Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,400.00 0.3%    BESK 9,001.00 -0.97%    CKB 700.00 0%    CKBOA31 100.00 0%    GRNT 811.04 -1.69%    KMB 5,691.23 -0.14%    MERM 2,106.00 3.39%    REPL 76,000.00 0%    RMDEN16 98.20 0%    STB 1,198.00 -0.08%    STIL 114.00 0%    TEL 301.68 -1.09%    TKVS 5,354.55 -0.55%    

Производителот на роботи Kuka размислува за отпуштања

Време: 12:41

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на роботи на „Kuka“, вели дека планира да ги намали работните места до крајот на 2021-та година за да заштеди 300 милиони евра. Потребни се отпуштања за да се надоместат слабите резултати на компанијата во последниве години.

„Не можам ни да ви ја кажам точната бројка, бидејќи ни јас не го знам тоа“, изјави Питер Монен, в.д. шеф на компанијата, за време на телеконференцијата. Претставниците на компанијата ќе започнат разговори со синдикатите. Тој не прецизира дали „Kuka“ ќе пријави загуба.

„Kuka“ е во очите на јавноста, бидејќи беше купена во 2017-та година од страна на кинескиот производител на електрични апарати за домаќинство „Midea“ за околу 4,6 милијарди евра. Аквизицијата на водечката компанија во индустријата за роботика е неизвесноста на многу претставници на индустријата во Германија и Европа кои се загрижени дека Кина има премногу влијание врз пазарот.

„Kuka“ минатата година беше во центарот на вниманието откако неколку извршни директори одеднаш се повлекоа поради извештаите дека сопствениците на кинески компании сакаат да имаат поголема улога во секојдневниот бизнис на компанијата. За да ги подобри своите финансии, фирмата соопшти дека ќе почне да се фокусира на поедноставни и поевтини роботи што се користат во електрониката. Досега компанијата работеше на поскапи роботи кои се користат во автомобилскиот сектор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата…

 • Disney го презема FOX!

  Disney го презема FOX!

  По едногодишниот процес на преземање, конечно беше објавено дека Disney го презеmа FOX. Сега Симпсонови, Аватар, Дедпул и суперхероите на Х-Мен официјално се дел од…

 • „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  Минатата година Јавното претпријатие „Градски паркинг“ заработило над 2,4 милиони евра или точно 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017…

 • American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  Во тек е промотивен период, за кредитната картичка American Express Green, oдносно со секоја апликација за оваа картичка, до 31.05. покрај бесплатна членарина за првата година, клиентите добиваат…

 • Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Моќна алатка за поддршка на процесите во компаниите Скопје, 19 март 2019г. –  Со цел засилување на процесот на дигиталната трансформација во општеството, телекомуникациската компанија…

 • Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Како одговор на зголемената побарувачка за станбени и потрошувачки кредити, кои од почетокот на годината во Стопанска банка се достапни со вклучено осигурување, Банката ја…

 • Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Заради зголемениот интерес, Капитал Банка АД Скопје донесе одлука за продолжување на рокот во кој сите нови корисници на кредит ќе имаат можност да аплицираат…

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…