да им тргне од рака, во ниската орбита околу Земјата, или на височина до 2.000 километри од површината на Земјата, ќе мора да лансираат вкупно 650 сателити – иако нивниот конечен број би можел да достигне и до 2.000.

Тоа ќе биде најголемата програма за лансирање на сателити во историјата на OneWeb, која е во конкуренција со компанијата SpaceX, која има слични планови. Овие компании сакаат да го однесат интернетот на оние делови од светот кои моментално немаат широкопојасен пристап на мрежата или кога пристапот е нерамномерен.

Американскиот претприемач за телекомуникации, Грег Вајлер, минатиот месец изјави за BBC дека неговата цел е да им помогне на луѓето во земјите во развој.

“Ако ги погледнете економиите во развој каде што нема пристап до интернет или е многу ограничен, воглавно ќе видите сиромаштија”, рече Вајлер. “Проблеми со здравјето, родовата нееднаквост… сите проблеми имаат ист корен. Луѓето немаат можност да учат, да излезат од сиромаштија и да ги градат своите заедници, па затоа вмрежувањето е толку важно!”.

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Не се очекува поголем раст на цената на нафтата

  Меѓународната агенција за енергија (IEA) не очекува значителен раст на цените на нафтата, бидејќи побарувачката се забавува и бидејќи на глобалниот пазар ”црното злато” има…

 • Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Недостиг во касата: Дуплиран буџетскиот дефицит на Британија

  Буџетскиот дефицит на Британија драстично се зголеми во првите три месеци од даночната 2019/2020 година. Недостатокот во касата е поради повисоките трошоци за сервисирање на…

 • Кои се реалните цени во Будва, доколку се одлучите таму да летувате!

  Кои се реалните цени во Будва, доколку се одлучите таму да летувате!

  Понекогаш е навистина тешко да се одбере добра локација за летниот одмор, особено ако бараме нешто во близина што нема да ни одземе премногу време…

 • Самсунг започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

  Самсунг започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

  Новиот Самсунг 12Gb LPDDR5 е базиран на најновите DRAM стандарди и го зголемува потенцијалот на 5G и Вештачката интелигенција Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер…

 • Повеќе iPhone сопственици преоѓаат на Android телефони, отколку обратно

  Повеќе iPhone сопственици преоѓаат на Android телефони, отколку обратно

  Според истражувањето кое го спроведе BankMyCell, компанија која посредува во продажба и купување на мобилни телефони, многу повеќе сопственици на iPhone преоѓаат на Android телефони,…

 • „Пивофест“ во Прилеп почна во весела атмосфера со посетители од земјава и странство

  „Пивофест“ во Прилеп почна во весела атмосфера со посетители од земјава и странство

  Во весела атмосфера, со голема забава и музика за сите генерации со голтка пенлив пијалак и вкусна скара, синоќа, во Прилеп беше отворена големата атрактивна…

 • Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Раст на просечната плата – кои професии се најплатени?

  Просечната плата пораснала за 3.1% за една година и за околу 20% за една деценија, но и покрај овие солидни достигнувања Македонија останува закотвена речиси…

 • Германска онлајн банка N26 ја зголеми вредноста на 3,5 милијарди долари

  Германска онлајн банка N26 ја зголеми вредноста на 3,5 милијарди долари

  N26, германска онлајн банка, ја зголеми вредноста на уште 170 милиони долари од постојните инвеститори, со што се зголеми вредноста на 3,5 милијарди долари –…

 • Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  Азиските пазари: Скок на индексите, се очекува FED да ги намали каматните стапки

  На азиски пазари индексите се зголемија на крајот од оваа недела бидејќи инвеститорите се повеќе се убедени дека американската централна банка на крајот на овој…

 • На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

  Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека…