четврток, 30 ноември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАДали денес ќе "падне" Тереза Меј?

Дали денес ќе “падне” Тереза Меј?

Британскиот премиер Тереза Меј денес ќе се соочи со гласање за нејзина доверба во парламентот, објави Би-Би-Си.

Како што пренесува британскиот јавен радиодифузен сервис, членовите на нејзината конзервативна партија ќе гласаат помеѓу 19 и 21 часот. Би-Би-Си потсетува дека гласањето за доверба доаѓа откако беа собрани 48 пратеници.

Тереза Меј стана британска премиерка на “слава”на Брегзит, односно британското повлекување од ЕУ, но баш и затоа епарадоксално е токму затоа што ќе гласа за нејзина доверба.

Имено, откако склучила договор со Брисел за повлекување на Британија од Унијата, таа оттогаш е на мета на домашна критика.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП