Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Скок во продажбата на премиум смартфоните

Време: 16:34

Датум: јануари 31, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Податоците за истражување на пазарот од „Counterpoint Research“ покажуваат дека премиум сегментот на паметни телефони продолжува да расте, спротивно на севкупната криза. Во премиум сегментот, „Apple“ поседува најголем удел на пазарот со 51%, потоа следат „Samsung“ (22%) и „Huawei“ (10%).

За уредите во ценовен опсег помеѓу 400 и 600 долари се доставени најмногу паметни телефони, а лидерот во овој сегмент е „Apple“.

Интересно, најсериозен скок се гледа во ултра-премиум уредите со цена над 800 долари. Додека овој дел од пазарот беше само 8% од премиум сегментот (над 400 долари), тој сериозно растеше по „iPhone X“ и забележа раст од 18%.

Во 2018-та, новите предводници на „Apple“ (XS, XS Max), „Samsung“ (Note 9), „Google“ (Pixel 3 XL) и „Huawei“ (Mate 20 Pro) се со цена над 800 долари. Сепак, „Apple“ е на првото место со 80% од пазарот за паметни телефони со цена над 800 долари.

Според „Counterpoint Research“, корисниците се подготвени да потрошат повеќе, но со идејата за да ги користат уредите подолго време. Овој тренд доведе до пад на пазарот како целина, но исто така и до пораст на премиум сегментот. Се очекува дека овој развој ќе продолжи со воведувањето на „5G“ и флексибилните модели.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Започна добро познатиот детски ликовен конкурс на Ладна, кој првонаградените заедно со нивните семејства ќе ги однесе во престолнината на Франција, градот Париз и тоа…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Одбележувајќи декада од претставувањето на првиот Галакси С уред, Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) претстави нова серија премиум смартфони: Галакси С10 (Galaxy S10).…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…

 • Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Конзумирањето чаша млеко со мед дава големи придобивки

  Понекогаш најпростите намирници, кои секој ги има во кујната, можат да направат чудо за вашето здравје. Познатата изрека „чаша млеко и во кревет“ не е воопшто…