Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Акциите на Netflix се зголемиле по повисоките проценки на UBS

Време: 15:12

Датум: јануари 11, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Акциите на „Netflix“ ја зголемија својата вредност со 1,5% во текот на берзанската трговија во САД, откако аналитичар од „UBS“ ја зголеми прогнозата за цената на акциите на гигантот за видео стриминг, пишува „CNBC“.

Аналитичарот Ерик Шеридан го крена рејтингот на акциите на „купи“ од „неутрални“. Освен тоа се ќе ги подигне очекувањата за цената на нејзините акции – од 400 до 410 долари по акција, што е за 26% повеќе од цената по која акциите го завршија берзанскиот ден во четвртокот – 324,66 долари.

Во белешката до клиентите Шеридан го посочува успехот на содржината на „Netflix“, поголемата инерција на темпото на привлекување на нови претплатници и подобро разбирање на предизвиците со кои компанијата се соочува во последно време.

Во почетокот на 2019-та година акциите на „Netflix“ бележат успех, откако поскапеа за 21% во првите седум сесии од годината. Скокот доаѓа по падот од над 28% во четвртиот квартал на 2018-та година.

„Во последниот месец потенцијалот за нови (и порешителни) конкуренти како за претплатници, така и за оригинална/лиценцирана содржина меѓу регионалните и глобалните стриминг компании, предизвика силна нестабилноста на акциите на „Netflix““, коментира Шеридан.

Според него глобалните можности, ширењето на широкопојасниот интернет меѓу домаќинствата и потрошувачката на мобилните уреди сугерираат дека „Netflix“ ќе има долгорочен раст на бројот на претплатници, кој останува стабилен и покрај големата конкуренција од други играчи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата…

 • Disney го презема FOX!

  Disney го презема FOX!

  По едногодишниот процес на преземање, конечно беше објавено дека Disney го презеmа FOX. Сега Симпсонови, Аватар, Дедпул и суперхероите на Х-Мен официјално се дел од…

 • „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  Минатата година Јавното претпријатие „Градски паркинг“ заработило над 2,4 милиони евра или точно 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017…

 • American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  Во тек е промотивен период, за кредитната картичка American Express Green, oдносно со секоја апликација за оваа картичка, до 31.05. покрај бесплатна членарина за првата година, клиентите добиваат…

 • Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Моќна алатка за поддршка на процесите во компаниите Скопје, 19 март 2019г. –  Со цел засилување на процесот на дигиталната трансформација во општеството, телекомуникациската компанија…

 • Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Како одговор на зголемената побарувачка за станбени и потрошувачки кредити, кои од почетокот на годината во Стопанска банка се достапни со вклучено осигурување, Банката ја…

 • Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Заради зголемениот интерес, Капитал Банка АД Скопје донесе одлука за продолжување на рокот во кој сите нови корисници на кредит ќе имаат можност да аплицираат…

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…