Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Marks & Spencer со повторен пад на продажбата

Време: 13:39

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Британскиот синџир на продавници „Marks & Spencer“ мина низ новиот квартал со пад во основните продажби, како кај храната, така и кај облеката. Ова го истакнува долгиот и неизвесен пат на закрепнување пред компанијата, соопштува „Ројтерс“.

135-годишниот синџир денеска објави дека споредливите продажби на облека и стока за дома се намалија за 2,4% во 13-те недели до 29-ти декември – третиот фискален квартал. За споредба, просечната прогноза за аналитичарите беше намалена за 1,6%. Падот во вториот квартал беше, исто така, 1,6%.

Споредливите продажби на храна се намалиле за 2,1% во однос прогноза за намалување од 2,5% и пад од 2,7% во претходниот квартал.

„Marks & Spencer“, која со години се бори со конкуренцијата од рестораните за брза храна, онлајн продавниците и дискаунтерите, изјави дека насоките и за годината остануваат без промена.

„Во позадина на изгледите за веќе објавени тешки пазарни услови на претставување, нас ни останува стабилен период“, изјави главниот извршен директор Стив Роу.

По околу една деценија на неуспешни планови за реструктуирање „M & S“ сега цели да постигне одржлив, профитабилен раст во рок од три до пет години, со затворање на продавници, преоформајќи ги бизнисите со храна и облека, намалувајќи ги трошоците и инвестирајќи во технологии.

Компанијата во ноември предупреди дека наскоро продажбата тешко дека ќе се подобри.

Пред податоците од четвртокот просечната прогноза на аналитичарите беше „M & S“ да забележи профит пред даноците и еднократните ефекти од 523 милиони фунти. Во годината до крајот на март во однос на 580,9 милиони фунти за 2017-18-та година. Ова ќе биде трета година по ред на пад, а прогнозите се и четвртата – 2019-20  да биде таква.

Акциите на „M & S“, кои поевтинија со 12% во минатата година, ја затворија вчерашната трговија по цена од 277,7 пени што ја проценува компанијата на околу 4,5 милијарди фунти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…