Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Xiaomi загуби над 6 милијарди долари за три дена

Време: 10:09

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Лоша недела за кинеската компанија за производство на електроника „Xiaomi Corp.“ стана уште полоша денеска, бидејќи повеќе инвеститори побрзаа да ги продадат своите акции што е можно поскоро.

Акциите на компанијата забележаа пад за уште 4,84 отсто во Хонг Конг, зголемувајќи го тридневниот пад на 18 отсто, што значи помала пазарна вредност за 6,5 милијарди долари. Аналитичарите во „Goldman Sachs Group Inc.“ и „China International Capital Corp.“ се последните што ги намалија своите целни цени за кинескиот производител на паметни телефони, приклучувајќи се на уште пет аналитичари кои го намалија својот рејтинг оваа недела, објави „Bloomberg“.

Милијарди акции на „Xiaomi“ беа отклучени по периодот од шест месеци блокада, проследена со берзанското деби на компанијата. Ова им овозможи на многу акционери, кои досега досега биле во можност да го видат колапсот од пазарната вредност од 14 милијарди долари досега, конечно да се приклучат на продажбата. Огромните берзански договори покажуваат дека некои од нив ја искористиле можноста да се ослободат од нивните акции, иако „Xiaomi“ е далеку од цената од 17 хонгконгшки долари. Сега цената е околу 9,84 хонгконгшки долари.

Ова може да се должи на фактот дека акционерите кои поседуваат дел од „Xiaomi“ од претходните рунди на финансирање на компанијата можат да направат значителна добивка со продажба на нивните отклучени акции. Околу 3,9 милијарди акции купени во серијата „А“ во финансирањето во 2010-та година чинеа околу две хонгконгшки центи, додека уште 2,2 милијарди купени во истата година чинеа околу 9 хонгконгшки центи, според податоците од страна на „Sinolink Securities Co.“.

Аналитичарите ги намалија профитите и продажните проценки на „Xiaomi“, оправдувајќи ја својата одлука да го одложат пазарот на паметни телефони во Кина и да ја зголемат конкуренцијата од конкурентите, како што се „Huawei Technologies Co.“. „Xiaomi“ оствари едно од најочекуваните „IPO“-а во минатата година, а банкарите првично очекуваа оценка од околу 100 милијарди долари. Пазарната капитализација на компанијата падна на околу 30 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Знакот на Adidas прогласен за неважечки

  Главниот суд на ЕУ денеска донесе одлука дека е неважечки заштитниот знак на германската компанија за производство на спортска опрема Adidas со три линии бидејќи нема…

 • Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Siemens го продава бизнисот со моторите за електрични авиони на Rolls-Royce

  Германскиот инженерски гигант Siemens објави во вторникот дека ќе гo продаде бизнисот со моторите за електрични авиони на британскиот Rolls-Royce. Како дел од договорот во британската компанија ќе преминат…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематичните авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝсе насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International Airlines…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Битолска млекара ги наградува своите најлојални вработени

  Наградувањето на лојалноста преминува во традиција Веќе традиционално, и оваа година, компанијата Бимилк ги наградува своите најлојални вработени, кои имаат остварено непрекината работа во млекарата…

 • Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Резервирајте го вашиот одмор онлајн за дестинација од соништата и добијте поврат на вашите средства со Cashback World

  Патувањата се оние кои нѐ прават порелаксирани, кога споделуваме искуства, истражуваме и едноставно уживаме. Но, има толку голем избор, толку голема понуда на хотели, апартмани,…

 • Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Половина милијарда Apple уреди на мета на хакери поради досега непознат проблем?

  Израелската  компанија Cellebrite им открила на корисниците на Apple уредите дека нашла начин да навлезат во било кој iPhone или iPad со било која верзија…

 • Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Отстранете го чувството на вина од вашето мени – „Junk free, guilt free”

  Грижа на совест по јадењето, кога гладта ќе ја надвладее самоконтролата е чувство со кое многумина секојдневно се соочуваме. Колку пати сте се казнувале и…