Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Производителот на роботи Kuka размислува за отпуштања

Време: 12:41

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот производител на роботи на „Kuka“, вели дека планира да ги намали работните места до крајот на 2021-та година за да заштеди 300 милиони евра. Потребни се отпуштања за да се надоместат слабите резултати на компанијата во последниве години.

„Не можам ни да ви ја кажам точната бројка, бидејќи ни јас не го знам тоа“, изјави Питер Монен, в.д. шеф на компанијата, за време на телеконференцијата. Претставниците на компанијата ќе започнат разговори со синдикатите. Тој не прецизира дали „Kuka“ ќе пријави загуба.

„Kuka“ е во очите на јавноста, бидејќи беше купена во 2017-та година од страна на кинескиот производител на електрични апарати за домаќинство „Midea“ за околу 4,6 милијарди евра. Аквизицијата на водечката компанија во индустријата за роботика е неизвесноста на многу претставници на индустријата во Германија и Европа кои се загрижени дека Кина има премногу влијание врз пазарот.

„Kuka“ минатата година беше во центарот на вниманието откако неколку извршни директори одеднаш се повлекоа поради извештаите дека сопствениците на кинески компании сакаат да имаат поголема улога во секојдневниот бизнис на компанијата. За да ги подобри своите финансии, фирмата соопшти дека ќе почне да се фокусира на поедноставни и поевтини роботи што се користат во електрониката. Досега компанијата работеше на поскапи роботи кои се користат во автомобилскиот сектор.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…