Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Пристигнува уште еден модел на Huawei зa 2019-та (видео)

Време: 15:58

Датум: јануари 4, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Годината само што започна, а „Huawei“ веќе најави два телефони кои ќе ја заокружат нивната понуда.

По моделот „P Smart“ (2019), пристигнува и „Y7 Pro“ (2019). Сепак, додека „P Smart“ е наменет за европскиот пазар, „Y7 Pro“ првично е најавен за виетнамскиот пазар, но нема сомневње дека наскоро ќе го најде патот до други корисници.

Новиот „Huawei Y7 Pro“ (2019) во дизајнерска смисла се одликува запирка во облик на капка, и веројатно во овој момент претставува најпристапен телефон кој користи таков дизајнерски пристап наместо широкиот „заб“.

Хардверски гледано, „Y7 Pro“ (2019) користи чипсет „Qualcomm Snapdragon 450“ со осумјадрен процесор кој работи до 1,8 GHz, 3 GB RAM и 32 GB простор за складирање, кој ќе може да се прошири со „microSD“ картичка. Неговиот екран ќе има дијагонала од 6,26 инчи, со 19:9 oднос на страните и „HD+“ резолуција, које е премиерана во оваа класа на мобилни телефони.

Телефонот на задната страна има две камери. Овој систем се состои од сензори од 13 мегапиксели, со отвор на блендата од f/1,8, како и сензор од 2 мегапиксели, кој служи за постигнување ефект на длабочина. Љубителите на „селфи“ фотографии не треба да се грижат, затоа што на предната страна има камера со 16 мегапиксели.

„Huawei Y7 Pro“ за оваа година ќе биде базиран на „Android 8.1 Oreo“ оперативниот систем, кој ќе го користи „EMUI 8.2“ корисничкиот интерфејс. Исто така, батеријата има капацитет од 4000 mAh.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Конкуренцијата во областа на брзите полначи станува се поостра. Иако би можело да се каже дека достигнавме ниво каде што брзините на полнење се доста…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • Дали Реал и Барса влегуваат во „војна“ за Нејмар?

  Дали Реал и Барса влегуваат во „војна“ за Нејмар?

  Откако минатото лето преодниот рок помина во знакот на Кристијано Роналдо и неговото заминување во Јувентус, по сè изгледа ова лето ќе биде во знакот…