Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Xiaomi загуби над 6 милијарди долари за три дена

Време: 10:09

Датум: јануари 10, 2019

Категорија: КОМПАНИИ

Лоша недела за кинеската компанија за производство на електроника „Xiaomi Corp.“ стана уште полоша денеска, бидејќи повеќе инвеститори побрзаа да ги продадат своите акции што е можно поскоро.

Акциите на компанијата забележаа пад за уште 4,84 отсто во Хонг Конг, зголемувајќи го тридневниот пад на 18 отсто, што значи помала пазарна вредност за 6,5 милијарди долари. Аналитичарите во „Goldman Sachs Group Inc.“ и „China International Capital Corp.“ се последните што ги намалија своите целни цени за кинескиот производител на паметни телефони, приклучувајќи се на уште пет аналитичари кои го намалија својот рејтинг оваа недела, објави „Bloomberg“.

Милијарди акции на „Xiaomi“ беа отклучени по периодот од шест месеци блокада, проследена со берзанското деби на компанијата. Ова им овозможи на многу акционери, кои досега досега биле во можност да го видат колапсот од пазарната вредност од 14 милијарди долари досега, конечно да се приклучат на продажбата. Огромните берзански договори покажуваат дека некои од нив ја искористиле можноста да се ослободат од нивните акции, иако „Xiaomi“ е далеку од цената од 17 хонгконгшки долари. Сега цената е околу 9,84 хонгконгшки долари.

Ова може да се должи на фактот дека акционерите кои поседуваат дел од „Xiaomi“ од претходните рунди на финансирање на компанијата можат да направат значителна добивка со продажба на нивните отклучени акции. Околу 3,9 милијарди акции купени во серијата „А“ во финансирањето во 2010-та година чинеа околу две хонгконгшки центи, додека уште 2,2 милијарди купени во истата година чинеа околу 9 хонгконгшки центи, според податоците од страна на „Sinolink Securities Co.“.

Аналитичарите ги намалија профитите и продажните проценки на „Xiaomi“, оправдувајќи ја својата одлука да го одложат пазарот на паметни телефони во Кина и да ја зголемат конкуренцијата од конкурентите, како што се „Huawei Technologies Co.“. „Xiaomi“ оствари едно од најочекуваните „IPO“-а во минатата година, а банкарите првично очекуваа оценка од околу 100 милијарди долари. Пазарната капитализација на компанијата падна на околу 30 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…