Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,443.97 0.16%    GRNT 820.00 -0.76%    KMB 5,651.33 -0.38%    MPT 51,900.00 0.78%    MTUR 5,030.00 0%    REPL 76,000.00 0%    STB 1,179.00 -0.08%    TEL 300.28 -0.46%    TKVS 5,400.11 0.85%    UNI 2,303.56 0.14%    

Италија: Невакцинираните деца не смеат во школо и градинка

Време: 15:23

Датум: март 13, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На италијанските ученици им е забрането да посетуваат часови додека не донесат потврда дека се вакцинирани, а спротивно нивните родители ќе бидат казнети со парична казна од 500 евра, објави BBC.

Ова се главните одредби на новиот закон, кој целосно се применува од 11-ти март.

Во согласност со новите правила, децата до шестгодишна возраст кои не се вакцинирани ќе бидат испишани од градинките, се вели во извештајот, пренесуваат тамошните медиуми.

На учениците од шест до 16 години нема да им биде забрането да одат на часови, но родителите ќе бидат казнети ако не обезбедат доказ дека децата ги добиле сите задолжителни вакцини.

Крајниот рок за потврда на вакцинацијата беше 10 март, но поради викендот беше продолжен до понеделник.

“Сите имаа време да ја исполнат обврската”, рече министерот за здравство Џулија Грило, посочувајќи дека правилото е едноставно: “Нема вакцина, нема училиште”.

Во согласност со законот “Лорензин”, именуван по поранешниот министер за здравство кој тој го предложил, децата пред да одат на училиште мора да имаат примено задолжителни вакцини.

Ова се однесува на вакцина против детска парализата, сипаници, заушките и рубеолата. Законот беше донесен поради брзото зголемување на бројот на мали сипаници.

Стапката на вакцинација во Италија, како и во повеќето европски земји, драстично се намали. Таа изнесува помалку од 80 проценти, а според препораката на Светската здравствена организација, таа мора да изнесува 95 отсто за да се спречи ширењето на инфекции.

Ако доволно луѓе се вакцинираат против одредена заразна болест, тоа ќе ги заштити и луѓето кои не биле вакцинирани, или ќе се оневозможи вирусот брзо да се пренесе. Ако голем процент од луѓето се вакцинирани во една заедница, инфекцијата многу брзо ќе биде спречена бидејќи вирусот нема лесно да дојде до невакцинираните.

Ова е важно за да се заштитат и оние кои не смеат да бидат вакцинирани, односно се алергични или хронично болни.

Пред да стапи на сила одлуката, земјата одржа повеќемесечна дебата за задолжителна вакцинација.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Пет банки кои котираат на Македонската берза се меѓу десетте компании со најголема добивка во 2018 година. Прва со најголем добивка е Стопанска банка АД…

 • Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти…

 • Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Звање доктор на науки во 2018 година стекнале 243 лица, што е повеќе за 16.3 проценти во однос на 2017 година. Според податоците на Државниот…

 • Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата- 1 Април во Скопје Зоо ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12:00.…

 • Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските…

 • Ердоган најави промени: Света Софија наскоро џамија?

  Ердоган најави промени: Света Софија наскоро џамија?

  Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека не е невозможно инстанбулската Аја Софија веќе да не е музеј во која се плаќа влезница…

 • Леонардо Ди Каприо се приклучи на создавањето алтернатива на традиционалните банки

  Леонардо Ди Каприо се приклучи на создавањето алтернатива на традиционалните банки

  Како дел од неговото застапување, Леонардо Ди Каприо инвестираше во неколку одржливи компании, како што се Beyond Meat, AllBirds, Runa и други, но сепак, неговата…

 • Земојделците бараат стабилни откупни цени, трговците ветуваат пласман без проблеми на пролетната зелка

  Земојделците бараат стабилни откупни цени, трговците ветуваат пласман без проблеми на пролетната зелка

  На десетина дена пред почетокот на интензивната берба на пролетната зелка и земјоделците и трговците очекуваат пласманот да помине без турбуленции и дека нема да…

 • Одбележување на Глобалната недела на парите

  Одбележување на Глобалната недела на парите

  Од денеска почнува одбележувањето на Глобалната недела на парите. По тој повод ќе бидат организирани низа активности за јакнење на свеста за потребата од поголема…

 • Зошто секој лет на Боинг бил подвижна бомба!?

  Зошто секој лет на Боинг бил подвижна бомба!?

  Боинг 737 Макс е моделот на авион кои во две несреќи однесе повеќе од 300 животи, произведен од страна на компанијата Боинг. Во тек е…