Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,013.06 -0.19%    GRNT 859.48 -0.05%    KMB 5,324.84 2.19%    MPT 62,880.24 -0.72%    MTUR 5,100.00 0%    RMDEN18 98.52 0.1%    STB 1,028.04 1.65%    TEL 290.00 0%    TETE 2,384.62 -1.95%    TNB 15,341.67 -0.37%    UNI 2,090.00 0%    VITA 10,750.00 0.47%    

Новиот Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport за ентузијасти и вистински тркачи (фото+видео)

Време: 12:27

Датум: јануари 5, 2019

Категорија: АВТОБИЗ

„Porsche“ претстави нова верзија на тркачкиот модел „718 Cayman GT4 Clubsport“.

„Cayman GT4 Clubsport“ доаѓа во две верзии – „Trackday“ за аматерски тркачи и „Competition“ зa професионални трки.

Двете верзии користат 3,8-литарски „boxer“ агрегат со 420 KS и 425 Nm вртежен момент поврзан со шестстепен автоматски менувач со двојно квачило и механички ограничена блокада на диференцијалот кој ја пренесува моќта на патот.

Предната суспензија е со „911 GT3 Cup racer“, a за безбедноста на возачот се грижи стандардниот „FIA“ безбедносен кафез, „Recaro“ тркачките седишта со ремени кои се врзуваат на шест точки, отвор за излез низ покривот, а тука е и „Coswort“ дигиталната контролна табла.

„GT4 Clubsport“ е првото „Porsche“ кое е јавно достапно со материјали од природни јаглеродни влакна.

Верзијата „Trackday“ со асистенти при возењето, како системот против заклчување на сопирачките, електронска стабилност и контрола на пролизгувањето.

Тука е и клима уредот и резервоарот од 80 литри, а сопствениците можат да го сервисираат својот автомобил во било кој сервисен центар на „Porsche“.

„Competition“ верзијата има повеќе тркачки делови, како подесување на амортизерите, исто така за работата на сопирачките, интегрирана дигалка, волан од „911 GT3 R“ и поголем резервоар од 115 литри.

Цената на „718 Cayman GT4 Clubsport“ во верзијата „Trackday“ се движи од 134.000 eвра, a пак кај „Competition“ e најмалку 157.000 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Nissan ги одложи преговорите за спојување со Renault

  Nissan ги одложи преговорите за спојување со Renault

  Јапонскиот производител на автомобили Nissan Motor Co. Ltd ќе ја разгледа сегашната структура на капиталот и ќе ги одложи преговорите за продлабочување на сојузот со…

 • Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го…

 • Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција. Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и…

 • Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  На годишниот состанок на акционерите на компанијата Tesla, кој бил одржан вчера, Илон Маск одговарал на прашања. Меѓу стандардните прашања за новите модели (прототип на…

 • Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Не може да биде подобар. Најновиот член на семејството Volkswagen сега се закити со пет ѕвезди. Новиот T-Cross извонредно се покажа во реномираниот тест за…

 • Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Седењето во пеколно топол автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде опасно за здравјето. Без разлика дали имате клима уред или…

 • БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  Германската компанија БМВ се спојува со најголемиот произведувач на автомобили во Велика Британија, Јагуар ланд ровер (ЈЛР), пишува лондонски „Гардијан“. Гигантите се одлучија да го…

 • Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по…

 • Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Rolls Royce неодамна го претстави новиот модел Rolly Royce Wraith Eagle VIII, во чест на првиот непрекинат прекуокеански лет и хероите кои имале доволна одлучност и…

 • FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  Двајцa претставници на Nissan во одборот на директори на Renault групата ќе бидат воздржани за време на гласањето по предлогот за спојување на францускиот производител и…