Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,310.00 0.63%    BESK 8,730.00 -3%    GRNT 832.42 0.19%    KMB 5,264.58 -0.83%    MPT 52,500.00 0.04%    MTUR 5,249.25 -0.01%    OHB 6,077.33 -1.18%    OKTA 4,295.55 -1.64%    SPAZ 18,000.00 0%    STB 1,142.25 -0.24%    TEL 299.11 -0.3%    TNB 15,965.40 0.95%    

Трговски центри: новите им пресудија на старите

Време: 12:38

Датум: февруари 11, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Празни продавници и валкани ходници. Најголем дел од старите трговски центри изгледаат како сцени од хорор филм.

Одамна помина „златното време“ на Олимпико, Алуминка, Скопјанка и ред други. City Mall, Ramstore, Vero, Captiol им пресудија на овие објекти кои го имаа своето „златно време“ во 90-те.

„Ова е нормален процес. Новите објекти нудат подобри услови, купувачите го препознаваат тоа“ објаснува консултантот за недвижности Борис Филиповски. „Ние очекуваме овој процес да продолжи и да се засили особено со отворањето на нови модерни молови од затворен тип“ вели тој.

Дел од старите трговски центри, како Буњаковец, Бисер, Лептокарија и Беверли Хилс, се уште успеваат да се изборат на пазарот иако и тие полека ја губат битката. Сепак, нивната структура полека се менува – има се помалку бутици, а се повеќе адвокатски канцеларии, фризери, бербери.

„Тие се уште функционираат релативно добро благодарение на добрата локација. И толку. Во суштина не нудат ништо различно“ вели Филиповски. „Главниот проблем е големиот број сопственици кои тешко се организираат особено за одржување на заедничкиот простор. Најголем дел од нив веќе се постари од две децении и им треба реновирање но никој не се нафаќа да инвестира. Очекувам уште повеќе да почне да ги гази времето“, додава тој.

Од друга страна новите трговски центри со современи стандарди како City Mall, Capitol, Ramstore, Vero работат и повеќе од добро.

„Овие центри се сосема друга приказна – организирани за да понудат се што им треба на потрошувачите на едно место… Дополнително кај нив се застапени и светски брендови што ги нема на друго место“ смета Филиповски.

Закупнините на малопродажниот простор во главниот град бележат намалување изминативе неколку години, иако премиум локациите се уште држат цена. Метар квадратен на премиум локација во трговските центри чини  и над 40 евра, во центрите во населбите достигнува 12 евра, додека на главните пешачки зони изнесува 30-на евра.

И покрај големиот број на трговски центри во Скопје, познавачите велат дека постојат услови нивниот број и натаму да расте. Во моментов се градат трговскиот центар Лимак веднаш зад старата железничка станица, трговскиот во склоп на комплексот Џевахир во Аеродром како и Емпорио Мол во Ѓорче Петров, а наскоро треба да почнат градежните активности и на Скопје Ист Гејт на просторот на Скопскиот саем кој треба да прерасне во најголем мол во Македонија.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер

  Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне на места ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи.…

 • Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток – најтешкиот ден во годината

  Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта…

 • Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Катастрофални капитални инвестиции – за три месеци потрошени само 6%

  Продолжува катастрофалната реализација на капиталните инвестиции. Во првиот квартал биле потрошени само 6.21% од планираните пари за цела година. За да се оствари проекцијата реализацијата…

 • НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  НБРМ го усвои Годишниот извештај и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем на земјава за 2018 година

  Советот на Народната банка денес одржа редовна седница, на која беше разгледан и усвоен Годишниот извештај за 2018 година. Притоа беше нагласено дека и во…

 • Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  Светот во 2018 година остана без 12 милиони хектари тропска шума

  На земјата во 2018 година исчезнале повеќе од 12 милиони хектари тропски шуми, што е површина колку Никарагва, објавил Институтот за природни ресурси во светот…

 • За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  За Велигденските празници ПОЦ ќе им овозможи бесплатен паркинг на граѓаните

  По повод претстојните Велигденски празници, од Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) информираат дека од 26 (петок) до 29 април (понеделник) паркиралиштата со кои…

 • Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Амбулантите ќе работат 24 часа за време на празниците

  Во текот на престојните празнични денови службите на Здравствен дом Скопје ќе обезбедуваат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во Поликлиника Идадија, Ченто,…

 • До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни бесплатно приклучување на парно греење

  До 30 јуни годинава, „Снабдување со топлина Балкан Енерџи“ повторно нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централното греење. Акцијата, како што соопшти компанијата,…

 • Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  Адолф Хитлер избегал и живеел во Аргентина?

  ФБИ испитува информации според кои нацистичкиот лидер Адолф Хитлер можеби не умрел на 30 април 1945 година, туку, наводно избегал во Аргентина со подморница. ФБИ…

 • Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Грета Тунберг фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир

  Бидејќи инспирирала илјадници луѓе од целиот свет да протестираат поради климатските промени, шведската тинејџерка Грета Тунберг стана фаворит за освојување на Нобеловата награда за мир…