Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Hitachi се откажа од нуклеарните проекти во Велика Британија

Време: 11:59

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Иднината на британската нуклеарна енергија е под знак прашање.

Јапонскиот конгломерат „Hitachi Ltd.“ одлучи да го следи примерот на „Toshiba Corp.“ и објави дека се откажува од проектот „Wylfa“, објави „Bloomberg“, наведувајќи ги информациите од јапонскиот весник „Nikkei“.

На овој начин, планот на Обединетото Кралство за заживување на нуклеарната енергија е во состојба на несигурност откако минатата година „Toshiba“ се повлече од развивање на уште еден нуклеарен проект.

Британската влада ја стави нуклеарната енергија во центарот на својот план да привлече 100 милијарди фунти (130 милијарди долари) преку инвестиции за модернизација на старите реактори.

Нуклеарната технологија се смета за клучен аспект во идниот енергетски микс на земјата, завршувајќи го растечкиот удел на ветерната и соларната енергија.

Но, иднината на овој план почнува да тоне во повеќе „густа магла“, откако „Hitachi“ објави дека се повлекува од проектот „Wylfa“ во Северен Велс.

Компанијата ќе плати еднократна такса, бидејќи преговорите со британската влада за финансирање се суспендирани, објави „Nikkei“.

По повлекувањето на „Toshiba“ од проектот „Moorside“ во ноември минатата година, Велика Британија останува само со планот на француската „Electricite de France SA“ за изградба на нуклеарната централа „Hinkley Point C“, околу која исто течат контроверзии поради големите одложувања и високите трошоци.

Нуклеарната енергија е во суштината на британската енергетска комбинација со децении. Но, за да остане на тој начин, осумте нуклеарни централи на Британската „EDF Energy“ ќе мора да бидат заменети со нови.

Трагедијата „Фукушима“ доведе голем број европски земји да ја напуштат идејата за развој на нуклеарната енергија. Во 2011-та година, Велика Британија одлучи да го задржи својот курс, бидејќи овој тип енергија е значително поповолен за нејзината клима во споредба со фосилните горива.

„Британските политичари ќе продолжат да работат за напредокот на нуклеарната енергија, а ќе треба да понудат атрактивни услови на програмерите, за да се осигура дека проектите ќе бидат готови“, тврди Елчин Мамадов, аналитичар во „Bloomberg Intelligence“ во Лондон.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата…

 • Disney го презема FOX!

  Disney го презема FOX!

  По едногодишниот процес на преземање, конечно беше објавено дека Disney го презеmа FOX. Сега Симпсонови, Аватар, Дедпул и суперхероите на Х-Мен официјално се дел од…

 • „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  Минатата година Јавното претпријатие „Градски паркинг“ заработило над 2,4 милиони евра или точно 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017…

 • American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  Во тек е промотивен период, за кредитната картичка American Express Green, oдносно со секоја апликација за оваа картичка, до 31.05. покрај бесплатна членарина за првата година, клиентите добиваат…

 • Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Моќна алатка за поддршка на процесите во компаниите Скопје, 19 март 2019г. –  Со цел засилување на процесот на дигиталната трансформација во општеството, телекомуникациската компанија…

 • Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Како одговор на зголемената побарувачка за станбени и потрошувачки кредити, кои од почетокот на годината во Стопанска банка се достапни со вклучено осигурување, Банката ја…

 • Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Заради зголемениот интерес, Капитал Банка АД Скопје донесе одлука за продолжување на рокот во кој сите нови корисници на кредит ќе имаат можност да аплицираат…

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…