6 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПораз, што беше тоа? Манчестер Јунајтед ја продолжи страшната серија

Пораз, што беше тоа? Манчестер Јунајтед ја продолжи страшната серија

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед продолжуваат со добрите резултати од доаѓањето на Оле Гунар Солскјер, така што и на деветтиот натпревар по ред не се поразени. Тие остварија осум од девет победи во Премиер лигата, а последниот е забележан во 25 коло на гости против Лестер 1: 0.

Тоа беше десетти натпревар на “црвените ѓаволи” од доаѓањето на норвешкиот експерт, кој во шампионатот од можни 27 поени освои импресивни 25. Единствениот кикс беше направен во претпоследното коло против Барнли, но фудбалерите на англискиот гигант не го дочекаа толку трагично овој резултат, бидејќи во следниов натпревар се вратија на победничката патека.

Сметката ја плати Лестер, кој беше поразен на стадионот “King power” со 1: 0, а одлучувачкиот момент се случи во деветтата минута, кога Маркус Рашфорд одлично го искористи додавањето на Пол Погба и лесно го совлада Каспер Шмајхел.

Манчестер имаше потенцијални можности, особено во финишот, додека Лестер беше подобар на почетокот на второто полувреме, но резултатот остана непроменет.