Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 648.00 0%    ALK 8,575.33 -0.26%    CEVI 800.53 -1.17%    FERS 78,000.00 -0.36%    GRNT 830.00 0.76%    KMB 5,167.69 -0.37%    MPT 52,500.00 -0.57%    MTUR 5,294.18 1.81%    OHB 6,180.00 -0.01%    REPL 74,702.00 -3%    SBT 2,328.00 -3%    SPAZ 18,000.00 1.69%    STB 1,145.00 -0.47%    TEL 300.00 0.14%    TNB 15,613.40 0.73%    

Голем инвеститор во Tesla го зголемува уделот

Време: 13:03

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата „Baillie Gifford“, еден од водечките акционери во американската компанија „Tesla“ и втор по големина институционален инвеститор во компанијата, го зголеми својот удел во производителот од 7,64% до 7,71 отсто, пренесува „Techcrunch“, повикувајќи се на документи од пазарниот регулатор.

На прв поглед тоа не звучи како голема промена, но во четвртиот квартал „Baillie“ купи близу 109.000 акции на „Teslа“ во вредност 32 милиони долари, ако се базираат само на цената од петокот.

Компанијата „Baillie Investment Management Company“ со седиште во Велика Британија сега поседува 13,2 милиони акции на „Tesla“ како што е забележана кај регулаторот. Тоа значи дека Фондот располага со акции на „Tesla“ вредни повеќе од 4 милијарди долари, врз основа на последната цена на акциите од 304,26 долари.

На крајот на минатата година од „ Baillie Gifford“ изјавија дека ги поддржуваат долгорочните амбиции на извршниот директор на компанијата Илон Маск, опишувајќи го како претприемач со „визија и амбиција, кој работи за општото добро“.

Минатиот месец, „Tesla“ објави дека заработила 139 милиони долари во четвртиот квартал, вториот по ред квартален профит.

Компанијата успеа да забележи два последователни профитабилни периоди благодарение на продажбата на „Model 3“ и покрај неколкуте негативни последици во четвртиот квартал, вклучувајќи го надоместот од 54 милиони долари како резултат на неконтролираното учество, повисоки увозни давачки врз компоненти од Кина, намалување на цените за „Модел S“ и „Model X“ во Кина и воведување на пониска цена за „Model 3“.

„Baillie Gifford“ е најголемиот надворешен акционер на „Tesla“. Главниот извршен директор Илон Маск, кој е и најголемиот акционер во „Tesla“, поседува околу 20% од компанијата.

Се чини дека „Baillie“ повеќе се интересира за електричните возила. Во октомври, компанијата влезе во кинеската автомобилска компанија „Nio“, која неодамна стана јавно-тргувана компанија.

„Baillie Gifford“ веќе поседува 11,44% од акциите во „Nio“, како што објави регулаторот. Компанијата соопшти дека купила 85,3 милиони акции.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix забележа најголем пораст на претплатници откако постои

  Netflix пријавил најголемо зголемување на бројот на претплатници откако е лансиран пред 12 години, наведувајќи дека нивната заработувачка надминала за повеќе од 9,6 милиони долари…

 • Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  Виталиа општествено најодговорна компанија во рамките на проектот „Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки за генерирање приходи “

  На вчерашниот завршен настан, во рамките на проектот „ Социјална инклузија и економско зајакнување на млади и на млади родители во социјален ризик преку мерки…

 • НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

  НЛБ Банка АД Скопје трета година по ред е прогласена за Најдобра банка во земјата од финансискиот магазин ЕМЕА. НЛБ Банка АД Скопје е дел…

 • Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft превзема компанија која се занимава со ioT секторот

  Microsoft на 18 април објави дека ја купува Express Logic, компанија од Калифорнија која е специјализирана за развој на оперативни системи во реално време (RTOS)…

 • Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  Аналитичарите предвидуваат: Apple ќе има лош втор фискален квартал

  На почетокот на годината се случило нешто што ретко кој можел да очекува, пристигнала вест дека Apple за време на сезонскиот одмор ја намалил продажбата…

 • “Швајцарецот” останува број еден во светот

  “Швајцарецот” останува број еден во светот

  Швајцарскиот производител на часовници “Rolex” веќе четврта година по ред е именуван за најреномирана компанија во светот. Оваа прознание се доделува од 1997 година, а…

 • Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Еурокомпозит: дел од работниците најавуваат штрајк со глад

  Вработените во последниот македонски загубар по кој знае кој пат излегоа на протести. Од Прилеп дојдоа во Скопје и поставија шатори пред Владата, а дел…

 • Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Carlsberg ја продаде компанијата E.C.Dahls

  Данскиот Carlsberg, третата најголема пиварница во светот, ја продаде фирмата E.C.Dahls во норвешки Трондхем за 75 милиони и 900 илјади евра на конзорциум на норвешки…

 • Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  Алкалоид ја проширува програмата за практикантство и со средните училишта

  По успешната имплементација на програмите за практиканство со четири факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, „Алкалоид АД Скопје“одлучи соработката од овој вид да ја…

 • Како најлесно до сопствен дом?

  Како најлесно до сопствен дом?

  Кои чекори треба да ги поминете за да добиете станбен кредит? Кога размислуваме за својата иднина, а, секако, и за иднината на своето семејство, она…