Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Светска премиера: Mercedes CLA зa 2019-та (фото+видео)

Време: 11:32

Датум: јануари 9, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

Новата генерација на „Mercedes-Benz СLA“ е една од главните премиери на стартот на саемот во Лас Вегас за потрошувачка електроника „CES“. Идејата на моделот е да претстави комбинација помеѓу елеганција и спортски стил за да одговараат на новиот стил на брендот наречен „сензуална чистота“.

Седанот е изграден на „MFA“ платформата, специјално дизајнирана за компактни автомобили. Новиот „CLA“ добил „LED“ дневни светла во форма на бумеранг, како и повеќе налегната линија на покривот, а исто така и спортски браници. Од компанијата се категорични дека тоа е „најемотивниот автомобил во својата класа“.

По смената на генерациите „CLA“ пораснал минимално во димензии, што овозможува да се зголеми и просторот во кабината, претежно за патниците на задното седиште. Во исто време волуменот на багажникот е намален за 10 литри и веќе е 410 литри.

Моделот има добиено понизок центар на гравитација и стабилизатор за напречна одржливост. Достапни се изборни адаптивни амортизери. Алгоримамот за работа на електронскиот систем за одржливост е преработен целосно, за да одговара на карактеристиките на овој автомобил. Коефициентот на аеродинамичен отпор е 0,23, што е за 0,1 повеќе од рекордерот по овој показател – седанот „A-Class“. За тоа помагаат специјалните панели поставени под дното на возилото, како и активните елементи во решетката на ладилникот.

Новиот „Mercedes-CLA“ е опремен со функцијата „Interior Assistant“, која со помош на специјални сензори го препознава движењето на рацете на возачот и вклучува дополнително осветлување во кабината. Овој систем ќе работи само кога возилото не е во движење, за да не го одвлече вниманието на возачот.

Друга новина е системот „ENERGIZING Package Plus“, кој со помош на специјално развиен алгоритам ја активира климатизацијата, масажата, греењето и вентилацијата на седиштата, како и осветлувањето во кабината. Неговата цел е да му помогне на возачот да ужива во возењето. Дел од овој пакет е и виртуелен фитнес-инструктор „Energizing Coach“ кој ја одредува најпогодната програма за тренинг, земајќи ги во предвид физичките параметри на возачот.

Седанот добил и информациско-забавен комплекс „MBUX“, кој дебитираше кај четвртата генерација на „A-Class“. Кај него дигиталниот инструмент-панел е со дијагонала од 7 инчи и е обединет со екранот на информациско-забавниот систем со иста големина.

Новата „CLA“, исто така, ја има технологијата која е позајмена од предводникот „S-Class“. Тоа е полуавтономниот систем за управување, кој со помош на камери „гледа“ на 500 метри пред возилото. Таа работи со помош на адаптивен круз-контрол, систем за екстремно сопирање и функција за следење и промена на лентата на движење по потреба.

Во Лас Вегас ќе биде прикажана верзијата на „CLA“ со 2,0-литарски бензински турбомотор, кој развива 225 КС и 350 Nm вртежен момент. Работи во комбинација со 7-брзински автоматски менувач со две спојки.

Моделот ќе добие и „надуена“ модификација – „CLA 35“. Како и „A35 AMG“, таа исто така ќе се потпира на 2.0-литарски турбо мотор со 310 КС и 400 Nm вртежен момент. Ова ќе овозможи забрзување од 0 до 100 км/ч за 4,7 секунди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го…

 • Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција. Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и…

 • Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  На годишниот состанок на акционерите на компанијата Tesla, кој бил одржан вчера, Илон Маск одговарал на прашања. Меѓу стандардните прашања за новите модели (прототип на…

 • Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Не може да биде подобар. Најновиот член на семејството Volkswagen сега се закити со пет ѕвезди. Новиот T-Cross извонредно се покажа во реномираниот тест за…

 • Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Седењето во пеколно топол автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде опасно за здравјето. Без разлика дали имате клима уред или…

 • БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  Германската компанија БМВ се спојува со најголемиот произведувач на автомобили во Велика Британија, Јагуар ланд ровер (ЈЛР), пишува лондонски „Гардијан“. Гигантите се одлучија да го…

 • Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по…

 • Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Rolls Royce неодамна го претстави новиот модел Rolly Royce Wraith Eagle VIII, во чест на првиот непрекинат прекуокеански лет и хероите кои имале доволна одлучност и…

 • FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  Двајцa претставници на Nissan во одборот на директори на Renault групата ќе бидат воздржани за време на гласањето по предлогот за спојување на францускиот производител и…

 • Преполовено производството на автомобили во Британија

  Преполовено производството на автомобили во Британија

  Производството на автомобили во Велика Британија во април било речиси преполовено, бидејќи фабриките се обидувале да се справат со неизвесните последици од Брегзит. Иако Европската…