Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Marks & Spencer со повторен пад на продажбата

Време: 13:39

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Британскиот синџир на продавници „Marks & Spencer“ мина низ новиот квартал со пад во основните продажби, како кај храната, така и кај облеката. Ова го истакнува долгиот и неизвесен пат на закрепнување пред компанијата, соопштува „Ројтерс“.

135-годишниот синџир денеска објави дека споредливите продажби на облека и стока за дома се намалија за 2,4% во 13-те недели до 29-ти декември – третиот фискален квартал. За споредба, просечната прогноза за аналитичарите беше намалена за 1,6%. Падот во вториот квартал беше, исто така, 1,6%.

Споредливите продажби на храна се намалиле за 2,1% во однос прогноза за намалување од 2,5% и пад од 2,7% во претходниот квартал.

„Marks & Spencer“, која со години се бори со конкуренцијата од рестораните за брза храна, онлајн продавниците и дискаунтерите, изјави дека насоките и за годината остануваат без промена.

„Во позадина на изгледите за веќе објавени тешки пазарни услови на претставување, нас ни останува стабилен период“, изјави главниот извршен директор Стив Роу.

По околу една деценија на неуспешни планови за реструктуирање „M & S“ сега цели да постигне одржлив, профитабилен раст во рок од три до пет години, со затворање на продавници, преоформајќи ги бизнисите со храна и облека, намалувајќи ги трошоците и инвестирајќи во технологии.

Компанијата во ноември предупреди дека наскоро продажбата тешко дека ќе се подобри.

Пред податоците од четвртокот просечната прогноза на аналитичарите беше „M & S“ да забележи профит пред даноците и еднократните ефекти од 523 милиони фунти. Во годината до крајот на март во однос на 580,9 милиони фунти за 2017-18-та година. Ова ќе биде трета година по ред на пад, а прогнозите се и четвртата – 2019-20  да биде таква.

Акциите на „M & S“, кои поевтинија со 12% во минатата година, ја затворија вчерашната трговија по цена од 277,7 пени што ја проценува компанијата на околу 4,5 милијарди фунти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Среде туристичка сезона: Авиокомпанија откажа 112 летови

  Шпанската авиокомпанија Vueling откажа 112 летови најавени за претстојниот викенд на аеродромот El Prat во Барселона поради штрајк на копнениот персонал. За сабота, 24 август, компанија откажа…

 • Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Голема забава со попусти и изненадувања за отворањето на новото Веро и Џамбо во Тетово

  Со многу забавни активности за најмладите и со специјални попусти и подароци за потрошувачите, компанијата „Веропулос“ в понеделник (26 август) ќе го одбележи отворањето на…

 • Volkswagen го менува логото

  Volkswagen го менува логото

  Германскиот автомобилски гигант Volkswagen го претстави во четвртокот новото лого во кое сака да изгради имиџ на компанијата ангажирана во заштитата на животната средина и да…

 • Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Македонијатурист АД Скопје со зголемена добивка за 17% во однос на лани

  Друштвото во шесте месеци од 2019 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности оствари позитивен финансиски…

 • Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Bank of China до крајот на годинава отвара претставништво во Грција

  Кинеската банка (Bank of China) до крајот на годинава ќе отвори филијала во Грција, изјави шефот на таа банка за европски операции Жоу Лихонг, во средата…

 • Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Владимир Чадиковски дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“

  Детскиот кардиохирург Владимир Чадиковски стана дел од тимот на Клиничката болница „Аџибадем Систина“. – Со потпишувањето на договорот со д-р Чадиковски и благодарение на неговата…

 • Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот автомобилски гигант одлучи: Тешки камиони ќе произведуваме во Кина

  Германскиот Daimler планира тешки камиони од марката Mercedes Benz да произведува во Кина и да ги обнови фабриките за камиони чиј сопственик е неговата локална…

 • Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Стопанска Банка АД Скопје со добивка од над една милијарда денари за првото полугодие

  Во периодот од 01.01.2019 до 30.06.2019 година Стопанска банка АД – Скопје оствари нето добивка пред оданочување во износ од 1.171.487 илјади денари, што претставува…

 • Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

  Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во модерното општество, селективното одложување отпад, собирањето и неговото рециклирање е екстремно важен процес за…

 • Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Microsoft вреди двојно повеќе отколку сите европски банки заедно

  Негативните каматни стапки, падот на приносите на обврзниците, посилното регулирање и знаците на рецесија ја избришаа поголемата пазарната вредност на европските банки. Откако индексот во…