Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Британскиот парламент гласаше за одложување на Брегзит

Време: 09:15

Датум: март 15, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британскиот парламент го прифати предлогот на премиерката Тереза ​​Мај за одлагање на Брегзит. Оваа иницијатива беше поддржана од 412 пратеници, додека 202 беа против, пишува “BBC”.

По овакво гласање, Владата на Тереза ​​Меј ќе биде обврзана да побара одложување на Брегзит до 30 јуни, доколку следната недела британскиот парламент го одобри договорот на Британија и ЕУ за напуштање на Унијата.

Пратениците веќе двапати го отфрлија договорот помеѓу Меј и Брисел, првиот пат во јануари, и по втор пат оваа недела, а ако го направи тоа и по трет пат, владата наведе дека Велика Британија ја чека многу подолго одлагање на Брегзит.

Пратениците претходно ги отфрлија сите четири измени поврзани со одлагањето на Брегзит – за организирање нов референдум за напуштање на Велика Британија од ЕУ, можноста да се побара од ЕУ одлагање за излезот од Унијата, но не подоцна од 30 јуни, за можноста на пратениците на 20 март да гласаат за алтернативни опции за Брегзит, и давање време на пратениците да пронајдат нов пристап за Брегзит.

Да потсетиме, пратениците вчера ја отфрлија можноста за напуштање на ЕУ без договор, а пред два дена гласаа против договорот што премиерката Тереза Меј го постигна со ЕУ.

На референдумот за Брегзит во 2016 година, 52 отсто од Британците го поддржаа повлекувањето од ЕУ, додека 48 отсто гласаа за Велика Британија да остане во Унијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Александар „Велики“ Волкановски го „кани“ Конор на борба на „островот“

  Александар „Велики“ Волкановски го „кани“ Конор на борба на „островот“

  Конор Мекгрегор повторно доби понуда за меч за титула, овојпат од УФЦ шампионот во перо категорија, Австралиецот со македонско потекло, Александер „Велики“ Волкановски. Ирската ММА…

 • Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

  Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

  Масимилијано Мирабели, поранешниот спортски директор на Милан, тврди дека Кристијано Роналдо бил пред потпишување со „росонерите“ во 2018 година, пред да се случи „превратот“ во…

 • Од денеска поевтини цени на горивата

  Од денеска поевтини цени на горивата

  Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поевтинија за половина денар, така одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на полноќ малопродажните цени на еуросупер…

 • СЗО: Нема докази дека корнавирусот сега е послаб

  СЗО: Нема докази дека корнавирусот сега е послаб

  Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат експертите од Светската здравствена организација…

 • Во Шкотска пронајдена фосилизирана стоногалка, најстарото познато копнено животно

  Во Шкотска пронајдена фосилизирана стоногалка, најстарото познато копнено животно

  Фосилизирано суштество слично на стоногалка е откриено во Шкотска и може да претставува најстарото познато копнено животно, скромен пионер на животот на Земјата пред 425…

 • Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

  Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

    Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и…

 • Претпладне сончево со мала облачност, попладне дожд

  Претпладне сончево со мала облачност, попладне дожд

  Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пладневните часови ќе има појава на локални врнежи од дожд, повремено поројни проследени со грмежи.…

 • За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

  За еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

  За само еден ден од објавувањето на јавните повици за доделување субвенции за набавка на велосипеди и електрични тротинети во Град Скопје се поднесени 696…

 • Шпанија очекува помош од 140 милијарди евра

  Шпанија очекува помош од 140 милијарди евра

  Шпанскиот премиер, Педро Санчез се надева дека неговата земја ќе добие 140 милијарди евра од пакетот помош на ЕУ. ЕУ би требало да позајми 750…

 • Компаниите во Австрија очекуваат нормализација дури на почетокот на 2021 година

  Компаниите во Австрија очекуваат нормализација дури на почетокот на 2021 година

  Австриските компании, после кризата од пандемијата од коронавирус, очекуваат нормализирање на бизнисот дури на почетокот на следната година. Четири од пет компании во Австрија се…