Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Форд“ затвора илјадници работни места во Европа

Време: 15:29

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот производителот на автомобили „Форд“ ќе отпушти илјадници работници, ќе го прекине производството на неколку модели и ќе затвори еден производствен погон во Европа пред започнувањето на можната соработка со водечката компанија на пазарот, „Фолксваген“.

Од „Форд“ ваквите промени ги најавија во четвртокот, велејќи дека истите се дел од нивното глобално реструктурирање на компанијата кое ќе чини 11 милијарди долари. Тие исто така највија и дека ќе го прекинат производството на непрофитабилните модели и ќе ја променат својата стратегија во  тешките регионални пазари како Русија.

„Преземаме одлучни мерки за да го трансформираме нашиот бизнис во Европа“, изјави Стивен Армстронг, претседателот на „Форд“ за Европа, Блискиот Исток и Африка.

Компанијата во јули најави дека ќе потроши 11 милијарди долари во наредните три до пет години за преструктуирање на својот бизнис низ целиот свет.

Иако „Форд“ остварува огромен профит во САД, компанијата заостанува зад своите конкуренти во Европа и Латинска Америка. Во првите девет месеци од 2018 година, „Форд“ претрпе загуби од 199 милиони долари во Европа, за разлика од истиот тој период една година претходно, кога компанијата оствари приход од 278 милиони долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Сирењата на Млекара Здравје Радово нудат најдобра вредност за дадените пари, сметаат потрошувачите во Македонија

  Според мислењето на потрошувачите во Македонија, сирењата на Млекара Здравје Радово се едни од производите кои нудат најголема вредност за дадените пари, покажа истражувањето на…

 • ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  ЕУ го казни „Google“ со 1,49 милијарди евра

  Антимонополското регулаторно тело на ЕУ го казни „Гугл“ со 1,49 милијарди евра поради „злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето“. „Гугл“ е казнет по жалбата…

 • Disney го презема FOX!

  Disney го презема FOX!

  По едногодишниот процес на преземање, конечно беше објавено дека Disney го презеmа FOX. Сега Симпсонови, Аватар, Дедпул и суперхероите на Х-Мен официјално се дел од…

 • „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  „Градски паркинг“ лани заработил над 2,4 милиони евра

  Минатата година Јавното претпријатие „Градски паркинг“ заработило над 2,4 милиони евра или точно 147.115.268 денари, што е за 11.686.703 денари повеќе во однос на 2017…

 • American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  American Express Green – картичка што ги собира сите Ваши желби на едно место

  Во тек е промотивен период, за кредитната картичка American Express Green, oдносно со секоја апликација за оваа картичка, до 31.05. покрај бесплатна членарина за првата година, клиентите добиваат…

 • Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Vip воведува дигитална платформа наменета за сите деловни корисници

  Моќна алатка за поддршка на процесите во компаниите Скопје, 19 март 2019г. –  Со цел засилување на процесот на дигиталната трансформација во општеството, телекомуникациската компанија…

 • Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Станбен и Потрошувачки кредит со промотивни понуди од Стопанска Банка АД Скопје

  Како одговор на зголемената побарувачка за станбени и потрошувачки кредити, кои од почетокот на годината во Стопанска банка се достапни со вклучено осигурување, Банката ја…

 • Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Капитал Банка го продолжува рокот на промотивните услови

  Заради зголемениот интерес, Капитал Банка АД Скопје донесе одлука за продолжување на рокот во кој сите нови корисници на кредит ќе имаат можност да аплицираат…

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…