Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Hitachi се откажа од нуклеарните проекти во Велика Британија

Време: 11:59

Датум: јануари 12, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Иднината на британската нуклеарна енергија е под знак прашање.

Јапонскиот конгломерат „Hitachi Ltd.“ одлучи да го следи примерот на „Toshiba Corp.“ и објави дека се откажува од проектот „Wylfa“, објави „Bloomberg“, наведувајќи ги информациите од јапонскиот весник „Nikkei“.

На овој начин, планот на Обединетото Кралство за заживување на нуклеарната енергија е во состојба на несигурност откако минатата година „Toshiba“ се повлече од развивање на уште еден нуклеарен проект.

Британската влада ја стави нуклеарната енергија во центарот на својот план да привлече 100 милијарди фунти (130 милијарди долари) преку инвестиции за модернизација на старите реактори.

Нуклеарната технологија се смета за клучен аспект во идниот енергетски микс на земјата, завршувајќи го растечкиот удел на ветерната и соларната енергија.

Но, иднината на овој план почнува да тоне во повеќе „густа магла“, откако „Hitachi“ објави дека се повлекува од проектот „Wylfa“ во Северен Велс.

Компанијата ќе плати еднократна такса, бидејќи преговорите со британската влада за финансирање се суспендирани, објави „Nikkei“.

По повлекувањето на „Toshiba“ од проектот „Moorside“ во ноември минатата година, Велика Британија останува само со планот на француската „Electricite de France SA“ за изградба на нуклеарната централа „Hinkley Point C“, околу која исто течат контроверзии поради големите одложувања и високите трошоци.

Нуклеарната енергија е во суштината на британската енергетска комбинација со децении. Но, за да остане на тој начин, осумте нуклеарни централи на Британската „EDF Energy“ ќе мора да бидат заменети со нови.

Трагедијата „Фукушима“ доведе голем број европски земји да ја напуштат идејата за развој на нуклеарната енергија. Во 2011-та година, Велика Британија одлучи да го задржи својот курс, бидејќи овој тип енергија е значително поповолен за нејзината клима во споредба со фосилните горива.

„Британските политичари ќе продолжат да работат за напредокот на нуклеарната енергија, а ќе треба да понудат атрактивни услови на програмерите, за да се осигура дека проектите ќе бидат готови“, тврди Елчин Мамадов, аналитичар во „Bloomberg Intelligence“ во Лондон.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…